• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
11 Haziran 2021 Cuma 15:40 | Son Güncelleme:

Ağrıların yüzde 60'ının nedeni! Omuz sıkışma sendromu

Ağrıların yüzde 60'ının nedeni! Omuz sıkışma sendromu

Son zamanlara görülme sıklığı artan hastalıkların başında omuz sıkışma sendromu geliyor. Genellikle boyun fıtığı, sinir sıkışması ve kulunçla karıştırılan omuz sıkışma sendromu ile ilgili uzmanlar erken tanı konulması çok önemli diyor. Uzun süre masa başında oturmak, saatlerce ev temizliği yapmak, bilinçsiz egzersizler yapmak omuz sıkışma sendromuna neden oluyor. Gelin hep beraber omuz sıkışma sendromunun belirtilerini ve tedavi yollarını daha yakından tanıyalım.

Raftan bir şey almak için uzandığınızda omuz ağrısı hissediyorsanız bir saniye durun. Aklınız boyun fıtığı, kulunç veya sinir sıkışması gelebilir. Ancak uzmanlara göre ağrıların yüzde 60'ı omuz sıkışma sendromundan kaynaklanıyor. Ofis ortamında uzun süre masa başında çalışmak ve bilinçsiz yapılan egzersizler ise omuz sıkışma sendromunu tetikliyor. Peki, omuz sıkışma sendromuna en sık kimler yakalanıyor? Hepsi ve daha fazlası haberimizde...

DHA'da yer alan habere göre, omuz sıkışma sendromu en fazla bebeklerini kucağında taşıyan ebeveynlerde, kameramanlar gibi sürekli omuzunda yük taşımak durumunda kalan mesleklerle uğraşanlarda görülüyor.

"FARKLI BİR HASTALIĞIN DA HABERCİSİ OLABİLİR"

Her ağrının omuz sıkışma sendromu olmadığına, ağrının farklı hastalıklara da işaret edebileceğine dikkat çeken Doç. Dr. Hakan Çift, "Ağrı, tümörler, kemik çıkıntıları, tendon yırtıkları gibi hastalıkların da habercisi olabilir. Özellikle sol omuz ağrısında kalpten kaynaklanabilecek sorunlar da akılda bulunmalıdır. Bazen boyundan gelen ağrılar da omuz ağrısıyla karışabilir. Bu noktada ağrının karakteri ayırıcı tanıda önemlidir. Omuz sıkışma sendromunda hareketle birlikte ağrı tetiklenebilir. Hasta omzunu kullanmakta çok rahattır ancak öne ve yana doğru kaldırdığında çok ciddi ağrı hisseder. Hatta bu ağrı bazen gece uykudan uyandırabilecek şiddette yaşanabilir." diye konuştu.

"HAREKETLER VÜCUT ZORLANMADAN YAPILMALI"

Hareket etmenin genel vücut sağlığı için son derece önemli olduğunu ancak bunu yaparken vücudun zorlanmaması gerektiğini hatırlatan Doç. Dr. Hakan Turan Çift, sözlerine şöyle devam etti:

"Ne çok hareket ne de hareketsiz kalmak. Bu çok ince bir çizgidir. Vücudunuzu tanıyarak iyi bir sınır çekmeniz gerekir. Çünkü özellikle omuz sıkışmasında kişi ağrı nedeniyle hareket etmezse ileride bu durum çok daha ciddi sonuçlar doğurabilecek donuk omuz hastalığına neden olabilir."

"ERKEN DÖNEMDE TEDAVİ YAKLAŞIMI DEĞİŞİYOR"

Hastalığa erken tanı konmasının hem hasta hem de hekim için önemli olduğunu söyleyen Ortopedi Uzmanı Doç. Dr. Çift, konuyla ilgili şu bilgileri verdi: "Bunları erken dönemde yakalarsak ameliyatsız tedavi yapabiliyoruz. Çok ileri evreye ulaşmış vakalarda ise çözüm ameliyatla sağlanabiliyor. Kapalı olarak artroskopik cerrahi ile gerçekleştirdiğimiz bu ameliyatlar hasta konforu açısından da oldukça önemlidir. Günlük yaşama çok daha kısa sürede dönebildikleri gibi ağrısız ve erken evrede harekete başlanabiliyor."

  • omuz sıkışma sendromu
  • omuz ağrısına ne iyi gelir
  • masa başında çalışmak
  • bilinçsiz egzersiz yapmak
Türkiye'nin yeni sondaj gemisi filonun en güçlüsü
Türkiye'nin yeni sondaj gemisi filonun en güçlüsü

Türkiye'nin yeni sondaj gemisi filonun en güçlüsü

Darülaceze Sosyal Hizmet Şehrinin temeli atıldı! 'Bittiğinde dünyada tek olacak'
Darülaceze Sosyal Hizmet Şehrinin temeli atıldı! 'Bittiğinde dünyada tek olacak'

Darülaceze Sosyal Hizmet Şehrinin temeli atıldı! "Bittiğinde dünyada tek olacak"

TOGG'u ne zaman yollarda göreceğiz? CEO Karakaş tarih verdi
TOGG'u ne zaman yollarda göreceğiz? CEO Karakaş tarih verdi

TOGG'u ne zaman yollarda göreceğiz? CEO Karakaş tarih verdi

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak