• $7,3687
  • €8,8975
  • 408.708
  • 1545.99
28 Ocak 2021 Perşembe 15:46 | Son Güncelleme:

Ağız yarası ve aftları yok ediyor! İşte şifalı gargara ve kürler

Ağız yarası ve aftları yok ediyor! İşte şifalı gargara ve kürler

Ağızda oluşan yara ve aftlar için doğal tedavi arayanlar için şifalı bilgileri bir araya getirdik. Bitkisel tedavi uzmanları, ağız yaralarını geçiren gargara olarak sumak suyu ya da ada çayı kürünü öneriyor. Sumak suyu gargarası bir yemek kaşığı sumağın bir su bardağı suyun içinde kaynatılıp soğutulmasıyla hazırlanır. İşte ağız yarasını ve aftları iyileştiren gargara ve kür tarifleri...

Ağız yaraları ve aftlar yemek yemeyi hatta bazen su içmeyi bile etkiliyor. Konuşma, yutkunma ve çiğneme gibi hareketlerde zorluğa neden olan ağız yaraları için gargara ve kür tariflerini bir araya getirdik. Ağız yarası bazen birkaç gün içinde kendiliğinden iyileşirken bazen de iltihaplanarak aft adı verilen ağrılı yaralara dönüşebilir. Tedavide genellikle doğal yöntemler, gargaralar ve bazı durumlarda da antibiyotiklerden yararlanılır. Peki, aftı iyileştiren gargara nasıl hazırlanır? Uzmanlar, ağız yarası ve aft için sumak suyu ile hazırlanan gargarayı tavsiye ediyor. İşte ağız yarası ve aftları geçiren gargara ve kürler...

SUMAK SUYU VE ADA ÇAYI

Bitkisel tedavi uzmanları, ağız yaralarını geçiren gargara olarak sumak suyunu öneriyor. Bir yemek kaşığı sumak, bir su bardağı suyun içinde kaynatılıp soğutulur. Ardından bu suyla düzenli olarak gargara yapılır.

Bitkisel tedavi uzmanları adaçayı kürünü de öneriyor. Buna göre; adaçayı, yeşil çay ve karanfilden birer tatlı kaşığını cam bir kâseye koyup, üzerine kaynar su ilave edin. 10 dakika demledikten sonra gargaranız hazır hale gelir. Elde ettiğiniz karışım bitkisel bir gargaradır. Her gün taze olarak hazırlamanız daha faydalı olur.

YOĞURT OTU VE KANTARON YAĞI

Yoğurtotu-kantaron yağı karışımı da ağız yaralarını geçiren doğal formüllerden biridir. Bir tatlı kaşığı yoğurtotu bir bardak suda 3 dakika kaynatılır. Sabah aç karnına ve akşam yatmadan önce gargara yapılır. Kantaron yağını ise; öğlen ve akşamüstü olmak şartıyla bir çay kaşığı ağzınıza atın, özellikle yara ve aft olan bölgelere değdirip tükürün. Sürekli bu kürü uyguladığınızda aftın çıkma olasılığı en aza iner ve var olan aftları iyileştirir.

Ağız yarası sorunu eğer kişide sürekli olarak tekrarlayan bir durum ise önemli hastalıkların belirtisi olabileceği ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle, ağız içinde yara ve aft problemi olan kişiler mutlaka diş hekimi kontrolünden geçmeli, eğer bu durum tedaviye rağmen düzenli olarak tekrar ediyorsa, vücutta olası farklı hastalıklara yönelik araştırmalar yapılmalıdır.

KAYATUZU

Bir çay kaşığı kaya tuzunu ılık yarım çay bardağı ılık suyla karıştırın ve gargara olarak kullanın. Günde 3 defa olarak bu gargarayı yaptığınızda ağız içindeki aft yaraları iyileşme sürecine girer. Uçuk tedavisi için de kullanılır.

KARADUT

Her gün bir kez dut suyuyla gargara yaparsanız aft ağrısını azaltacak ve hızlı iyileştirecektir.

FESLEĞEN

Taze fesleğen çiğnemek hem ağız içerisinde ferahlık sağlar, hem de ağız içini temizleyerek aftın çoğalmasını engeller.

KARBONAT

Bir çay kaşığı karbonatı yarım çay bardağı suyla karıştırın ve gargara olarak kullanın. Gün içinde birkaç defa kullanabilirsiniz.

ZERDEÇAL

Bir yemek kaşığı zerdeçalı bir miktar suyla karıştırarak krem kıvamına getirin ve aftlı bölgeye sürün. Aftı geçirmek için çok faydaları vardır.

<p>Altın fiyatlarında son dakika haberleri yakından takip edilmeye devam ediliyor. 408 lira bandında

Altın fiyatları yükselişe geçecek mi? Altın fiyatlarındaki hedef nedir?

Müslüm Gürses, isminin verildiği müzede anıldı

Kaza sonrası kamyonun kasasında yabancı uyruklu 114 kişi çıktı

Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi, Karaman'da ziyarete açıldı