• $7,4527
  • €9,0067
  • 438.505
  • 1524.49
14 Ocak 2021 Perşembe 11:33 | Son Güncelleme:

Ağız içi yaralarına dikkat! Kovid-19 belirtisi olabilir

Ağız içi yaralarına dikkat! Kovid-19 belirtisi olabilir

Dil, yanak ve damaktaki yaralar rahatsız edici olduğu gibi tehlikeli bir hastalığın habercisi de olabilir. Kovid-19 virüsünün ağız ve burun bölgesinden vücuda girdiğini hatırlatan uzmanlar, ağız içi yaralarına karşı uyardı.

Ağız içi yaraları Kovid-19 belirtisi olabilir. Kulak burun boğaz uzmanlarından oluşan 3 kişilik bir ekibin yaptığı araştırmada, koronavirüse yol açan viral enfeksiyonun, dil, yanak ve damakta yaralar oluşturduğu belirlendi.

Çalışmanın yürütücüsü Doç. Dr. Vural Fidan, Kovid-19 virüsünün ağız ve burun bölgesinden vücuda girdiğini anımsatarak, branşları gereği kulak, burun ve boğaz bölgesine yoğunlaştıkları bir çalışma yaptıklarını söyledi.

Fidan, şunları kaydetti:

"Kovid-19 pozitif teşhisi konulmasına neden olan yaraların, ağız içinde özellikle yanak, damak ve dil bölgesinde daha fazla olduğunu gördük. Çalışmamızdaki Kovid-19 hastalarının yüzde 78'inde oral lezyona rastlandığını tespit ettik. Beyazımsı, kısmen kenarlarında kırmızımsı röfleler oluşturan yaralar şeklinde gözlemledik. Bu yaraları görmek Kovid-19 teşhisini yüzde 100 koydurmuyor ama şüphelenmemiz gerekiyor. Bu yaraların, kulak burun boğaz kliniği hekimleri tarafından değerlendirilerek uygun görülen kişilerde Kovid-19 testlerinin yapılması ve ayrıca tanıya gidilmesi gerekiyor."
<p><span>Hibe desteği ile girişimciliğe adım adanlar dünyaya açılıyor. Bu isimlerden biri olan Arif

Kıtır kabak tatlısı Avrupa'da trend oldu, 10 ülkeye ihracat yapılıyor

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Başkan Erdoğan, Milli Saraylar Resim Müzesi Açılış Programı'na katıldı

Sivas'taki Altınkale'de kar yağışının ardından güzel görüntüler oluştu