• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
8 Haziran 2021 Salı 16:31 | Son Güncelleme:

6 saatten az uyumayın! Vücuda etkisine şaşıracaksınız

6 saatten az uyumayın! Vücuda etkisine şaşıracaksınız

Yapılan araştırmalar yeterli uyku uyumanın önemini bir kez daha ortaya koydu. Özellikle yetişkinlerde 6 saatin altında uyumak alzaymır, kanser ve kısırlık yapıyor. Kilo vermeyi mümkün kılan iki önemli hormon ise uyku esnasında salınıyor. Yani özellikle kilo vermek isteyenler en az 6 saat uyumalı. Çocuklarda ise az uyku büyüme hormonunun salgılanmasını engelliyor ve boy kısalığına neden oluyor. Peki az uyku uyumanın çocuklardaki etkileri nelerdir? Az uyumak hangi hastalıkların habercisi?

Uykusuz gecelerde atıştırma ihtiyacı daha fazla hissediliyor. Uzmnlara göre ise 6 saatten az uyku kilo verdiren hormanların salgılanmasını engelleyerek kilo alımını sağlıyor. Yetişkinlerde ise az uyku; kısırlık, kanser, alzheimer gibi ciddi rahatsızlıklara neden oluyor. Çocukların özellikle boy uzamasını sağlayan büyüme hormonu ise gece uykusunda salgılanıyor. Peki az uyku uyumanın çocuklardaki etkileri nelerdir? Az uyumak hangi hastalıkların habercisi?

DHA'da yer alan habere göre, gece 00.00 ile 03.00 arasında vücut karbonhidrat tüketmek istiyor.

"GECE 00.00-03.00 ARASI UYUMAZSANIZ VÜCUT KARBONHİDRAT İSTİYOR"

Gece 00.00 ile 03.00 arasında uyunmadığı takdirde 'ghrelin' denilen hormonun özellikle karbonhidrat tüketmeyi tetiklediğini belirten Göğüs ve Uyku Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nejat Altıntaş, "Bir gece 00.00 ile 03.00 arasında uykusuz geçirdiniz ve acıktınız, buzdolabına gittiniz. Buzdolabına gittiğiniz zaman orada bir yerde dondurma var bir yerde de salata var. Hangisini tercih edersiniz? Dondurmayı tercih edersiniz. Aslında bu sizin tercihiniz değil. Bu, sizin içinizdeki bir hormonun tercihi. Ghrelin dediğimiz bir hormon var. Ghrelin size diyor ki; 'Dondurmayı ye, şekeri ye, karbonhidratı tüket'. Dolayısıyla bizim tercihimizi yapan bu içimizdeki ghrelin dediğimiz hormon. Demek ki uyumadığımız takdirde, gece 00.00 ile 03.00 arasını uykuda geçirmediğimiz takdirde durmadan vücut karbonhidrat tüketmeyi istiyor." dedi.

"BÜYÜME HORMONU SALGILAMAYAN VÜCUT KİLO VEREMEZ"

Vücutta ikinci etkiyi büyüme hormonunun yarattığını söyleyen Altıntaş, "İkincisi ise bizim büyüme hormonu dediğimiz bir hormon var. Bu hormonun özelliği çocukları büyütür. Yaşlılardaysa ya da ergenliğe gelmiş insanlardaysa erkeklerde göbek yağlarını, kadınlarda ise basen yağlarını eritir. Aynı zamanda kaslı olmamızı sağlar. Bu hormon ne zaman salgılanır? Sadece gecenin ilk yarısında, yani saat 23.00 ile 03.00 arasında salınır. Siz bir gece uyumadınız, saat 3'ü geçirdiniz ki şu an özellikle o sıkıntıları çekiyoruz. Bu saatleri uykusuz geçirdiğiniz için bu hormon salınmayacak. Dolayısıyla doğal olarak da bu hormon olmadığı için istediğiniz kadar diyet yapın, diyetisyene gidin. Sizden şu sözü duyacağız: 'Hocam ben su içsem yarıyor'. İşte bunun sebebi vücudunuzun metabolizmasının yavaşlamış olması. Dolayısıyla growth hormonunun salınmaması size kilo aldırıyor." diye konuştu.

"6 SAATİN ALTINDA UYUMAK ALZHEİMERA NEDEN OLUR"

Doç. Dr. Nejat Altıntaş, bir insanın mutlaka en az 6 saat uyumasını gerektiğini kaydederek, "Mutlaka en az 6 saat uyumayı tavsiye ediyorum. 6 saatin altında uyuyanlarda yapılan çalışmalarda şunu göstermişler, birincisi kilo almışsınız. Büyüme hormonu salınmaz, ghrelin salınır şekerlere karşı ilginiz artar. İki alzaymır hastalığı biliyorsunuz insan ömrünün uzamasıyla beraber iki kişiden bir kişide artık 80 yaş üzerinde görülmeye başladı. Ayrıyeten 6 saatin altında uyuyan, mesela 4 saatin altında uyumuş önümüzde örnekler var. Margaret Thatcher 4 saatin altında uyurdu. Ya da Ronald Reagan 4 saatin altında uyurdu. Bu ikisi de alzaymır hastası olmuştur. Yani 6 saatin altında uyumak alzaymır hastalığına sebep olur." ifadelerini kullandı.

"AZ UYKU HEM KANSERE HEM DE KISIRLIĞA NEDEN OLUR"

6 saatin altında uyumanın hormonal kanserlere neden olduğunu dile getiren Altıntaş, "Özellikle hormonal kanserler dediğimiz meme kanseri, kolon kanseri ve prostat kanseri artar. Hemşirelerde yapılan bir çalışma var. Gece uyumayan, gece nöbet tutan hemşirelerde kanserin yüzde 200 daha fazla arttığı gösterilmiş. Yine hormon seviyesi, erkeklik hormonu seviyesi her geçen sene azalır. 6 saatin altında uyuyan erkeklerde vücudundaki erkeklik hormonu seviyesi, kendilerinden 10 sene daha yaşlı bir erkeğin erkeklik hormonu seviyesine düşer. Dolayısıyla kısırlığa da sebep olabilir. Yani üremenizi azaltır. Bir taraftan hem uyumamak sizi yaşlandırıyor, hem de üremeyle ilgili problemler açığa çıkıyor. Ayrıyeten de çocuklarda da çok ciddi öğrenme problemlerine sebep olabilir." dedi.

  • alzaymırın nedenleri
  • az uyumak hangi hastalıklara yol açar
  • kanserin nedenleri
  • kısırlık nedenleri
  • boy kısalığının nedenleri
  • az uyumak
İngilizler Türkiye'nin sistemine hayran kaldı! 'Bize de öğretin'
İngilizler Türkiye'nin sistemine hayran kaldı! 'Bize de öğretin'

İngilizler Türkiye'nin sistemine hayran kaldı! "Bize de öğretin"

Tüm zamanların en yükseği... Tarım sektöründen ihracat rekoru
Tüm zamanların en yükseği... Tarım sektöründen ihracat rekoru

Tüm zamanların en yükseği... Tarım sektöründen ihracat rekoru

Türkiye'den savunma ve havacılık sanayisi atağı... İhracat rekoru tazelendi
Türkiye'den savunma ve havacılık sanayisi atağı... İhracat rekoru tazelendi

Türkiye'den savunma ve havacılık sanayisi atağı... İhracat rekoru tazelendi

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor