• $ 6,8666
  • € 7,7724
  • 399.355
  • 117044
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
26 Nisan 2019 Cuma 08:00 | Son Güncelleme:

Ünlü isimler neden Doha'da?

Çağla GÜRSOY

cglgursoy@hotmail.com
twitter: CaglaGursoyy
Instagram: CaglaGursoy

Geçen hafta size yeni yazımı Katar’dan yazacağımı aktarmıştım. Şu an tam olarak 1 haftadır Doha’dayım. Sıkılmadın mı? diye soranlarınıza hemen cevap olsun asla sıkılmadım. Hadi gelin Doha gündeminde neler var, turistik neler yaptım ve dünyaca ünlü isimler neden Doha’da onlardan bahsedeyim size. Ramazan’ı çok sıkı kurallar içerisinde yaşayan bir ülke olduğundan Ramazan’a sayılı günler kala yeme-içme ve eğlence sektörlerinin tavan yaptığı bir dönemdeyiz Doha’da. İlk gelişim değil fakat şehri ve gençliğini ilk defa bu kadar hareketli gözlemledim.

ÖYLE BİR MÜZE Kİ...

Daha öncelerde hiç yapmadığım kadar turistik gezdim bu sefer. Aslında tarihi olmadığı için turistik gezilecek alanlar çok nadir. Gezilen her yer daha sonradan inşa edilmiş modern yapılar. En yöresel ve etnik yeri Souq Wahif dedikleri bizim Kapalıçarşımız ve Mısır Çarşımızın minyatürü diyebileceğim çarşıları. Yöresel kıyafetler, hediyelikler ve baharatlar satılıyor. Birçok kahve tarzında erkeklerin toplandığı alanlar var. Çarşıdaki en popüler ve lezzetli yemek yerlerinden biri Türk işletmesindeki “Usta” bir diğeri ise şıkır şıkır dekorasyonuyla göz dolduran Pers restoranı “Parisa”. İkinci durağımız ise “İslam Sanatları Müzesi” oldu. Denize nazır muhteşem bir bina. Çok katlı bir müze, her katta çeşitli ülkelerden getirilmiş İslam dininin sanata dökülmüş eserleri sergileniyor. Birçoğu da Türkiye’den gelmiş zaten. Biz zaten çini, mozaik, seramik gibi ata sanatlarımızla büyüdüğümüz için burada sergilenen eserler bana pek cazip gelmedi. Müzenin büyük ark kolanları arasında denize karşı fotoğraf çekmek daha cazipti diyebilirim. Gelelim Katar’ın göz bebeği açılışını dünyanın izlediği Katar’ın ulusal müzesine. Daha 1 ay oldu açılalı ve açılışında kimler yoktu ki. Johnny Depp’ler, Alexandre Wang’ler, Victoria Beckham’lar daha kimler kimler... Her hafta ünlü isimler müzeyi ziyaret etmeye devam ediyor. Şehrin merkezinde öyle güzel bir bina ki şehrin atmosferini değiştirmiş. Sadece çöllerde bulunan kumların oluşturduğu gül şeklinde kristalimsi bir taş olan “Çöl gülü taşı” şeklinden esinlenerek yapılan mimari öyle muhteşem ki. Dünyaca ünlü mimarlardan büyük övgü almış. İçeride son teknoloji 11 galeriden oluşan Katar’ın yaşam ve kültürel tarihi ve gelişimi anlatılıyor.

ŞEHİRDEN NOTLAR

Yeni açılan Galeri Lafayette ve Vakko, Doha alışveriş sever Katarlılar’ın şu ara gözdesi. Yerden soğutucuları bile yapılmış şahane bir alışveriş alanı yaratılmış. Katar vatandaşların alkollü eğlence mekânlarına girişleri yasak olduğundan duydum ki gençlerin en büyük hafta sonu eğlencesi karavanlara atlayıp çöl kenarlarında kamp kurmakmış. 

Tabii çok zengin bir millet oldukları için hizmetlileri ve aşçıları da ayrı bir karavanla onlara kampta eşlik ediyormuş. Bir başka notum ise konaklamak için tercih ettiğim W Doha’nın hizmet whatsapp hattı. Otelle alakalı alakasız neye ihtiyacınız varsa whatsapp’tan yazıyorsunuz 1 dakika içinde yardımcı oluyorlar. Muhteşem hizmet yahu hayat gerçekten akıllı telefonların içine girdi artık diyebiliriz.

Van Gölü'nden ölü sayısı 21'e ulaştı

Van Gölü'nden ölü sayısı 21'e ulaştı

Bakterilere savaş açan jojoba yağının faydaları

Bakterilere savaş açan jojoba yağının faydaları

Vatandaşların uğrak adresi oldu! Stüdyoyu aratmayan doğal g

Vatandaşların uğrak adresi oldu! Stüdyoyu aratmayan doğal güzellikler...

Sabah namazı nasıl kılınır?

Sabah namazı nasıl kılınır?