İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.0947
  • 4.987
  • 174.12
  • 107.401
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Toplu iğne ucu kadar yardım istemedim

‘Saltanat’ isimli şarkısıyla müzik listelerine giren Fatma İşcan, çok geçmeden üç parçadan oluşan ‘Yüzüne Yüzüne’ adlı maxı single çıkardı. Şarkıya çektiği hint esintili klibiyle dikkat çeken Fatma İşçan, hakkında bilinmeyenleri anlattı.

x

Müzik serüveniniz nasıl başladı?

Müzik evimizin içinde babamla hep vardı. 40 senedir bu işi yapıyor. Aslında merakım da biraz onun sayesinde başladı. Daha sonrasında bu işi okulla devam ettirdim. İşin içinde okul olunca profesyonel bir şeyler yapmak istedim. Sonrasında art arda şarkılar gelmeye başladı.

Mutlaka herkesin bir keşfedilme hikâyesi vardır. Sizin ilginç bir  keşfedilme hikayeniz var mı? 

Aslında keşfedilmeme en büyük etken bir yarışma platformu oldu. Çünkü orada büyük kitlelere hitap ettik ve gerçekten çok değerli insanlar kattık hayatımıza… Zaten onların söylemleri doğrultusunda artık bir şeyler yapmam gerektiğini anladım. Aslında ana keşfi düşünürsem çok ufacık yaşlarda okul müsamerelerinde yer alarak öğretmenlerimin desteklemesiyle oldu. Sonra o yönelmeler direk konservatuvara doğru yol aldı.

HAYALKIRIKLIĞI YAŞAMADIM 

Müzik dünyasında hiç hayal kırıklığı yaşadınız mı?

Aslında müzik dediğim gibi okuldan dolayı ekmeğim ve mesleğim olduğu için sadece sahneden ibaret değil. Tam da aksine akademik bir şeylerle uğraşırken bu şarkı karşıma çıktı. Yani mesleki anlamda da işim bu olduğu için işin sahne kısmında çok büyük umutlarım olmadı. O yüzden hayal kırıklığı yaşamadım. 

Kimsenin kapısını çalmadım 

Yüzünüze çok kapılar kapandı mı?

Çok kapı çalmadım. Şöyle, ilk baştan beri bir şarkı yapacaksam zaten bu şarkıyı yapmak için yarışmadan sonra 6 yıl bekledim. Kimseden toplu iğne ucu kadar bir yardım istemedim, beklemedim. En alt basamağından en üst basamağına kadar her şeyi ekip arkadaşlarım ve arkamda duran ailemle yaptım. 

Müzikte ilk olarak sözler önemli 

İlerleyen dönemlerde farklı tarzda bir çalışmayla sizi görebilir miyiz? 

Türk Sanat Müziği ve Halk Müziği aslında vakıf olduğum bilgilerin birikimi olarak ortaya güzel bir iş çıkarmak için gönlümde yatıyor. Böyle bir şeyi hiç düşünmüyorum demeyeceğim. Aslında gönlümde yatan başka bir proje var. Dediğim gibi ufak fantezi tınısı olan bir şarkı, araya çok sevdiğim bir türkü ve inandığım bir pop şarkı karışımından oluşan bir mix düşünüyorum. Ama daha zamanı var.

Şarkıları neye göre belirliyorsunuz? Sizin için söz mü yoksa müzik mi önemli?

Müzisyen olduğum için ilk başta herkes müziği önemsediğimi düşünüyor ama ilk dinlediğim de sözler beni alıyor. Bunu da şarkı seçerken fark ettim. Tabii ki sözün altındaki müzik de çok değerli. Eğer ilk dinlediğim de yüreğime dokunan sözler var ise o şarkıda, altındaki müziği sonra sorguluyorum.

Sizi aynı işi yapanlardan ayıran farkınız nedir?

Net cevap veremeyeceğim. Çünkü kendi yaptığım işi çok özümseyip sadece onun takibiyle çok meşgul oluyorum. 

Akademik kariyer peşindeyim 

Müzik dışında uğraştığınız herhangi bir şey var mı?

Akademik bir kariyer peşindeydim. Müziğin içine iyice dahil olmadan önce okulla çok işli dışlıydım. Ama şu anda yaptığımız işler çok taze ve ondan bana arta kalan hiç vakit yok. Gerçekten sadece müzik var hayatımda.

İstanbul’da mutsuz olurum

Müziğin kalbi İstanbul’da atıyor. Siz de İzmir’de yaşıyorsunuz. Gidip gelmek sizin için zor olmuyor mu?

Müziğin kalbi İstanbul gibi görünse de aslında değerli müzisyenler İzmir’den çıkıyor. Tabii ki bu işlere kendimizi tamamen verdikten sonra temponun yoğunluğu İstanbul kolu oldu. Biz de mümkün olduğunca gidip gelmeye çalışıyoruz. 

Çünkü orada çok da dağıtılmaktan hoşlanmayacağım bir düzenim var. Eğer burayla gelirsem mutsuz olacağımı düşünüyorum. 

Kemal Kılıçdaroğlu seçimin tarihini unuttu

Kılıçdaroğlu seçimin tarihini unuttu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Dünyanın en şansız insanları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

En Çok Okunanlar