• $ 5,7775
  • € 6,5797
  • 260.268
  • 95.822
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Sosyal medyanın sevmediği kadınlar

Çağla Gürsoy

cglgursoy@hotmail.com
twitter: CaglaGursoyy
Instagram: CaglaGursoyy

Sosyal medya platformlarını kimi eğlence, kimi iş kimi de kötü amaçları için kullanır oldu. Özellikle Instagram baz alınırsa totalde aktif kadın kullanıcı sayısı erkeklerden daha fazla hatta kadınların takipçi sayıları da erkeklere göre daha fazla. Sosyal medyanın işimize gücümüze katkısı olduğu kadar prestij kaybettirici hatta kişiyi rezil edebilecek gücü de var. Buna en bariz örnek sosyal medya tarafından en iticisi seçilen oyuncu Hande Erçel. ‘Kız ne yaptı ki?’ diye düşünüyorum.

Fazla polemiklere girmedi, basınla bir kavgası yok, özel hayatı çalkantılıydı ama bu kriter olamaz. Pek çok ünlü özel hayatında aynı yollardan geçiyor.

Yine de Hande, sosyal medya kullanıcısı tarafından taşlanmaktan kaçamadı. Ufak bir araştırma yaptım. Takipçileri çileden çıkaran kadın türlerini derledim.

CİCİ KIZLAR

Hande Erçel sanırım bu sınıfa giriyor. Fazla iyiyim, fazla tatlıyım, hayat gayem dünyada barış modunda takılıyorsanız takipçinin samimiyetini baştan kaybediyorsunuz. Kimileri daha güleryüzlü ve cana yakın, kibar, naif olabilir ama sonuçta hepimiz insanız ve hepimizin kırılma noktaları var. Takipçiler kimi zaman bu kırılma noktalarını görmek istiyor ki karşısındakinin gerçek bir insan olduğunu hissetsin. Ben dört dörtlüğümcüyseniz itici kadınlar arasında yerinizi aldınız demektir.

BEN EN ÖNEMLİYİM

Gerçek hayatta elle tutulur hiçbir başarısı olmamasına rağmen sadece Instagram üzerinden yarattığı profille kendini önemli bir bireymiş gibi yansıtmaya çalışanlar da sosyal medyada sınıfta kalanlar arasında. İnsanların ilgisini çekecek hiçbir faaliyeti olmamasına rağmen sahte takipçi ve beğenilerle kendini çok merak edilen bir kişi sınıfına sokmaya çalışma çabası dışarıdan fark edilmiyor sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Profildeki içerik kalitesi ve işleviyle takipçi-beğeni sayısı örtüşmediği noktada herkes sizin sahte bir dünya yarattığınızı anlıyor. Bir de yeni moda ‘yorum satın alma!’. Bu konuda en büyük eleştiriye maruz kalan isim Gülben Ergen. Onu da ufak bir analizle anlamak mümkün… Kendi sayfasında en ufak tatlı sert bir eleştiriye bile rastlamak yerine binlerce sevgi mesajları yağarken, kendi sayfası dışında yerden yere vuruluyor. Burada bir mantık hatası olduğunu görmemek mümkün değil. En komiğime gidende yabancı dillerde sahte yorum satın alanlar. Yabancı ülkelere açılmış bir meslek sahibi değilseniz diğer ülkelerde yaşayan Türkler değil de yabancılar kim? 

NEFRET KUSANLAR

Bu benim fazla çözemediğim bir kategori. Örnek vereyim. Anne-çocuk konsepti üzerine çok takipçili bir hesap. Neden bu kadar takipçiye ulaşmış anlayamasam da hanımefendinin takipçileriyle arasındaki diyaloglara göz gezdiriyorum. Aman Allah’ım soru sormayı bırakın iltifat bile etmeye kalksanız ağzınızın payını alıyorsunuz! İnsanlarda yerden yere vurulmaya göz yumarcasına takibe devam ediyor ama bir yandan da anketlerde takip ettikleri kişinin ne kadar itici olduğundan bahsediyor.

TEPETAKLAK EV

Aslında geçtiğimiz ay keşfettiğim bir projeydi bu ama sosyal medyada o kadar çok ilgi gördü ve soru aldım ki köşeme taşıyayım dedim. Ters inşa edilmiş bir ev düşünün. Çatısı yerde, içerisinin bütün döşemesi tavana monte edilmiş (Bütün sırrı bozdum.) Bu da nedir diyorum? Hemen görevli arkadaş anlatıyor burası tepetaklak ev, sadece eğlenceli fotoğraflar çekmek için dizaynedilmiş bir mimari şov diyebiliriz. Çektiğiniz fotoğrafa ters çevirip baktığınızda kendinizi odanın tavanından sarkar gibi görüyorsunuz. Instagram için birebir! Girmek ve istediğiniz kadar fotoğraf çekmenin bedeli 20 TL.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

İstanbul´da Günün Kahramanı! Bebeği Havada Yakaladı...

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Hangi emekli ne kadar zam alacak? İşte taban maaşlar

Kim Milyoner Olmak İster'de geceye damgasını vuran soru! Herkes şaştı kaldı!