• $7,8042
  • €9,158
  • 473.444
  • 1131.68
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
22 Ekim 2011 Cumartesi 11:10 | Son Güncelleme:

Karnımı doyurmak için kendimi bozmam

Karnımı doyurmak için kendimi bozmam

Son albümü 'Teşekkürler' ile müzik piyasasında yeniden fırtına gibi esmeye başlayan Hande Yener'le fırtına gibi bir röportaja imza attık. Kariyerinde her zaman yukarı çıkan ünlü popçu, hayatında en çok istediği şeylerden birinin oğlu Çağın'ı asker olarak görmek olduğunu söyledi. Müzikte 'değişim'in simgesi olan Hande Yener Maksim Gazinosu'nda assolistlik teklifini reddedişini, değişim sürecini, Sinan Akçıl'la aralarındaki farklı bağı, özel hayatında ki sırları AKŞAM LIFE'a anlattı.

Röportaj: Önder SARIAHMETOĞLU

- Yeni albümünüzün diğer albümlerinizden farkı ne oldu?
Bu albümde her şey daha oturdu. Sinan Akçıl'ın beni daha iyi tanıması, sesime iyice alışmasıyla bugünün Hande Yener'ini çıkardı ortaya. Bu albüm bütün denemelerin sonucu diyebilirim.
- Hep yenilikçi bir albüm hazırlandığından, bu albüm de tekrar etmemesi gereken bir albüm. Bundan sonraki albümde yenilik adına Sinan Akçıl ile çalışmamazlık yapar mısınız?
Değişim, beyninizde içinizde olan bir şeydir. Sinan da öyle biri... Şu an böyle bir albümüm yoktu diye bu albümü yaptık. Bundan sonraki albümde ne gerekiyorsa onu yapacağız. Bizdeki kimya biraz farklı duruyor olabilir. Çünkü biz çok eğlenerek keyif alarak müzik yapıyoruz. Ben albümü yaz aylarında çıkarsaydım, albümümde Sinan olmayacaktı. Bu fedakarlığı yapıp albümü yazın çıkarmayıp bekledim. İyi bir şeyi beklemek zorunda kalabiliyorsunuz hayatınızda.
- Tek doğrunuz 'değişim' diyebilir miyiz?
Kesinlikle. Her müzisyen kendini değiştiremiyor çünkü. Bildikleriyle yetinip devam eden insanlarla ben zorlanıyorum.
- Geçmişte çalıştığınız birçok isimle kopmalarınız bu yüzden mi oldu?
Evet. Benim arayışlarım yüzünden oldu. 'Kırmızı' benim en depresyona girdiğim albümdü. Bundan sonra ne yapacağım diye düşünüyordum, 2 ay odamdan çıkmadım. Korkularım vardı ama 'Apayrıda' o çıkışı buldum kendimde. Kimileri tarafından elektronik işlerim beğenildi, kimileri pop yapsın dedi. İyi de oldu. Benim şu an rol yapabileceğim birçok alan oldu.
- Siz 'Apayrı'ya kadar kaç yıl aynı sürdürdünüz?
3 yıl sonunda yeter dedim. Başarıyı bulmuşken, değişimi istemeyip aynı yolda bu kadar yıl devam etme şansım vardı. Ama zamanında korkak olursanız, ileride cesur olamazsınız. Kimi müzisyenlere değişim zor geldi 'yapamam' dedi, yapanlar da bunun altından kalkanlar da zaten şimdi yanımdalar.
-  İlk albümünüzden bugünlere gelmeniz planlı mıydı, hayat mı size bu günleri getirdi?
Bir albüm yapıp 3 yıl yattıktan sonra hadi bir albüm daha yapalım diyenlerden değilim. Bir dönem sporu birden hayatıma soktum. Bana enerji olarak inanılmaz dönüşü oldu. Star ruhlu insanla bir arada oldum ve onların yaptıklarıyla yetinmeyip hep bir arayış içinde olmalarını gördükçe ben de öyle oldum. Kafamda çizdiğim kadar akıcı bir kariyerim oldu. Şu an 5 yıl önceki şarkımı beğenen çıkıyor, illa yaptığın gün anlaşılmak zorunda değilsiniz.
- Düetlere devam edecek misiniz?
Yaptık, çok da güzel oldu. Önünüze gelen projeye bağlı. Ama seneye böyle bir şey yapmam, farklı bir şey olmalı.

TÜRKİYE'DE EN ÜSTE ÇIKTIM
- Bugüne kadar kaç yapımcıyla çalıştınız?
4 yapımcıyla çalıştım. Ercan Saatçi, Erol Köse, Avrupa Müzik ve şimdi Poll Production Polat Yağcı.
- Müziğinizdeki gibi 'Değişim' aradığınız için mi bu kadar yapımcı değiştirdiniz?
Türkiye'de 3 albüm üst üste yukarı çıkan yok, özellikle kadın pop şarkıcılarında. Ben Türkiye'de çıkabileceğim en üste çıktım, tavanı deldim geçtim. Onun da daha üstü dünyaya açılmak zaten. Bu nedenle yeni bir tarz daha yaratmam, yeni nesli yakalamam gerekiyordu. İlk albümüm çok başarılı olmasına rağmen şirketimin bana o değeri vermediğini hissettim. Bu kızın 2. albümü çok zor diyerek başka şirketten sanatçılarla change yapmaya çalışıyorlardı. Bunları duyunca Erol Köse'ye geçtim.
- Erol Köse zamanında çok güzel işler çıktı,  klipler çok güzel ve konuşulan kliplerdi. Erol Köse ile niye bitti?
O çatışmalarımız olduğunda, benim kırıldığım şeyler oldu. O dönem bana kim bir şey dese popüler oluyordu. Bir baktım kendi şirketimdeki sanatçılarda bana aynı şeyi yapmaya başladılar. Erol Köse'yi aradım 'Sen starsın idare et, insanlar sana tutunarak bir yerlere gelmeye çalışacak' dedi. Ertesi gün klip çekimim vardı, orada serzenişte bulundum ve ayrıldım.
- Şimdi Polat'la çalışırken aranızda tartışmalar oluyor mu?
Sadece 'Hande'ye Neler Oluyor' albümünün çıkış tarihi yüzünden tartıştık, o kadar. Yapımcı olarak onun da ilk projesiydim. İlk yapımcılığı, Müyap'a üye yapmadılar, haklarını kazanamadı maddi-manevi. 'Hande'nin albümünü yapma batarsın' diyenler oldu. Ama o gülüp geçiyordu. Albüm çıktı, başarıyı yakaladık.
- Para hayatının neresinde?
Ben tezgahtarken de güzel para kazanıyordum. Benim için müzik yapmak çok önemliydi.
- Geleceğinizi garanti altına almıyor musunuz?
Tabii ki alıyorum. Geleceğimi düşünerek işimi yapıyorum. Bugün 11. yılımda bu kadar tazeysem geleceğimi düşünerek geldiğim için böyle. 'Planlı mıydı?' demiştin ya, evet öyleydi. Hala da öyle devam ediyor benim için.

MAKSİM'DE ASSOLİSTLİK TEKLİF EDİLDİ
- Ciddi bir sanat müziği repertuvarına da sahipsiniz...

Çocukluktan, evinizde çalan her ailede olduğu gibi radyolarda duya duya kulağınıza oturuyor. Bunları sahneye de döktüm. Hatta o zamanlar Maksim Gazinosu'ndan assolistlik teklifi geldi. Fahrettin Bey bana, 'Boşver sen popu, gel burada assolist olarak çık' dedi. Ben de 'Ruhum bu değil' diyerek teklifi reddettim.
- Para kazanacaksın diye gidip bir nostalji albüm yapmaz mısın?
Yok yapmam. Hiçbir şarkım tutmasa bile bir barda haftada 6 gün kendi tarzımda şarkılarımı söylerim, yine paramı kazanırım. Benim karnımı doyurmak için kendimi bozmama gerek yok.
- Parayı neye harcıyorsun? Büyük zevkin nedir? Ayakkabı, araba, takı?
Vardı ama hepsi geçti. Olsa da olur olmasa da olur. Yalınayak da çıkabilirim, yeter ki o enerjiyi alayım.
- Çağın önemsiyor mu bunları?
Araba kaçırdığı oluyor.
- Ne zaman araba sahibi olacak?
Gece DJ'lik yaptığı için taksiyle dönmesi daha sağlıklı. O yüzden arabadan uzak duruyoruz.

OĞLUM ASKERE GİTSİN İSTİYORUM
- Çağın'ı sıktığın zaman oluyor mu? Tanınmasak iyiydi diyor mu?

Tanınması zamana o kadar güzel yayıldı ki. DJ'liğe başladı. Eminim kendi şöhretini yakalamak istiyor DJ'likte ama üzgünüm bir süre daha Hande Yener'in oğlu diye anılacak.
- Annelik, starlık ayrı mantık istemiyorum cevap için. Tuttu elinden bir kızı getirdi ama sen istemiyorsun ve dedi ki 'biz birbirimizi seviyoruz, hamile' o zaman ne yaparsın?
O kadar cahil davranmaz. Ben erken evlendim, o yüzden oğlumun o kadar erken evlenmesini istemem. Yeterli özgürlüğü vermişim ona, o isterse zaten istediği zaman evleneceğini bildiği için.
- Şimdi evlenmek istese evlendirir misin?
İstiyorsa evlendiririm. Ama bir konuşurum saçmalıyorsun derim, soğuturum onu o fikirden, ikna kabiliyetim iyidir.
- Çağın askerlik çağına doğru geliyor. Herhangi bir şekilde ayrıcalık tanınmasını ister miydin askerde ona?
Açık öğretim okuyor şu an. Ona, 'ben olsam şimdi giderim' diyorum. Çok şey öğrenecek orada. Bambaşka bir duygu, ülke sevgisini orada öğrenmek... Biz okulda, evde ülke sevgisini veriyoruz ama orda ayakta durmayı, ülkesine sahip çıkmasını, silah tutmasını öğrenecek. Kesinlikle bunları yapmasını istiyorum. Ama müdahalede bulunmam, sevmem öyle şeyleri.
- Biz seni bir evliliğin eşiğinden döndüğünü gördük, bu saatten sonra asla evlenmem der misin?
'Asla' yoktur hayatımda. Hayatta her şey olabilir.
- Eski eşinle ünlü olduktan sonra görüşür duruma geldiniz mi?
Hiç görüşmedik. Başka şehirde yaşıyor evli ve çocuğu var. Buraya çok sık gelemiyor. Çağın onu görmeye gidiyor. İstanbul'a gelirse Çağın'la görüşüyorlar.

<p>Sağlıklı beslenme denilince aklımıza ilk gelen şüphesiz salatalar oluyor. Tavuklusundan peynirlis

Uzmanlar uyardı: Sağlıklı dediğiniz salatalar kilo aldırabilir

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Taşlı Ada 'kesin korunacak hassas alan' ilan edildi

Koronavirüsü diğer hastalıklardan ayıran 10 belirti