• $13,5676
  • €15,5373
  • 791.644
  • 2072.93
6 Ekim 2013 Pazar 02:23 | Son Güncelleme:

Kafam hep muzırlığa çalışır

Kafam hep muzırlığa çalışır

Bir deli kız İrem Derici… Yeni yetme popçulardan çok farklı. Geçmişindeki doluluk, ve DNA’dan gelen torpil sayesinde emin adımlarla ilerliyor kendi yolunda. O Ses Türkiye’yle başlayan yolculuk bugün bir Sezen Aksu şarkısı okumaya kadar uzanmış durumda… İşte ‘Düşler ülkesinin gelgit akıllısı’ ve onun hikayesi…

- İlk kez ‘O Ses Türkiye’yle duyduk ismini ve ardından her şarkında biraz daha tanındın... Bu hikayenin başlangıcını anlatır mısın bize?
Hikayem tamamen babama olan inadımla başladı. Babam hiçbir zaman müziğe olan aşkımı kabul etmedi. Kendisi Türkiye’nin ses getiren reklamlarını yapan bir deli, Hulusi Derici. Annemle Musiki Cemiyeti’nde tanışmışlar ama nedense benim meslek olarak müziği yapmama köstek olup reklama itti yıllarca. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde sosyoloji okudum. Master’ımı ise Pazarlama İletişimi üzerine yaptım. Sonra bir baktım dijital bir reklam ajansında metin yazıyorum. Fenada yazmıyorum, kafam beynim hep muzırlığa çalışır çünkü. 1 sene babamın yanında çalıştım ama son 6 ayında her sabah ağlayarak ilan yazdım. Kulaklığı takıp müzik dinleyerek, kendi kayıtlarımı dinleyerek böğür böğür ağladım. ‘  senin ne işin var burada’ diye sordum kendime. İşte tam da bu dönemde O Ses Türkiye reklamını gördüm ve seçmelerde buldum kendimi… Babam bir ay konuşmadı benla ama şu an bu yoldaki en büyük destekçim. Silah arkadaşım oldu Hulusi.

HEP DALGA GEÇİLEN ÇOCUKTUM 

- Yola Hülya Avşar’ın kanatları altında çıkmışsınız gibi gördük biz... Sizce de öyle mi? 
Ben yola 5 yaşımda annemin elimden tutarak götürdüğü konservatuvar sınavıyla başladım. Ama profesyonel hayatta bana ilk inanan Hülya Avşar oldu. Aşığım Hülya Avşar’a çünkü beni çok iyi süzdü, tanıdı. Hâlâ şarkılarımı ilk dinleyenlerdendir, çat çat eleştirisini yapar. Tanıdığım en güçlü ve pozitif kadın, hep örnek alacağım onu.

- İki ayrı yüzünüz var... Biri son derece net, ciddi diğeri ise bir o kadar eğlenceli ve kıpır kıpır... Kime neye göre değişiyor bu durumunuz?
Benim genel yapım çok mutsuzdu çocukken. Hep dalga geçilen çocuktum. Özel okulda okumama rağmen 5 sene dayak yedim ilkokulda, kendi kendime konuşurdum falan. O dönemlerde bir mekanizma oluşturdum. ‘Ne olursa olsun insanları mutlu edeceksin, ıstırap saçmayacaksın’ Çocukluk huylarım karakterim oldu. Şimdi bir şarlatan İrem var, bir de asosyal ve mutsuz İrem benden içeri…

MELİH KİBAR SON PARÇASINI BANA YAPTI 

- Melih Kibar ve Sezen Aksu gibi önemli isimlerin şarkılarını okuma şansınız oldu. Nasıl gerçekleşti? Neden böyle bir şansa sahipsiniz?
Melih Abi babamın çok yakın dostuydu. Beraber reklam müzikleri yaparlardı. O günlerden birinde hâlâ aklıma geldikçe ruhumu cızlatan bir olay oldu. ‘Yahu çocuklar ben artık şarkı yapamıyorum, Çiğdem gittiğinden beri kolum kanadım kırık. Müzik var, söz yok. Kimse Çiğdem gibi anlamıyor benim notalarımı, doğru sözlerle gelemiyor…’ dedi. Sonra birden bir gülümsemeyle ‘Ama durun, yeni bir kız buldum Özlem Küçükyılmaz diye, galiba yıllar sonra birinin sözleri benim müziğime oldu, size bir çalayım.’ dedi. Çaldıktan sonra bana döndü, notaları uzattı “Kız al bakayım şunu bir de senin güzel sesinden duyayım.’ dedi. Ben titreyerek söyledim şarkıyı, bitti ve Melih Abi gözünde bir damla yaşla döndü. ‘Olmuş be, giderayak bir şarkı daha yaptım galiba.’ dedi. İşte bu kanser teşhisinin ilk konduğu dönemdi ve bu olaydan sonra tedavi için apar topar Amerika’ya gittiler. Sonra da malum, kaybettik ustamızı… Ben bu şarkıyı hiç unutmadım ve evet biz artık bir albüm ya da single yapıyoruz dediğimiz anda ilk aklıma gelen şey oldu. Melih Abi’nin eşi Ethel Hanım’la görüştük, çok mutlu oldu ve hemen Melih Abi’nin son bıraktığı CD’yi paylaştı. Sezen Aksu şarkısı da sonrasında kendiliğinden oluştu.

- Sezen Aksu’dan parça almak zor oldu mu? 
Samsun Demir’le yollarım kesişti ve bana tüm babacanlığıyla danışmanlık yapmaya başladı. Bir gün yine karamsar İrem çığlıkları atıyor haldeyken mesaj geldi Samsun Bey’den “Mail’ine bak bakayım çabuk.” diye. Açtım, Sezen Aksu - Anahit’in Ruhuna yazılı bir dosya. Samsun Bey’den bir mesaj daha geldi, “Biz bunu senin sesinden dinlemek istiyoruz Sezen Hanım’la, sana da çok yakışacağını düşünüyoruz,”  Sonrası da çorap söküğü gibi geldi, Mustafa Ceceli düzenlemeyi yaptı. 

- Yolun başında ‘ya bu iş tutmazsa’ kaygısı yaşadınız mı? 
Yaşamaz mıyım…. Ben bir sonraki adımımı hazır etmeden asla elimdeki işi sunmam, garanticilik var biraz . Ama ne planlarsam planlayayım her zaman bilemiyor insan, kestiremiyor ne sonuç alacağını. Çok iyi bir takımım var ama. Özgür Aras, Samsun Demir, Hulusi Derici, Mustafa Ceceli… Riski minimize ederek, yola devam ediyorum.

Dışa bağımlılığı bitirecek projede kritik aşama! Borular Filyos Limanı'nda...
Dışa bağımlılığı bitirecek projede kritik aşama! Borular Filyos Limanı'nda...

Dışa bağımlılığı bitirecek projede kritik aşama! Borular Filyos Limanı'nda...

Tarihi gün: Ticari dengeleri Türkiye lehine değiştirecek
Tarihi gün: Ticari dengeleri Türkiye lehine değiştirecek

Tarihi gün: Ticari dengeleri Türkiye lehine değiştirecek

Karadeniz'den Rusya'ya ihracatın lideri Trabzon oldu
Karadeniz'den Rusya'ya ihracatın lideri Trabzon oldu

Karadeniz'den Rusya'ya ihracatın lideri Trabzon oldu

<p> </p>

Hisar O+ neden önemli?

Yıllar sonra ağacın gövdesinden çıktı! Dehşete düşürdü

En sağlıklı 50 yiyecek belli oldu! İşte o liste

Efsane geri döndü! Hurda aracın hayran bırakan değişimi!