• $8,155
  • €9,7089
  • 457.312
  • 1393.24
06 Eylül 2015 Pazar 02:00 | Son Güncelleme:

Herkes şekil şemal derdinde!

Herkes şekil şemal derdinde!

En son 2005 yılında çıkarmış olduğu ‘Koku’ albümünün ardından sessizliğe çekilen Beyza Durmaz, ‘Olan Var Olmayan Var’ adlı yeni maxi single’ı ile müzikseverlerle buluştu. Müzik hayatına Mustafa Sandal’ın vokalistliğini yaparak adım atan sanatçı, ara verdiği dönemde yurtdışı konserlerine ağırlık verdi. 7 dilde şarkı söyleyen genç yetenekle dünden bugüne müzik serüvenini konuştuk.

Olan var Olmayan Var’ şarkısının özel bir hikayesi var mı? 
Başta sevgiye, aşka doymaktan başlayarak insanın bu hayatta elde etmek isteyip de edemediği her şeyden bahsediyorum. İnsanların kendisinde olmayan bir şeyi bu aşk da olabilir, sevgili de ya da daha maddi şeyler olabilir, bunları başkasında gördüğünde hissettiği duyguları anlatıyor. Bu şarkıyı aslında Ali Çehreli ile beraber 5 sene önce yazmıştık ki o zamanlar sosyal medya bu kadar aktif değildi. Bugüne geldiğimizde gün, gösteriş günü oldu. Herkes sahip olduklarını insanlara gösterme derdinde ve bu böyle sürecek. Görüyorum ki bu gösteriş furyası sürecek.

Şarkılarınızda esprili bir üslup var. Sizde eğlenceli birimisinizdir?
Mizahı seviyorum ve her türlü duyguya mizah katarak anlatmayı seviyorum. ‘Olan Var Olmayan Var’ da eğlenceli bir şarkı gibi olsa da için de hüzün ve yoksunluk barındırıyor aslında. Bir de çok fazla şarkı yapılıyor. Ben ortaya bir şey koyuyorsam bunun diğerlerinden farklı olması lazım. Yoksa ‘Ben şöyle bir şey yaptım’ deyip ortaya çıkmanın ne anlamı var? Ama anlamadığım şey, eskiden şarkılar en azından birbirine benzerdi. Şimdi tıpatıp aynı olmaya başladı. 

Sizce bunun nedeni nedir? 
Herkes şekil şemal, görüntü derdinde. Farklı sözler, konseptler ve müzik tarzlarını araştıracaklarına ‘Nasıl daha iyi görünebilirim’ konusuna kafa yoruyorlar. Albüm çıkaracakları zaman da aynı söz yazarları ve bestecilere gidip fabrika imalatı gibi aynı şarkıları seçiyorlar. Bir şey sunuyorsan bir farkın olmalı, onca emeğin bir anlamı olmalı. İmaj, görüntü gibi görsel unsurlar gelip geçer ama şarkılar yıllarca kalır.

AJDA PEKKAN İÇİN ŞARKI HAZIRLIYORUM 

Mustafa Ceceli’ye, ‘Hüsran’ isimli şarkınızı verdiniz. 
Kendisiyle hiç tanışmıyorduk. O dönem yoğun bir şekilde hüsran ve hayal kırıklığı yaşıyordum. Şarkının sözleri ve melodileri bir anda aklıma geldi. Hatta bir kısmını rüyamda gördüm ve bu şarkıyı Mustafa Ceceli okumalı diye tutturdum. Sonra Ali’yle beraber şarkıyı bitirdik ve menajeri aracılığıyla gönderdik. Sonra tanışıp bir araya geldiğimizde öğrendik ki, şarkıyı dinler dinlemez aranjesine başlamış ve hemen üzerine şarkıyı okumuş. Albüme de o ilk okuduğu halini koymuşlar. Sezen Aksu’nun da önerisiyle de ilk çıkışı ‘Hüsran’ oldu.   

Mustafa Ceceli dışında diğer sanatçılara da şarkı hazırlıyor musunuz?
Evet. Ajda Pekkan, ‘Hüsran’ı çok beğenip kendisi için bir şarkı istedi. Şu an birkaç aydır yoğun şekilde kendisine çok iyi bir şarkı hazırlamak için çalışıyoruz. Ayrıca sevgili Nilüfer ‘le de bir araya geldik. İnşallah bir sonraki albümüne çok güzel bir şarkı da bizden gelecek.

YOLCULUĞUMDA TEK BAŞIMAYIM 

Uzun yıllar Mustafa Sandal’ın vokalistliğini yaptınız. Fakat albümlerinizde ismine rastlamıyoruz. Nedeni var mı?  
Müzik adına her şeyi Mustafa Sandal’dan öğrendim. Onunla beraber sayısını hatırlamadığım kadar çok konser tecrübesine sahip oldum. Bir yandan da kendi şarkılarımı yapmaya başladım ve her zaman olduğu gibi kendime ve şarkılarıma güvendim. Her zaman her şeyi birisinden bekleyemezsiniz. Önce kendinize güveneceksiniz ve uğraşacaksınız. İsteyen sizin yanınızda olur isteyen olmaz. Her şartta yola devam etmeli. Yolculuğuma tek başıma ve bana güvenen başka dostlarımla devam ettim. 

7 dilde şarkı söylediğiniz söyleniyor. Doğru mu? 
Evet! Ben dünyada yapılanları sürekli takip ederim ve sevdiğim parçaları seçip repertuvarıma eklerim. Yabancı dillere ve kültürlere karşı ilgim var. İngilizce zaten ilkokuldan üniversite son sınıfa kadar tüm eğitim hayatımda kullandığım dildi. Bir süre Almanca, İtalyanca, İspanyolca dersleri aldım. Şimdi Hintçe’ye başlayacağım. Bundan önce Türkiye ve yurtdışında yer aldığım etnik albümlerde farklı dillerde şarkılar söyleme fırsatım oldu. İki kere Sicilya’ya gittim burada hem Türkçe hem İtalyanca şarkılar söyledim. Mısır’da da jüri üyesi olarak davet edildiğim bir yarışmada bizim şarkılarımızın yanında Arapça şarkılar da söyledim.

<p>Koronavirüs salgınının uzun süredir kontrolden çıkmış olduğu ABD'de son durum ne? Aşılama süreci

ABD'de koronavirüs salgınında son durum

Beşiktaş, Erzurum'a ayak bastı

Zonguldak'ta dereden akan çamurlu su denizin rengini değiştirdi

Nisan ayında yağan kar Domaniç Dağları'nı beyaza bürüdü