• $7,2129
  • €8,8372
  • 414.782
  • 1486.34
20 Temmuz 2014 Pazar 01:45 | Son Güncelleme:

Çocukluğumdan beri setten başka yerde olamayacağımı biliyordum

Çocukluğumdan beri setten başka yerde olamayacağımı biliyordum

13 yaşındayken ‘Üvey Baba’da oynadığı Lamia rolüyle tanıdık Burçin Abdullah’ı… O küçük kız şimdi 27 yaşında güzeller güzeli bir oyuncu oldu… Kariyerinde ekonomiyi de denemesine rağmen yine oyunculuğa kanı çekti… Şu an dizi piyasasının en kaliteli isimleriyle çalışıyor. Burçin Abdullah’la çocukluğundan, kariyer hedeflerine, evlilik planlarına kadar geniş bir yelpazede keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Zehra ÇENGİL

Lamia olarak girdiğiniz oyunculuk piyasasında Burçin Abdullah olarak kendinize çok güzel bir yer edindiniz. Şu an bulunduğunuz noktayı  nasıl değerlendiriyorsunuz?
Şu anda hayal ettiğim gibi gitmesinin yanında, aynı zamanda planladığım gibi de gidiyor. Tümay Özokur’la birlikte çalışıyorum. Gelen projeleri değerlendirdiğimiz, beni ve projeyi en üste çıkaracak işlerin arasında yer almak istiyorum. Bu durum çok hoşuma gidiyor, çünkü daha seçici olma imkanım var. Daha iyisi olsun diye de her gün çalışıyorum. Daha iyinin de zaten bir limiti yok. 

TRT’de ‘Koyverdin Gittin Beni’ adlı bir sinema filminiz yayınlanacak. Biraz bahsedebilir misiniz?
Yapımcımız Antalya Film Festivali’ne gitmesini istiyor. O yüzden eylülden sonra yayınlanması planlanıyordu. Almanya’da büyümüş bir gencin topraklarını özleyerek geri gelmesi ve dedesini bulma çabasını anlatıyor. O serüveni sırasında Amasra’da bir genç kızla tanışıp âşık oluyor. O genç kız da benim. Çekimler çok güzel geçti. Dedeyi Halil Ergün, genci Doruk Özdemir oynuyor. Benim için de ayrıca güzel oldu. 17-18 yaşlarında bir kızı canlandırıyordum. 27 yaşında böyle bir rolü oynamak keyifli oldu. 

HALİL ERGÜN BİZE BABALIK YAPTI
Halil Ergün’ün size oyunculuk konusunda verdiği öğütler oldu mu?

Taktik değil ama… Yeşilçam’dan gelmek ayrı bir durum. Ben çok şanslıyım ki şu ana kadar geldiğim işlerin içinde Yeşilçam’dan sanatçılar oldu. Nurdan Torun vardı, Üvey Baba’da Şemsi İnkaya, Işıl Yücesoy en son Halil Ergün… Onlardan aslında iş disiplinini çok iyi öğreniyorsunuz. Halil Ergün sabah 5’lere kadar hiç bıkmadan çalışırdı. Ben böyle enerji görmedim ve o kadar pozitif ki. Bize hem ustalık, hem abilik, babalık her şeyi yaptı. Oyunculuk konusunda hiç karışmaz bize ama o kadar iyi oynuyor ki karşısında kim olsa oynar. Oyunculuk bir iletişim meselesi.

Natalie Portman da Leon’daki rolüyle meşhur olmuştu. Çocuk yaşta bu işe başlamanın bir avantajı var mı?
Çocuk yaşta 5 sene süren bir işin içinde yer aldım. Şu an herhangi bir projeye gittiğimde Üvey Baba’da yönetmen yardımcılığı yapmış insan yönetmen oluyor mesela… Şu an usta olan isimlerin hepsi orada çıraktı. Onlarla yeniden çalıştığımda çok mutlu oluyorum.

Ağır bir dramaydı Üvey Baba, psikolojinizi etkilemiyor muydu?
Hayır, ben çekilenin bir dizi olduğunun çok farkındaydım. Çünkü set ortamımızın çekilen şeyle alakası yoktu. Annemi oynayan Betül Abla’yla hâlâ görüşürüz ve bana ‘kızım’ der. Ben sette bir aile ortamı yakalamıştım. 

BANKACI OLDUM, İŞTEN ÇIKARILDIM

Çocuk oyuncular belli bir şöhreti yakaladıktan sonra kolay psikolojileri bozuluyor derler. Siz yaşadınız mı?
Aileyle alakalı bir durum. O zamanlar fenomen olmuş bir diziydi ben bunun bile çok farkında değildim. Bana çok hissettirmediler. Hayatım ev, okul ve set arasında gidiyordu. Şu an olsa daha farkındalığım yüksek olurdu. Başka bir meslekte uzmanlaşmamı istedi ailem mutlaka. Marmara İngilizce İktisat’a girdim, sonra Amerika’ya gittim. Bizim ailede de çok Ekonomi okumuş insan var. İş hayatına geldiğimiz zaman beni çok çekmedi. Olmam gereken yerin setler olduğunun çocukken tattığım için bu duyguyu, başka yerde mutlu olmuyorsunuz. Zaten bir dönem bankacılığı da denedim. İlk iki ayda anladım orada olamayacağımı. Krediler bölümündeydim, kötü bir deneyimdi. Sonrasında çıkardılar. 4 sene gibi bir ara verdim.

Sudan’da adınıza bir yetimhane var. Onun hikayesi nedir?
Selam filmini çektikten sonra ‘Kimse Yok Mu’ derneğiyle bir iletişimimiz oldu. Arnavutluk’ta bir yardım kampanyası vardı. Davet ettiler, gittim. ‘Sizin için ne yapabilirim?’  dedim. Yetim çocuklara yardımcı oluyorlardı. ‘Sudan’da yetimhane açıyoruz, katkınız olur mu?’  dediler. ‘Tabii’ dedim. Sonra adımı verdiler.  İleride de evlenirsem ve çocuğum olursa mutlaka adıma açılan yetimhaneden çocuk almak istiyorum.

Evlilik hayali var mı?
Şu an yok. Daha kariyer odaklı ilerlemek istiyorum. Zamanı geldiğinde mutlaka olacaktır. Geniş ve kalabalık bir aile hayal ediyorum. Çocukluğumdan beri yalnız büyüdüğüm için en büyük isteğim bu.

SENARYODA LÜZUMSUZ YAKINLAŞMALAR VARSA OYNAMAM

‘Türk örf ve âdetlerine uygun rollerde oynarım’ açıklamanız vardı bir röportajda? Neye göre kabul ediyorsunuz rolünüzü?
Bir projeyi seçmeden önce, kimin çektiğine, oyuncu kadrosuna ve senaryosuna bakıyoruz. Üç dinamik iyiyse yer alıyoruz. Senaryonun içindeki açıklık mesela dozunda ve yerindeyse seve seve yer alırım. Ama lüzumsuz yakınlaşmalar varsa seçimimizi ona göre yapıyoruz. 

HATASIZ KUL OLMAZ’DA HALKIN NABZINI YAKALAYAMADIK

Hatasız Kul Olmaz dizisi çok erken bitti. Böyle severek çalıştığınız işlerin reyting kurbanı olması sizi nasıl etkiliyor?
Tamamıyla kısmet meselesi. Demek ki kimyamızda bir sıkıntı varmış ki halk tercih etmedi bizim diziyi. Kesinlikle kötü bir iş değildi. Halkın nabzını yakalayamadık.

Güzelliğinizin oyunculuk kariyerinize etkisi olduğunu düşünüyor musunuz?
Açıkçası çok düşünmüyorum. Rol gereği makyajla sizi çok çirkin de güzel de yapabiliyorlar. Hatasız Kul Olmaz’da yara olmayan, sakat bırakılmayan insan kalmadı ve hepsi başarıyla yapıldı. Güzelliğin etkisi yok, yönetmenlerin de böyle seçim yaptığını düşünmüyorum. Ne kadar yetenekliyseniz, o kadar projede yer alırsınız. Set disiplini de çok önemli.

Filmde âşık olunan bir kadını canlandırıyorsunuz. Sizin için ne ifade ediyor aşk?
Ben yanında mutlu olmadığım bir insana âşık olamam. Ama arkadaşlarımın yanında da çok mutlu oluyorum. Öyle bir paradoks var. İçimde kelebeklerin uçuşması lazım. Aşk mutluluk demektir ama her mutluluk da aşk değildir. İlk görüşte aşk vardır ama bana göre değil. Birisine aşık olabilmem için çok zaman geçirmem, sevmem lazım. Süreç uzun.

<p>Sıcaklıkların yurt genelinde mevsim normallerinde seyrettiğini belirten Yusuf Ziya Yavuz şunları

Meteoroloji'den yağış ve çiğ uyarısı!

Erzurumlu kadınlar karla kaplı ormanda atlı safari yaptı

Avukatlık yerine çobanlık yapmayı tercih etti

Üniversitede üretildi! Kilosu 4 bin liraya kadar çıkıyor