• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
8 Eylül 2013 Pazar 15:08 | Son Güncelleme:

Beren Saat, Hazal Kaya, Meryem Uzerli... Ayla Algan yorumladı

Beren Saat, Hazal Kaya, Meryem Uzerli... Ayla Algan yorumladı

Ayla Algan'ın gözünden 'Beyaz cam'ın prensesleri... İşte Ayla Algan'ın gözünden Beren Saat, Meryem Uzerli, Hazal Kaya, Bergüzar Korel...

OLCAY ÜNAL SERT

Yeşilçam’ın değişen yüzünün şüphesiz en büyük temsilcileri kadın oyuncular. Sinemanın yanı sıra televizyon dizileriyle de tanınan, her yıl oyunculuklarını geliştiren bu isimler kısa sürede Türk izleyicisinin beğenisini kazanmayı başardı.
Aşk-ı Memnu, Binbir Gece, Ezel, Muhteşem Yüzyıl gibi dizilerin özellikle Arap ülkerlerinde büyük ilgi görmesi bu kadın oyuncularımızı Ortadoğu’nun en tanınan oyuncuları arasına girmesini sağladı.
Birçok önemli isme eğitim verip, koçluk yapan ünlü sanatçı Ayla Algan, ‘Beyaz Cam’ın prenseslerini AKŞAM LIFE okurları için değerlendirdi. Algan, şöhret basamaklarını hızla tırmanan bu isimlerini artı-eksilerini ve işin sırlarını samimi bir şekilde paylaştı…

‘USTA’DAN GENÇ OYUNCULARA  ÖĞÜTLER

- Profesyonel dünyaya giderken önce kimliğini bulması lazım. Gerçek kimliğini bulmalı, taklit olmamalı. O tipler star olabiliyor. Starlık tek olur. Bir eşi olan star olmaz! 
- Teknik eğitimin yanı sıra işinde profesyonelce davranması, setine zamanında gitmesi, bir gün önce içki içmemiş olması çok önemli. 
- Rolden sonra kendi dünyalarına dönmeleri, bazı duyguları hissetmeleri lazım. Hayatı yaşayıp özümseyince olay bitiyor.
- Profesyonel yolculuğa girerken kimlik çalışması var. Libidodan, yaşam iklimlerinden ölüme kadar giden bir yol bu. Eğer o yolu ölümsüz yaparsa kendi için o zaman kalıcı bir sanatçı, marka olur. 
- Genç oyuncular kamera önünde zaman almalı. Alamazlarsa figüran olurlar. Oyuncu olarak zaman alamıyorsan starlıktan çok uzaksın demektir.
- Duygularını sanki gerçek yaşamın içinde gibi gösteren başarılıdır. 
- Kamera önünde yakın planları çok dikkatli izlenmeli ve tazelenmeli. Lale Mansur yapıyordu bunu; kamera önü yakınlarını sürekli tazeliyordu. Bu çok faydalı bir metot. Çünkü dizi uzun sürünce, 2-3 sene sonra hikâyesi kalmıyor, bedeni kuru toprak gibi oluyor.
- Hayattaki gibi oynuyorlar çok güzel, kendi konuşmalarına dikkat etmeleri lazım. Çünkü cümleleri kullandıkları zaman sonunda bazı harfleri yutuyorlar, işte o zaman her şey berbat oluyor.

Türkiye’nin Ingrid Bergman’ı : Bergüzar Korel

“O çok tertipli ve çok iyidir. Bakınız aile hayatı da gayet düzgün. Tiyatrodan geldiği için her türlü role bürünebiliyor. Şarkıcı ya da sazcıyı çok iyi oynar. Bergüzar, Ingrid Bergman tipi bir oyuncu, bedeniyle oynuyor. O kalıcıdır.”

Yakın planlarda harika: Serenay Sarıkaya

“Çok iyi bir oyuncu. Yakın planda iyi süreç alanlar iyi oyuncu oluyor. Oyunu olan oyuncunun seyirciyle iletişimi daha kolay olduğu için izleyiciyi çabuk yakalayabiliyor. Samimi oyuncu, zaman almayı doğal olarak yaptığı zaman başarılı oluyor. Serenay, Lale Devri’nde oldukça başarılıydı. Med-Cezir’de de Çağatay Ulusoy’la başarılı olacağına inanıyorum. Yakın planlarda iyidir”

Çocuksu ve naif: Fulya Zenginer

“Çocuksu, naif bir yanı var. 24 yaşında olmasına rağmen daha küçük gösteriyor. Yaşına göre oldukça iyi bir performans sergiliyor. Seyirci izlerken oyuncuya inanıyorsa başarılıdır. Tövbeler Tövbesi’nde Fidan rolünde başarılı bulmuştum, ‘Benim İçin Üzülme’ dizisinde de oldukça iyi.

Yeteneği üst seviyede: Beren Saat

“Çok iyi bir oyuncu. Yeteneği üst seviyede. Yakın planlarda başarılı. Çok iyi malzeme üretiyor. O çabukluk içinde, içinden gelen tipe girme var. Çok samimi yalan söylüyor. William Shakespeare ‘Samimi yalancılar özgürdür’ der role girerken…”

Çok iyi yetişmiş: Hazal Kaya

“Hazal Kaya çok iyi yetişmiş bir oyuncu. Ben oyuncularımı değerlendirirken kolektif oyununa bakıyorum. Rejisörünü nasıl dinliyor, ukalalık edip etmediği, rejisörüne malzeme getiren oyuncu iyidir. Şimdi yeni jenerasyon bunları öğrendi. Hazal iyi bir oyuncu…”

En beğendiğim isimlerden biri...

“Meryem Uzerli, Hürrem rolünü çok güzel oynadı. Meryem bu role psikolojik olarak da girdi. Bu çok zor bir roldü. Normal hayatında da rolünü yaşamaya devam etti. Oyunculuğunu en beğendiğim isimlerden biri.”

Doğuştan seksi: Berrak Tüzünataç

“Berrak sevdiğim bir oyuncu. Seyirci de onu seviyor. Berrak iyi oyunculuğunun yanında seksi bir kız. Doğuştan seksi. Çok doğal bir seksapalitesi var. Sanki oynamıyor doğuştan alt benliği öyle”

Tel Aviv'de Netanyahu protestosu... 'İsrail'i yıkan adam!'
Tel Aviv'de Netanyahu protestosu... 'İsrail'i yıkan adam!'

Tel Aviv'de Netanyahu protestosu... 'İsrail'i yıkan adam!'

Batı'da Gazze sansürü... İsrail'e karşı gelmekten korkuyorlar
Batı'da Gazze sansürü... İsrail'e karşı gelmekten korkuyorlar

Batı'da Gazze sansürü... İsrail'e karşı gelmekten korkuyorlar

İngiliz medyasından şoke eden iddia... ABD uçakları katliama ortak oldu
İngiliz medyasından şoke eden iddia... ABD uçakları katliama ortak oldu

İngiliz medyasından şoke eden iddia... ABD uçakları katliama ortak oldu