• $ 6,8223
  • € 7,5691
  • 379.237
  • 105520
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
03 Mayıs 2019 Cuma 08:00 | Son Güncelleme:

Ayak yanmalarının nedenleri

Ayakta ateşlenme ve yanma hissi günümüzde birçok insanın karşılaştığı yaygın bir sorundur. Peki bu sorun neden olur? Tedavisi nedir?

ymiras@hotmail.com
info@sislilazer.com

Rahatsız edici bir problem olan ayak yanmaları hakkında Eczacı F. Mehmet Müderrisoğlu ile konuştum. Ayak yanmalarının birden fazla nedene bağlı olabileceklerini söyleyen Müderrisoğlu, başlıklar altında sebeplerini şöyle sıraladı: 

ŞEKER HASTALIĞI 

Yükselen kan şekeri ve trigliserit gibi kan yağları el ve ayaklarınızda yanmaya neden olabilir.  Zamanla el ve ayaklarınızda uyuşmalar da tespit edebilirsiniz, durumunuzu doktorunuzla paylaşmalısınz. 

PERİFERİK NÖROPATİ 

Periferik nöropati, omuriliğinizi kollarınıza, bacaklarınıza, ellerinize ve ayaklarınıza bağlayan sinirlere zarar vermesi anlamına gelir. Diyabet en sık görülen nedendir, ancak kanser ilaçları (kemoterapi), böbrek yetmezliği, otoimmün hastalıklar (romatoid artrit dahil), toksik kimyasallar, enfeksiyon ve beslenme sorunları gibi pek çok nedenleri vardır.

AYAK MANTARI 

Doktorunuz buna “tinea pedis” diyebilir. Ayaklarınız arasında ve ayaklarınızın alt kısmında sıcak, nemli bölgelerde yetişen küf mantarı gibi bir mantardır. Bu acı, sürekli kaşıntı ve yanık hissi olabilir. Ayaklarınızı kuru ve mantar karşıtı kremler kullanarak bakımlarını yapın ve mutlaka asit değerli sıvı sabunlar kullanın. Kesinlikle katı sabunlarla yıkanmayınız onların alkali değerleri mantar üremesine neden olur. 

B12 YETERSİZLİĞİ

Sinir sağlığını desteklemek amacıyla B12 vitamini kullanmanızda yarar olacaktır.  Özellikle vegansanız vücudunuzda oluşabilecek eksikliği de gidermiş olacaksınızdır. Ancak B12 vitamininin iki tipi mevcuttur. Cyanocobalamin ve Methylcobalamin. Tercihiniz daima Methylcobalaminden yana olsun, böylece ağır metal birikiminide önlemiş olursunuz.

BÖBREK HASTALIĞI 

Genelde bu tip ayak yanmalarında böbrekteki fonksiyonel bozulma göz önüne alınacağına farklı tetkikler yapılır. Oysa böbreklerdeki bozulma ayaklarda yanmaya neden olabilmektedir.

AĞIR ALKOL 

Yüksek miktarda alkol içme alışkanlığı pek çok organa zarar verdiği gibi el ve ayak yanmalarına da zarar verir. 

UZMANA GÖZÜKÜN 

Belirttiğim tüm rahatsızlıklar ayak yanmasına neden olabileceği gibi dolaşım bozukluğu da bunlar arasında değerlendirilmelidir. Ayrıca daha başka faktörlerde ayak yanmalarına neden olabileceği için öncelikle bir nöroloji uzmanına gözükmeniz gerekebilir.


Sınıra obüs ve askeri personel sevkiyatı

Sınıra obüs ve askeri personel sevkiyatı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum Elazığ'da

Minneapolis'te sokağa çıkma yasağı ilan edildi