• $ 5,8104
  • € 6,6241
  • 264.162
  • 95.182
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Ayak kokusuna doğal çözüm

YASEMiN MiRAS

ymiras@hotmail.com 
info@sislilazer.com

Ciltte oluşan bakterilerin birleşmesi sonucu ayakta koku meydana gelir. Bu bakterilerin oluşmasını engellemek için ayaklarınızı havalandırmanız gerekir.  Ancak evde yapacağınız karışımlarla da bu soruna veda edebilirsiniz.

Kabartma tozu

1 litre suyun içerisine 1 çorba kaşığı kabartma tozu ekleyin. Yatmadan önce bu karışımın içinde ayaklarınızı 20 dk. bekletin. Düzenli olarak yaptığınızda ayak kokunuzun kaybolduğunu göreceksiniz. 

Siyah çay

2 bardak çayı yarım kova suya ekleyin. Ayaklarınızı her gün suyun içinde 10-15 dk. bekletin. 10 gün boyunca aynı işlemi tekrarlayın. Siyah çay, ayak kokusuna neden olan bakterileri öldürmede en etkili yöntemlerden bir tanesidir.

Sirkeli su

8 bardak suyu bir kovaya boşaltın. İçerisine iki çorba kaşığı sirke ekleyin. Ayaklarınızı bu karışımda her gün 20 dk. bekletin. Sirke ayak kokusunu gidermenin yanı sıra ayaklarınızdaki terlemeyi de engelleyecektir.

Lavanta yağı

1 litre suyun içerisine bir çay kaşığı lavanta ekleyin. 2 gün boyunca ayaklarınızı bu karışımla yıkayın. Lavanta yağı aynı zamanda ayaklarınızda oluşan mantarları da tedavi etmede oldukça etkili bir yöntemdir.

Adaçayı

Doğal antibiyotik olarak nitelendirdiğimiz bu bitki ayaklarda da fayda sağlıyor. Ayaklarınızı koyacağınız suyun içerisine birkaç yaprak adaçayı ekleyin. Daha sonra ayaklarınızı içerisinde dinlendirin. 

Limon kabuğu yöntemi

Temiz ayakları limon kabuğuyla düzenli olarak ovmak, ayak kokusu problemine çözüm sağlayabilir. 

Turp, zencefil ve misket limonu

Zencefil, doğal bir anti-bakteriyel bileşendir; turp ve misket limonu ise kan damarları üzerinde büzücü etkiye sahiptir.

Turp ve zencefili rendeleyin. Bir macun elde edene kadar limon suyuyla  karıştırın. Karışımı, kuru ve temiz ayaklarınıza uygulayın,  20 dakika kadar bekletin, ardından durulayın.

- Ayak kokusuna neden olan sağlık sorunları şu şekilde sıralanabilir

- Troit hastalığı

- Mantar hastalığı

- Hormonlarda meydana gelen değişiklikler. 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Uluçoban, 'Edirne Lavanta Tarla Günleri'ne katılmak için geldiği kentte, AA muhabirine, Türkiye´d

'Kıraç Arazilere Buğday Yerine Lavanta Ekin' Önerisi

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Öğrenci evinde başladılar siparişlere yetişemiyorlar

Görebileceğiniz en ilginç saç stilleri