halkbank.com.tr

katkılarıyla
hazırlanmıştır.

Fırsat Maliyeti Nedir?

Elimizdeki parayla ayakkabı mı yoksa çanta mı almak veya yüksek lisan yapmak mı çalışmak mı gibi kararsız kaldığımız birçok durum vardır. Hayatımız boyunca bunlara benzer finansal açıdan bizi etkileyecek kararlar alırız. Ve tüm kararlarımızın bir maliyeti vardır. Peki fırsat maliyeti nedir?

Bir konuda karar verme aşamalarında kişiler birçok fırsatla karşılaşabilir. İnsanlar kendilerine en iyi ve uygun tercihi seçtiklerini düşünseler de seçmeyip kaybettikleri her fırsat bir maliyete sebep olur. Bir seçim yapılırken bu seçeneklerden vazgeçilen ikinci en iyi karara fırsat maliyeti denir.

Örneğin; eskiyen evini yenilemek için boya badana yapılması gerektiğini düşünen bir kişi, evini kendi boyayabileceği gibi, bu işi ücret karşılığı bir boyacıya da yaptırabilir. İş yerinden izin alıp 3 günde bu işi yapan kişi, 3 günlük yevmiyesi olan 750 TL’den feragat etmiştir. Halbuki bir boyacıya bu işi verse 600 TL karşılığı bu işi yaptırabilirdi. Yani bu durumda kişi ekonomik olarak kayıp içinde olur.

Günlük hayatınızda sıklıkla bunun gibi kararlar vermek zorunda kalabilirsiniz. Bunlar gibi gündelik kararların yanı sıra hayatınızı etkileyecek seçimler yapmanız da gerekebilir. Örneğin çocuğunuzu özel okula göndermek veya devlet okuluna yazdırmak. Veya iş yerinize bir idari işler uzmanı veya kurumsal iletişim uzmanı almak arasında seçim yapmak gibi. Bu durumlarda aldığınız karar sonucunda bir seçenekten vazgeçmek zorunda kalırsınız. Elinizdeki zaman, para gibi değerli ve kısıtlı kaynaklarla bir seçim yapmak zorunda kaldığınızda seçemediğiniz diğer şeyler, seçtiklerinizin fırsat maliyetidir.

Zaman zaman da finansal olarak sizi etkileyecek kararlar verirsiniz. Örneğin, uzun süredir biriktirdiğiniz paranızla bir yatırım yapmak istediğinizde bu parayla altın veya hisse senedi almak arasında karar vermeniz gerekebilir. Böyle bir durumda her iki yatırım seçeneğinin de getirisini dikkate alarak en kârlı olanı seçmeye çalışırsınız. Bu da geleceğe yönelik enflasyon oranı, faiz oranı, riskler gibi birçok faktöre ilişkin tahmin yapmanızı gerektirir. Yanlış tahminler yaptığınızda fırsat maliyetiniz çok yüksek olabilir. Bundan kaçınmak için karar alma sürecinde alternatifleri ve ekonomik ortamı iyi değerlendirmek gerekir.

Fırsat maliyeti, tüketim ve tasarruf kararınızla da doğrudan ilgilidir. Tasarruf etmeyi seçmek, şimdiki tüketimden vazgeçmek anlamına gelir. Öte yandan, şimdi tüketmeyi seçmek, gelecekteki daha fazla tüketim fırsatından vazgeçmek demektir.

Fırsat maliyeti sadece bireylerin kararları sonucunda ortaya çıkmaz. Bir firma ve bir ülke de karar verirken fırsat maliyetini dikkate almak durumundadır. Sahip olduğumuz zaman ve para değerli olduğundan, biz farkına varmasak da aldığımız her kararın bir fırsat maliyeti vardır. Seçenekleri değerlendirip alacağımız ekonomik kararlar tüm ekonominin şekillenmesinde rol oynar.

Haftanın En Çok kazandıran yatırım enstrümanları

 • Dolar

  %9,18

 • Euro

  %9,73

 • Altın

  %6,68

 • Hisse senedi

  %2,96

 • Bitcoin

  %7,31

Birikiminizi hangi yatırım enstrümanında değerlendirseydiniz, ne kadar kazanırdınız?
HESAPLAMA ARACI

12 Ay önce 1000 TL ile 131.93 Dolar alsaydınız,
bugün 1134.08 TL olacaktı.
Aradaki Fark: 134.08 TL

Lütfen Yatırım Tutarınızı Giriniz.