halkbank.com.tr

katkılarıyla
hazırlanmıştır.

Kredi notu nedir?

Kredi notu, kişilerin bankacılık işlemlerindeki performansı ile ölçülen ve bu performansa göre yükselip düşebilen bir değerdir.

Hayatınız boyunca bankalarla ve bankacılık sistemine dair gerçekleştirdiğiniz tüm işlemler sizin finans sicilinize işlenir. Bu sicil tüm bankalar tarafından görüntülenebilir. Dolayısıyla bir yatırım veya tüketim için desteğe ihtiyaç duyduğunuzda öncelikle kredi geçmişinize bakıldığını ve bankaların da bu sicile göre size gereken desteği verip vermemek konusunda karar alacağını unutmamalısınız.

Gelir durumunuz, çalıştığınız firma gibi veriler göz önünde bulundurulsa da, yatırımlarınızda veya planladığınız bir satın almada kredi kullanımı için bakılan en önemli değer kredi notudur. Tüm bankalardaki kayıtların yer aldığı kişilerin finansal geçmişinin ortak bir kuruluş vasıtasıyla toplanarak analiz edilmesi sonucunda oluşan puanlama sistemine, “Kredi Notu” denir.

Kredi notu 1 ile 1900 değerleri arasında oluşmaktadır. Gerçekleştirdiğiniz işlemler sonucunda oluşan bu değere göre bankalar olası risk durumunuzu ölçmektedirler. Puanınıza göre “en riskli” - “orta riskli” - “az riskli” - “iyi” - “çok iyi” tanımlarıyla risk durumunuz ortaya çıkmaktadır.

Mevcut hesap ve borç durumunuz iyi ise ve aldığınız kredili ürünün ödemelerini zamanında yapıyor iseniz kredi notunuz yüksek çıkacaktır. Bunun aksine bir durum oldukça da kredi notunuz düşük olarak gerçekleşecektir.

Haftanın En Çok kazandıran yatırım enstrümanları

 • Dolar

  %20,36

 • Euro

  %22,82

 • Altın

  %21,93

 • Hisse senedi

  %-0,32

 • Bitcoin

  %8,34

Birikiminizi hangi yatırım enstrümanında değerlendirseydiniz, ne kadar kazanırdınız?
HESAPLAMA ARACI

12 Ay önce 1000 TL ile 131.93 Dolar alsaydınız,
bugün 1134.08 TL olacaktı.
Aradaki Fark: 134.08 TL

Lütfen Yatırım Tutarınızı Giriniz.