• $8,058
  • €9,6752
  • 460.376
  • 1408.14
12 Ağustos 2020 Çarşamba 09:38 | Son Güncelleme:

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de güvenlik doktrini Mavi Vatan nedir?

 Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de güvenlik doktrini Mavi Vatan nedir"

Mavi Vatan etiketi Twitter'da gündem oldu. Birçok kullanıcı sosyal medya hesapları üzerinden Mavi Vatan etiketiyle paylaşımda bulundu. Türkiye'nin deniz sahasından askeri ve diplomatik gücünü oluşturan Mavi Vatan, Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz'de deniz politikasını şekillendiriyor.

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de sondaj çalışmalarına kaldığı yerde devam etmeye başladı. İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un sosyal medya hesabından Mavi Vatan etiketiyle yazı yayımladı. Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz'de Türkiye'nin deniz politikasının şekillendiren doktrindir.

MAVİ VATAN NEDİR?

Mavi Vatan, Türkiye Cumhuriyeti'nin Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz'deki denizci politikasını şekillendiren bir doktrin. Doktrin, 2015 sonrası Türkiye’nin deniz alanlarındaki aktif ve askeri güce dayalı stratejisinin temelini oluşturmuştur.

Oruç Reis Gemisi teknik özellikleri nelerdir? Yerli sismik araştırma gemisi Oruç Reis nerede?

İlişkili İleri Savunma doktrini, dış politikanın militarizasyonu ve askeri güç kullanımının diplomasiden öne çıkartılması, Türkiye’nin savunmasının sınır ötesi alanlardan başlatılması ve bu stratejiyi uygulamaya yönelik bir askeri endüstriyel kompleksin geliştirilmesi ile karakterize edilmiştir.

TÜRK DONANMASI KORUYOR

Milli Savunma Bakanlığı, Twitter’dan Oruç Reis’e koruma sağlayan savaş gemilerinin görüntülerini paylaşarak şu ifadeleri kullandı: “MTA ORUÇ REİS araştırma gemisine Türk Deniz Kuvvetleri tarafından refakat ve koruma sağlanmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri, deniz yetki alanlarımızda uluslararası hukuktan kaynaklanan hak, alaka ve menfaatlerimizi koruma azim ve kararlılığı çerçevesinde gerekli tüm tedbirleri almıştır.”

Türkiye'den NAVTEX ilanı: NAVTEX nedir, ne anlama geliyor?

FAHRETTİN ALTUN’DAN AÇIKLAMA

İletişim Başkanı Fahrettin Altun sosyal medya hesabından ‘MaviVatan’ paylaşımında bulunarak, “100 yıl önce Sevr anlaşmasıyla bize dayatılan rolü ve sınırları şanlı bir direnişle yırtıp attığımız gibi bugün de MaviVatan’da bize çizilmeye çalışılan sınırları yırtıp atıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti egemenlik haklarını ne pahasına olursa olsun savunacak kudrettedir” İfadelerini kullandı.

<p>Belarus'ta askeri darbe planladığı iddia edilen kişilerin videosu ortaya çıktı. Belarus'ta gizli

Belarus'ta gizli kamera ile kayda alındı: 1 numaralı görevin onu ortadan kaldırmak

Bakanı Karaismailoğlu, Hasankeyf-2 Köprüsü Açılış Töreninde katıldı

Milli Savunma Bakanlığı fotoğrafları paylaştı

''Baharın müjdecisi'' leylekler Bingöl'e renk kattı