• $13,5356
  • €15,3385
  • 789.112
  • 1979.83
14 Ağustos 2020 Cuma 15:49 | Son Güncelleme:

Oruç Reis Gemisi nedir, özellikleri nelerdir? Oruç Reis sismik araştırma gemisi nerede çalışma yapıyor?

Oruç Reis Gemisi nedir, özellikleri nelerdir" Oruç Reis sismik araştırma gemisi nerede çalışma yapıyor"

Türkiye, yerli sismik araştırma gemisi Oruç Reis ile Doğu Akdeniz'de sondaj faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. NAVTEX ilanının ardından Oruç Reis Gemisi'nin özellikleri vatandaşlar tarafından önem arz etti. Oruç Reis Gemisi ya da diğer adıyla Turkuaz, denizlerdeki madenleri tespit etmektedir. Oruç Reis Gemisi teknik özellikleri nelerdir?

İstanbul Tuzla Tersanesi’nde inşa edilen yerli ve ilk sismik araştırma  gemimiz Oruç Reis’in genel amacı denizlerdeki madenleri keşfetmektedir. Oruç Reis Gemisi, deniz tabanın haritalayarak, 1.500 metre derinlikten örnekleyebilir. Türkiye’nin Doğu Akdeniz sularında sondaj çalışmalarına devam edeceğini açıklaması üzerine, Oruç Reis Gemisi'nin teknik özellikleri vatandaşlar tarafından önem arz etmeye başladı.

ORUÇ REİS GEMİSİ NEDİR?

Daha önce Karadeniz ve Marmara'da sismik araştırma faaliyetlerinde bulunan Oruç Reis, o tarihten bu yana Akdeniz'de faaliyetlerine devam ediyor.

En son Batı Güzelyurt-2 lokasyonunda üç boyutlu sismik toplama faaliyetlerini yürüten Oruç Reis, gerekli hazırlıkların ardından yeniden Akdeniz'e açılacak. Antalya Limanı mendirek sahası dışındaki rıhtıma bir süre önce demirleyen sismik arama gemisinin, Doğu Akdeniz'de yeni bir sismik araştırma faaliyetine başlaması bekleniyor.

Mavi Vatan nedir? Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de güvenlik doktrini!

Türkiye NAVTEX ilan etti! NAVTEX nedir, ne demek?

Oruç Reis kimdir? Yerli sismik araştırma gemisine adı verilen Oruç Reis hayatı…

Faaliyete 15 Ağustos 2017'de başlayan ve yüzde 90 yerli tasarım, işçilik ve entegrasyonu olan gemi, Antalya'nın dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili'nden de görülebiliyor.

Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi, kıta sahanlığı ve doğal kaynak aramaları başta olmak üzere her türlü jeolojik, jeofizik, hidrografik ve oşinografik araştırmaları gerçekleştirebiliyor.

Meis Adası çevresinde NAVTEX ilanı neden önemli?

Tam donanımlı ve çok amaçlı dünyadaki 5-6 araştırma gemisinden biri olan gemide, 2 ve 3 boyutlu sismik, gravite, manyetik olarak jeofizik araştırması yapılabiliyor. Gemi, 8 bin metre derinliğe kadar 3 boyutlu, 15 bin metre derinliğe kadar iki boyutlu sismik operasyonları gerçekleştirebiliyor.

Sismik operasyonlar sırasında, diğer jeofizik verileri de (gravite ve manyetik) aynı anda toplayabilen Oruç Reis'in faaliyet alanları, "Denizlerde petrol, doğal gaz ve maden potansiyelinin araştırılmasını gerçekleştirmektedir. Kara alanlarının deniz altındaki devamlılığının ortaya çıkarılması, deprem, tsunami araştırmaları, liman, platform gibi deniz yapıları ile denizaltı kablo ve boru hatlarının yer seçimi, deniz kirliliği ve iklim değişikliği gibi alanlarda faaliyet yürütmektedir." şeklinde sıralanıyor.

ORUÇ REİS GEMİSİ TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Gemi, deniz tabanı haritalama sistemleri, ölçüm ve örnekleme sistemleri bulunan yerli yapım iş sınıfı uzaktan kumandalı sualtı aracı (ROV), deniz tabanından 18 metre uzunluğa kadar karot numunesi alabilen örnekleme ekipmanı ve jeoloji, oşinografi laboratuvarlarına sahip.

Oruç Reis araştırma gemisinin, personel kapasitesi 55. Bunun 24'ü gemi adamı, 31'i ise idareci ve araştırmacıdan oluşuyor.

Kurum personeline 2B/3B sismik veri işlem yetkinliği kazandırmak üzere sağlanan eğitim sayesinde, toplanan sismik verilerin veri işlemi konusunda dışa bağımlılığın ortadan kaldırılması hedefleniyor.

Toplanan veriler kurum personeli tarafından değerlendirilerek, gerekli noktalarda sondaj lokasyon tayininin tümüyle yerli personel tarafından yapılması amaçlanıyor.

Roketsan geliştirdi! TEBER'in llk müşterisi belli oldu!
Roketsan geliştirdi! TEBER'in llk müşterisi belli oldu!

Roketsan geliştirdi! TEBER'in llk müşterisi belli oldu!

Yerli ve milli olarak üretildi... Güvenlik güçlerine teslimatlar sürüyor
Yerli ve milli olarak üretildi... Güvenlik güçlerine teslimatlar sürüyor

Yerli ve milli olarak üretildi... Güvenlik güçlerine teslimatlar sürüyor

ATAK'a yeni kabiliyet! İlk kez görüntülendi
ATAK'a yeni kabiliyet! İlk kez görüntülendi

ATAK'a yeni kabiliyet! İlk kez görüntülendi

<p>Ezgi Aşık <span style='font-size: 1.6rem;'>soruyor, Sağlık İletişimi Derneği Başkanı Dr. </span><

Omikron ile Kovid-19'un şiddeti azalıyor mu?

Topladığı tahtalardan öyle bir şey yaptı ki...

Son hali hayran bıraktı! Hurdalıktan 2000 dolara satın aldı

Tesla'nın koltuğunu kestiler! Bakın içerisinden neler çıktı