• $ 6,8674
  • € 7,7846
  • 399.439
  • 117690
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
28 Şubat 2020 Cuma 10:37 | Son Güncelleme:

İletişim Başkanı Altun: İdlib'i kendi kaderine mahkum etmek, rejimin hayallerini gerçekleştirir

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Esed rejimi tarafından gerçekleştirilen hava saldırısı sonucu 33 askerimizin şehit olmasıyla ilgili bir dizi paylaşımda bulundu. Rejime ait bütün mevzilerin havadan ve karadan vurulmakta olduğunu kaydeden Altun, “İdlib’i kendi kaderine mahkûm etmek, rejimin hayallerini gerçekleştirmek anlamına gelecektir. Bölgede demografik ve etnik temizlik gerçekleştirmek istiyorlar. Bunu görmezden gelemeyiz!” dedi.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Rusya destekli Esed rejimi tarafından İdlib’de 33 askerimizin şehit edilmesiyle ilgili açıklamalarda bulunarak, “Esed rejimine ait bütün mevziler havadan ve karadan hedef alınmaktadır.” dedi.

Resmî Twitter hesabından bir dizi paylaşımda bulunan Altun, askerlerimize yönelik alçak saldırının akabinde Başkan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bir toplantı gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, “Türkiye, bu saldırıdan ve yüz binlerce Suriyelinin ölümünden sorumlu olan Esed rejimine gereken yanıtı verecektir.” ifadelerini kullandı.

“RUANDA VE BOSNA’DA YAŞANANLARIN İDLİB’DE TEKRAR EDİLMESİNE İZİN VERİLEMEZ”

Rusya destekli Esed rejimine ait bütün mevzilerin havadan ve karadan hedef alınmakta olduğunu kaydeden Altun, şunları kaydetti:

“Astana sürecinin tüm taraflarını ve uluslararası toplumu, sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz. Geçmişte Ruanda’da ve Bosna’da yaşanan soykırımların İdlib’de tekrar edilmesine izin verilemez.”

“ASKERLERİMİZİN ŞEHİT EDİLMESİNDE PARMAĞI OLANLAR CEZALANDIRILACAK”

Askerlerimizin kanlarının yerde kalmayacağını ve şehit edilmelerinde parmağı olanların cezalandırılması için Suriye’deki operasyonların süreceğini bildiren Fahrettin Altun, “Bu katil rejim, Astana sürecindeki sorumluluklarını yerine getirmeyi reddetti. Türkiye, meşru müdafaa hakkını kullanmayı ve İdlib’de bir insani yıkımın yaşanmaması için uluslararası hukuk çerçevesinde hareket etmeyi sürdürecek.” sözlerine yer verdi.

“REJİM, ETNİK TEMİZLİK YAPIYOR”

Esed rejiminin etnik temizlik yaptığını ve milyonlarca Suriyeliyi İdlib’den dışarı sürdüğünü vurgulayan İletişim Başkanı Altun, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sürülen bu insanlar, Türkiye ve Avrupa’ya kaçmaya çalışıyor. Hâlihazırda 4 milyon mülteciyi ağırlayan Türkiye, bir milyon kişiyi daha barındıracak kapasite ve kaynağa sahip değildir.”

“İDLİB’İ KENDİ KADERİNE MAHKÛM ETMEK, REJİMİN HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRMEKTİR”

Esed rejiminin, uluslararası toplumun yıllar boyu süren sessizliğinden faydalandığını kaydeden Altun, “İdlib’i kendi kaderine mahkûm etmek, rejimin hayallerini gerçekleştirmek anlamına gelecektir. Bölgede demografik ve etnik temizlik gerçekleştirmek istiyorlar. Bunu görmezden gelemeyiz!” ifadelerini kullandı.

“REJİM, OKUL VE HASTANELERİ SİSTEMATİK OLARAK HEDEF ALIYOR”

Milyonlarca sivilin aylardır havadan vurulduğunu hatırlatan Altun, “Bölgenin altyapısı, okullar ve hastaneler rejim tarafından sistematik olarak hedef alınıyor. Gözlerimizin önünde bir soykırım gerçekleştiriliyor. Şuurlu ve haysiyetli herkes sesini yükseltmelidir!” dedi.

“RUSYA VE İRAN, BÜTÜN GÜVENİRLİKLERİNİ KAYBEDER”

Uluslararası toplumun harekete geçerek sivilleri koruması ve uçuşa yasak bölge oluşturması gerektiğinin altını çizen İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Astana sürecinin garantörleri olan Rusya ve İran, İdlib’deki şiddeti ve çatışmaları durduramazlarsa bütün güvenirliklerini kaybedeceklerdir.”

“SURİYELİLERİN KENDİ KADERLERİNE TERK EDİLMESİNİ İSTEYENLER KENDİLERİNDEN UTANMALIDIR”

Türkiye’nin Suriye’deki teröristlerle meşru müdafaa çerçevesinde gerçekleştirmekte olduğunu vurgulayan Altun, “Astana ve Soçi süreçlerindeki sorumluluklarını yerine getirmekte ve hem Suriye sınırları içinde yerinden edilmiş kişilere hem de mültecilere yardım etmektedir. Bunun aksini düşünenler büyük bir yanılgı içerisindedir.” sözlerini kullandı.

Kendi halkına karşı terörle mücadele eden bir suç ağı gibi davranan Esed rejiminin Türkiye’nin, bölgenin ve Avrupa’nın güvenliğine tehdit oluşturduğunu kaydeden Altun, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bizim sessizce oturmak gibi bir lüksümüz yoktur. Suriyelilerin kendi kaderlerine terk edilmelerini isteyenler de kendilerinden utanmalıdır.”

Ankara'da Güvenlik Zirvesi!

Ermenistan ordusuna ait mevzinin vurulma anı

Ermenistan ordusuna ait mevzinin vurulma anı

13 Temmuz 2020 güncel burç yorumları nasıl?

13 Temmuz 2020 güncel burç yorumları nasıl?

aGazze'de Kovid-19 nedeniyle kapanan halk pazarları yeniden açıldı

aGazze'de Kovid-19 nedeniyle kapanan halk pazarları yeniden açıldı

Sabah namazı nasıl kılınır?

Sabah namazı nasıl kılınır?