• $8,4769
  • €10,0859
  • 497.96
  • 1391.64
10 Mart 2021 Çarşamba 14:34 | Son Güncelleme:

Miraç Kandili sahur vakitleri! 10 Mart İstanbul, Ankara, İzmir sahur vakitleri kaçta?

Miraç Kandili sahur vakitleri! 10 Mart İstanbul, Ankara, İzmir sahur vakitleri kaçta"

Bugün Miraç Kandili için oruç tutuluyor. Kendi illerinden 10 Mart sahur vakitlerini öğrenmek isteyenler, Diyanet'in imsak vakitlerini öğrenmek istiyor. Yılın ikinci kandili eda edilecek. Sahur vakti için gereken hazırlıkları yapacak olanlar İstanbul, Ankara, İzmir ezan vakitlerine aramalarında yer verdi. İşte Miraç Kandili sahur vakitleri...

10 Mart sahur vakitleri belli oldu. Bugün oruç tutacak olan vatandaşlar, sahur vakitlerini öğrenip hazırlıklarını yapacak. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan imsak vakitleri ile İstanbul, Ankara ve İzmir için sabah ezan vakti belli oldu. Bu önemli günü, ibadet ederek geçirecek olan kişiler, yaratıcısından af ve mağfiret dileyecek. Sahur vakitlerine haberimizin içerisinden ulaşabilirsiniz.

Miraç Kandili iftar vakitleri ne zaman? 10 Mart 2021 İstanbul, Ankara, İzmir Miraç Kandili iftar vakitleri!

DİYANET 10 MART SAHUR VAKİTLERİ!

Yarın Miraç Kandili için oruç tutacak kişiler, yeme ve içme eylemlerini sabah ezanı ile sonlandıracak. Bazı illerde sabah ezanı vakti şu şekilde:

İstanbul imsak vakti: 05:55

Ankara imsak vakti: 05:40

İzmir imsak vakti: 06:04

Gaziantep imsak vakti: 05:24

Bursa imsak vakti: 05:55

DİĞER İLLERİN İMSAK VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

ORUÇ İÇİN NASIL NİYET EDİLİR?

Niyet etmek orucun şartlarındandır. Niyetsiz oruç sahih değildir. Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek menduptur. Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır.

Miraç Kandili ne zaman oruç tutulur, kaç gün? Miraç Kandili 2021 oruç tutmanın sevabı ve önemi nedir, nasıl niyet edilir?

Ramazan orucu, belli günlerde tutulmak üzere adanan oruçlar ile nafile oruçlar için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süredir Ancak imsaktan sonra yapılacak niyetin geçerli olması için bu vakitten itibaren bir şey yenilip içilmemiş, oruca aykırı bir iş yapılmamış olması gerekir. Aksi takdirde gündüz niyet caiz olmaz (Kâsânî, Bedâî', II, 85). Bu oruçlar için, "yarınki orucu tutmaya" şeklinde mutlak niyet yeterlidir. Bununla birlikte geceden niyet edilmesi ve "yarınki Ramazan orucuna" şeklinde orucun belirlenmesi daha faziletlidir. Ramazanın her günü için ayrı niyet edilmesi gerekir (Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 397, 400).

Kaza, keffaret ve bir zamana bağlı olmaksızın adanan oruçlar için gün batımından itibaren en geç imsak vaktine kadar niyet edilmiş olmalıdır. Bu tür oruçlara niyet edilirken, "falanca kaza, keffaret veya adak orucuna" şeklinde belirtilmesi gerekir.

Miraç Kandili namazı ne zaman, nasıl kılınır? Miraç Kandili namazı (2,4 ve 12 rekat) kaç rekat kılınır?

Şafiî mezhebine göre ise nafile dışındaki tüm oruçlara geceden niyet edilmelidir. İmsak vaktine kadar niyet edilmemişse o günün orucu geçerli olmaz. Nafile oruçlara ise güneş tepe noktasına gelmeden öncesine kadar niyet edilebilir (Şirâzî, el-Mühezzeb, I, 331-332).

<p>Muğla'nın Marmaris ilçesindeki ormanlık alanda yangın çıktı. Amutalan Mahallesi'ndeki ormanlık al

Marmaris'te orman yangını büyüyor

Dokumacı kuşların sanat eseri gibi yuvaları büyük ilgi görüyor

Yangın haberleri sonrası İstanbul'da olağanüstü hareketlilik

Sakarya Gaz Sahası'ndaki Türkali-2 tespit kuyusunda ilk kuyu akış testi tamamlandı