• $ 7,246
  • € 8,6308
  • 478.444
  • 1034.4
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
06 Mart 2020 Cuma 07:47 | Son Güncelleme:

Bakan Soylu açıklamıştı… Kritik operasyonun detayları ortaya çıktı

IHA

İçişleri Bakanı Soylu'nun açıkladığı, Türk ve Hollanda polisi tarafından düzenlenen ortak operasyonun ayrıntıları ortaya çıktı. İki ton 384 kilo uyuşturucu maddenin ele geçirildiği operasyon titizlikle yürütüldü.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bir televizyon kanalında açıkladığı "Türk ve Hollanda polisinin 5 ülkede düzenlediği ortak operasyonlarda ele geçirilen 2 ton 384 kilo uyuşturucu madde" ile ilgili ayrıntılar ortaya çıktı.

Bakan Soylu'nun açıkladığı Türk ve Hollanda polisinin düzenlediği ortak operasyonun ayrıntıları ortaya çıktı

İHA'nın haberine göre, İçişleri Bakanı Soylu, dün akşam bir televizyon kanalında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunmuş, Türk ve Hollanda narkotik polisinin, 5 ülkede düzenlediği ortak operasyonlarda 2 ton 384 kilo eroin ele geçirildiğini açıklamıştı.

Buna göre, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince, 2019 yılında başlatılan soruşturmada takip edilen suç organizasyonunun uluslararası boyutta faaliyet gösterdiği tespit edildi.

Uluslararası uyuşturucu çetelerini yakın takibe alan Türk polisi, soruşturmayı derinleştirerek geçen yılın mart ayında İstanbul Esenyurt’ta örgüt üyelerinin İran‘dan İstanbul’a sevk ettiği 55 kilogram eroin maddesini ele geçirdi. Bu operasyonda 1 şüpheli şahıs tutuklandı.

UYUŞTURUCU ÇETELERİNİN ROTASI: TÜRK CUMHURİYETLERİ

Yapılan araştırmalarda takip edilen organizasyon üyeleri Türkiye üzerinde yapılan sevkiyatlarda polisin yoğun tedbirlerinin olduğunu fark ederek uyuşturucu rotasının güzergahını değiştirdiği ve sevkiyat rotasını Türk Cumhuriyetleri üzerinden yapmaya karara verdiği anlaşıldı.

Yürütülen soruşturmanın ilerleyen aşamasında uyuşturucu çetelerinin, organizasyonun İran’dan temin edeceği uyuşturucu maddeleri Kırgızistan'da depolayarak Kazakistan-Rusya-Polonya-Almanya güzergahını takiben Hollanda'ya nakledeceği bilgileri tespit edildi.

Narkotik Daire Başkanlığı koordinesinde bahse konu ülkelerle koordineli şekilde soruşturma yürütülürken, 31 Mayıs 2019’da Hollanda‘da 171 kilogram eroin maddesi ele geçirildi. Bu operasyonlarda 4 şüpheli şahıs yakalanarak tutuklandı.

Soruşturma kapsamında aynı tarihte eş zamanlı olarak Almanya’da peş peşe baskınlar düzenlendi. Baskınlarda, tek seferde yakalanan en büyük miktar olan 640 kilogram eroin maddesi ele geçirilirken, olayla bağlantılı 1 şüpheli tutuklandı. Soruşturmanın Almanya ayağında daha sonra yapılan operasyonda 63 kilogram eroin maddesi daha ele geçirildiği aktarıldı.

POLONYA VE HOLLANDA İLE EŞ ZAMANLI OPERASYON

Yürütülen soruşturma kapsamında uluslararası uyuşturucu madde ticareti yapan örgütün tüm üyeleri ve yöneticilerinin yakalanmasına yönelik geçtiğimiz 2 Mart Pazartesi günü yeni bir operasyon daha düzenlendi.

Hollanda ve Polonya ile eş zamanlı olarak Narkotik Daire Başkanlığı koordinesinde yapılan operasyonda, Polonya’da 350 kilogram eroin maddesi ele geçirildi. Baskınlarda 3 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı.

Hollanda’da yapılan operasyonda ise 4 şüpheli şahıs yakalanırken, aynı kapsamda "cinayet" suçundan aranan bir şüpheli şahıs tutuklandı.

İstanbul merkezli Mardin ve Mersin‘de dahil olmak üzere yapılan operasyonda ise 7 şüpheli yakalanırken, bunların 3’ü tutuklandı.

Operasyon genelinde Türkiye, Kazakistan, Hollanda, Almanya ve Polonya’da toplamda 2 ton 384 kilogram uyuşturucu eroin maddesinin ele geçirildiği bildirildi. Bu operasyonlar kapsamında toplam 21 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı, 16 şüphelinin ise sevk edildikleri adli makamlarca tutuklanarak cezaevine konulduğu belirtildi.

Altındaki yükseliş devam edecek mi?

Altındaki yükseliş devam edecek mi?

Sadece Türklere özgü olan birbirinden komik davranışlar

Sadece Türklere özgü olan birbirinden komik davranışlar

Van Gölü sahilleri atlı jandarma timlerine emanet

Van Gölü sahilleri atlı jandarma timlerine emanet

7 Ağustos 2020 günlük burç yorumları! İş hayat

7 Ağustos 2020 günlük burç yorumları! İş hayatında önemli kararlar almanın zamanı