• $7,6453
  • €8,9898
  • 468.293
  • 1093.48
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
20 Ocak 2020 Pazartesi 12:26 | Son Güncelleme:

Başkan Erdoğan 'dünyayı hayran bırakacak proje' demişti! Şimdiden yerli ve yabancı markaların radarında

Başkan Erdoğan 'dünyayı hayran bırakacak proje' demişti! Şimdiden yerli ve yabancı markaların radarında

Karaköy-Fındıklı hattına yeni bir hayat getirecek olan Galataport için geri sayım devam ediyor. Başkan Erdoğan'ın "Tüm dünyayı hayran bırakacak bir proje." ifadelerini kullandığı Galataport'ta 250 mağazanın olacağı alışveriş alanının yüzde 35'i yeme-içme sektörüne ayrıldı. Projede denize sıfır ofisler ise şimdiden yerli ve yabancı markaların radarına girdi.

Halkın 200 yıldır ayak basmadığı Karaköy'ün Boğaz'a bakan kıyısını dev bir alışveriş ve eğlence alanı haline getirmek için 2013'te ihalesi Doğuş Holding tarafından alınan ardından Bilgili Holding'in de ortak olduğu Galataport projesinde yer alan mağazaların yüzde 70'i için yerleşim çalışması yapıldı.

52 bin metrekare alana inşa edilen alışveriş mahallesi içinde bütün gelir gruplarına uygun 'marka karması' yapıldı. Galataport Genel Müdür Yardımcısı İrem Yücel Kaymak, projeyle iligili son ayrıntıları Sabah gazetesinden Pınar Çelik'e anlattı. Projede mağazalar için ölü alan olmadığını ve metrekare fiyatlarında İstinyepark ve Zorlu'nun referans olabileceğini belirten Kaymak, kamudan döviz bazlı ihale ile alındığı için tıpkı havalimanında olduğu gibi Galataport'ta da bir istisna olduğunu, kiraların euro bazlı tahsil edileceğini söyledi.

KARAKÖY ESNAFINA DA YER VERİLECEK

250 mağazanın olacağı alışveriş alanının yüzde 35'i yeme içmeye ayrıldı. Bu da 55-60 restoran anlamına geliyor. Doğuş Grubu'nun eğlence markası Dream bünyesinde yer alan markaların yanı sıra tüm gelir gruplarına hitap eden cafe ve restoranların da olacağı projede gece belli bir saatten sonra eğlenmeye devam etmek isteyenler için de mekanlar olacak. Projede Karaköy esnafından da 4-5 mağazaya yer vereceklerini dile getiren Kaymak, "Karaköy'e organize perakendeyi getiriyoruz" dedi. İstanbul'un kültür sanat lokasyonu haline gelen Karaköy'ün bu yapısına uygun olarak projede İstanbul Modern ve İstanbul Resim Heykel Müzesi'ne de yer verdiklerini ifade eden Kaymak, "İki müze hem turist hem lokal ziyaretçi açısından başka bir cazibe merkezi olacak. Bu iki müze arasındaki Bebek parkı büyüklüğünde rekreasyon alanında da kültür sanat ve eğlence aktiviteleri yapacağız" dedi.

KRUVAZİYER TURİSTİ KİŞİ BAŞI 2 BİN EURO HARCIYOR

Mağazaların Galataport'a özel koleksiyonlar da hazırlayacağının altını çizen Kaymak, proje içinde yer alan iki katlı Paket Postanesi yapısını da Kapalıçarşı'dan esinlenerek dizayn ettiklerini bu alanda prestijli markalarla önemli zanaatkârların dükkânlarının olacağını söyledi. Kaymak, "İstanbul'da imza bina olacak. Kendi başına bir hikayesi olduğu için projeyi sırtlayan alanlardan biri. İçinde 70 üzeri mağaza olacak" dedi. Yılda 7 milyon turist hedeflediklerini dile getiren Kaymak, "Bunun da 1.5 milyonu kişi başı 2 bin euro harcayan kruvaziyer turisti olacak" diye konuştu.

İSTANBUL'DA DENİZE EN YAKIN OFİS ALANI

Projenin AVM ve ofis kiralamalarını gerçekleştiren JLL'in CEO'su Tarkan Ander ise mağazaların yüzde 70'i için yerleşim çalışması yapıldığını ve mayısta tam dolulukla açılacaklarını söyledi. Ander projede 43 bin metrekarelik ofis alanı da olduğunu belirterek, "İstanbul'da denize bu kadar yakın olan bir ofis alanı bulmak neredeyse imkansız, dolayısıyla çok değerli" dedi.

 

<p>Adana'nın Seyhan ilçesinde, Adana'da 5. Sulh Ceza Hakimi Hayrettin Yavuz alkollü araç kullanırken

Polisleri tehdit ederek küfürler savurdu: Alkollü hakim ortalığı birbirine kattı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Çektikçe uzayan peyniriyle iştah kabartan mıhlamanın püf noktası

4 bin 500 yıllık mayadan aldığı örnekle ekmek yaptı