• $8,2672
  • €9,72
  • 505.676
  • 1135.99
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
21 Şubat 2020 Cuma 10:13 | Son Güncelleme:

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank: Sınırlarımız dışındaki ilk GNSS istasyonu Antarktika'ya kuruldu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank: Sınırlarımız dışındaki ilk GNSS istasyonu Antarktika'ya kuruldu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Türkiye'nin sınırları dışındaki ilk küresel uydu seyrüsefer sisteminin (GNSS) Antarktika'ya kurulduğunu bildirdi.

4.Ulusal Antarktika Bilim Seferi'ni gerçekleştiren Türk ekibi, uzun bir yolculuğun ardından ulaştığı Antarktika'da çalışmalarına başladı. Cumhurbaşkanlığı himayesinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde ve TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü koordinesinde gerçekleşen 4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi’ne katılan ekip, 15 bin kilometrelik yorucu yolculuğun ardından daha önce belirlenen 15 proje üzerinde çalışmalara başladı.

İHA'nın haberine göre, ekipte yer alan Harita Genel Müdürlüğü personeli, Dismal Adası'na Türkiye’nin yurt dışındaki ilk sabit küresel uydu seyrüsefer sistemi (GNSS) istasyonunu kurdu. Türkiye’den götürülen malzemeler, gemiden adaya helikopter ve botlarla taşındı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 24 kişilik bilim ekibinde yer alan Harita Genel Müdürlüğü uzmanlarının Türkiye’nin sınırları dışındaki ilk sabit GNSS istasyonunu Antarktika’ya kurduğunu açıkladı.

İstasyonunun geçici Türk Bilim Kampı'nın bulunduğu Horseshoe Adası'na 73 kilometre uzaklıkta kurulduğunu kaydeden Bakan Varank, istasyon ile kıtadaki yer şekillerinde ve buzullardaki değişimlerin takip edileceğini söyledi.

Harita Genel Müdürlüğü Jeodezi Dairesinden Dr. Binbaşı Soner Özdemir, kurulan GNSS istasyonunun GPS, GLONASS ve GALILEO gibi küresel navigasyon sistemlerinin verilerini alabildiğini söyledi.

İstasyon ile yer kabuğu hareketlerini, buzul erimelerinden kaynaklanan değişimleri izleyeceklerini anlatan Özdemir, şunları kaydetti:

“Türkiye sınırlarının dışındaki ilk sabit GNSS istasyonunu kurmaktan dolayı mutluyuz, gururluyuz.”

Bilim Seferi Lideri Prof. Dr. Ersan Başar ise, planlanan 15 projenin ilkini başarıyla gerçekleştirdiklerini ifade ederek, “Seferimiz şu ana kadar hiçbir aksaklık yaşanmadan başarılı bir şekilde ilerliyor. GNSS istasyonunu ekibimizin üyeleri başarı ile kurup çalıştırarak veri almaya başladı.” diye konuştu.

<p>Pandemi döneminde birçok kişi 'Bağışıklığı güçlendiren tarif' telaşına düştü. Özellikle çocuklu a

Bağışıklığı güçlendiren bal kabaklı tarifler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Galaksinin en uzak bölgelerinden büyüleyici görüntüler

İstanbul barajlarındaki barajların su seviyesi de yüzde 30'a kadar geriledi