• $8,0541
  • €9,5191
  • 492.407
  • 1176.89
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
26 Eylül 2020 Cumartesi 09:14 | Son Güncelleme:

ÖSYM DGS aday işlemleri ekranı 2020! DGS tercihleri nasıl yapılır?

ÖSYM DGS aday işlemleri ekranı 2020! DGS tercihleri nasıl yapılır"

2020 DGS tercihleri için heyecanlı bekleyiş sona erdi. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, dün Twitter hesabından DGS tercih tarihlerini duyurmuştu. Buna göre DGS tercihleri 25 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında yapılabilecek. Peki, DGS tercihleri nasıl yapılır? ÖSYM aday işlemleri ekranı burada

ÖSYM aday işlemleri ekranı yoğun ilgi görüyor. Binlerce adayın heyecanla beklediği DGS tercih dönemi bugün itibari ile başlıyor. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, dün Twitter hesabından yaptığı açıklamasında tercihlerin 25 Eylül'de başlayacağını duyurdu. Adaylar tercihlerini ÖSYM aday işlemleri ekranından yapabilecek.

ÖSYM ADAY İŞLEMLERİ EKRANI İÇİN TIKLAYIN

DGS TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

2020 DGS tercihleri 25 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında http://ais.osym.gov.tr sayfasından ve ÖSYM AİS mobil uygulamasından yapılabiliyor.

TERCİH ADIMLARI NELER?

Adaylar; sınav puanlarını öğrendikten sonra, tercih işlemlerini ne zaman ve nasıl yapacaklarını ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden öğreneceklerdir. Adayların yükseköğretim lisans programları tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM'nin internet adresinden yayımlanan Tercih Kılavuzundan yararlanmaları gerekmektedir. Tercihlerin doğru olarak yapılabilmesi için önce Tablo-2’nin dikkatlice incelenmesi gerekmektedir.

Bu tabloda, ön lisans programından mezun olunacak/olunan alan bulunarak hangi alanlardaki lisans programlarının tercih edilebileceği belirlenecektir. Bunun dışındaki alanlardan yapılacak tercihler geçersiz sayılacaktır. Tablo-1, dikey geçiş yapılabilecek lisans programlarının kodlarını, adlarını, kontenjanlarını, puan türünü, öğretim süresini ve varsa koşullarını göstermektedir.

Adaylar, tercih etmek istedikleri Tablo-1’de yer alan lisans programlarının koşul ve açıklamalarını, tercihlerini sonlandırmadan önce dikkatlice incelemelidir. Koşulları uygun olmayan programlar tercih edilmemelidir. Koşulları kendisine uymadığı hâlde tercih ettiği ve yerleştiği programla ilgili oluşabilecek sorunların sorumluluğu adaya aittir. Yerleştirme işleminde, yeterli puana sahip olunması koşuluyla tercih sırası önem kazanmaktadır. Bu yüzden tercihler yapılırken eğitim görmek istenen programların en çok istenilenden başlanmak üzere sıralanması uygun bir yoldur. Adaylar dikey geçiş yapmak istedikleri yükseköğretim lisans programlarını istek sırasına göre ilgili alana yazacaklardır.

Bir aday yalnız mezun olduğu alan ile ilgili programlar arasından, koşulları karşılamak şartıyla, Tablo-1’den en çok 30 tercih yapabilecektir. Tercihlerin tümünün kullanılması zorunlu değildir. ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemi yapılmalı ve tercih işlemi ekrandaki uyarılara göre sonlandırılmalıdır. Tercihlerin ÖSYM’ye ulaştığından emin olunması için ekranda “2020-DGS Tercihleriniz ÖSYM’ye bildirilmiştir.” ifadesi mutlaka görülmelidir.

Tercih bildirim işlemini tamamlayan adaylar, "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinde değişiklik yapabileceklerdir. Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar, bu işlemi elektronik ortamda yapacaklardır. Tercih iptali yapılmaz. Tercihlerde değişiklik, tercihlerin kısmen ya da tamamen iptali vb. değişiklik taleplerini içeren dilekçelere Merkezimizde kesinlikle işlem yapılmayacaktır.

DGS taban ve tavan puanları listesi 2020 yayınlandı mı? DGS sıralamaları açıklandı mı?

Tercih süresi tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik yapılamaz. Adaylar tercih işlemini tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercih bilgilerini mutlaka kontrol etmeli ve yazıcıdan tercih listesini alarak saklamalıdır.

DGS tercih sonuçları ne zaman açıklanır? DGS kayıtları 2020 ne zaman?

<p>İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, krizin patlak vermesinin ardından yargı sürecini bekleyece

İYİ Parti'de kritik hafta... Akşener, Özdağ için karar verecek

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

''Dünyanın en büyük insan zinciri'' İstanbul'dan geçiyor

Kış ayında virüse karşı 5 önlem