• $8,2815
  • €10,0092
  • 483.583
  • 1427.73
03 Mayıs 2021 Pazartesi 13:04 | Son Güncelleme:

ALES 2021 soru kitapçığı cevap anahtarı yayında! ALES soruları ve cevapları sizlerle!

ALES 2021 soru kitapçığı cevap anahtarı yayında! ALES soruları ve cevapları sizlerle!

ALES 2021 dün gerçekleştirildi. ALES'e katılan adaylara sayısal ve sözel testler uygulandı, sınav süresi 150 dakika oldu. Bu sınavın sonuçları, açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl süreyle geçerli olacak. Peki, ALES soruları ve cevapları ne zaman yayınlanacak? ALES 2021 soru kitapçığı cevap anahtarı açıklandı mı? İşte tüm merak edilenler...

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı hafta sonu 81 ilde gerçekleştirildi. Sınavda sayısal ve sözel testler adaylara yöneltildi. Sınav, saat 10.15'te başladı ve cevaplama süresi olarak 150 dakika verildi. Sınavın ardından adaylar ALES soruları ve cevapları ne zaman yayınlanacak? ALES 2021 soru kitapçığı cevap anahtarı açıklandı mı? gibi soruların yanıtlarını araştırmaya başladılar. İşte tüm detaylar...

ALES SORULARI VE CEVAPLARI NE ZAMAN YAYINLANACAK?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'nın (2021-ALES/1) temel soru kitapçığı ile cevap anahtarının bir kısmı yayımlandı.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının (ÖSYM) internet sitesinde yer alan duyuruya göre, dün yapılan 2021-ALES/1 temel soru kitapçığı ile cevap anahtarının yüzde 10'u erişime açıldı.

ALES SORU CEVAP ANAHTARI İÇİN TIKLAYINIZ

Sınava başvuran adaylar, 10 gün boyunca ÖSYM'nin "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle soruların tamamına ulaşabilecek.

Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında eser niteliğinde ve telif hakları ÖSYM'ye ait olan sorular, yazılı izin olmadan çoğaltılamayacak, dağıtılamayacak ve yayımlanamayacak.

ALES DEĞERLENDİRME NASIL YAPILIR?

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı bu sınavın cevap kâğıtları ÖSYM'de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Ağırlıklı puanlar hesaplandıktan sonra bu puanlar, aşağıdaki formül kullanılarak 100 üzerinden puanlara dönüştürülecektir.

SINAV SONUÇLARININ BİLDİRİLMESİ

Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik/Y.U. Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden, mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. Sınav sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. İnternet sayfasındaki duyurular, sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir

Sonuç bilgileri, Türkçe ve İngilizce olacaktır. Sonuçlarda, adayların sınavın bölümlerine ait doğru ve yanlış cevap sayıları, ALES puanları ve bu puanlara göre başarı sıraları yer alacaktır.

ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere "Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi" işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir "Sonuç Belgesi Kontrol Kodu" basılmaktadır. Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.

ALES soruları nasıldı, zor muydu kolay mıydı? ALES 2021 sınav yorumları nasıl?

ALES 2021 sınavına kaç kişi girdi? ALES'e bu yıl kaç başvuru yapıldı?

  • ALES soruları 2021
  • ALES soru ve cevapları
  • ALES cevap anahtarı
  • ALES soru kitapçığı
  • ALES soruları ve cevapları yayında mı
  • ösym ALES soruları
  • ALES 2021 cevap anahtarı
<p> Zeytinburnu'nda, daha önce boşaltılan 5 katlı bina çöktü. Alınan bilgiye göre, Sümer Mahallesi'n

Zeytinburnu'ndaki binanın çökme anı saniye saniye kaydedildi

Yusufeli Barajı gövde inşaatında sona gelindi

Kahramanmaraş'ta heyelan sonrası oluşan Turkuaz Göl, turizme kazandırılacak

Mudanya Yat Limanı deniz salyasıyla kaplandı