• $8,3588
  • €10,2043
  • 501.478
  • 1459.57
03 Mayıs 2021 Pazartesi 10:49 | Son Güncelleme:

ALES 2021 sınavına kaç kişi girdi? ALES'e bu yıl kaç başvuru yapıldı?

ALES 2021 sınavına kaç kişi girdi" ALES'e bu yıl kaç başvuru yapıldı"

ALES sınavı bugün saat 10.15 itibariyle başladı. Ağırlıklı olarak yüksek lisans yapmak isteyenlerin katılım sağladığı ALES sınavına dair araştırmalar da hız kazandı. Sınavda adaylara sayısal ve sözel testler yöneltildi. Peki, ALES 2021 sınavına kaç kişi girdi? ALES'e bu yıl kaç başvuru yapıldı? İşte tüm merak edilenler..

Heyecanla beklenen ALES sınavı bugün 81 il merkezinde gerçekleştirildi. Sınavda adaylara sözel ve sayısal sorular yöneltildi. Sayısal Testi, adayların sayısal ve mantıksal akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik 50 sorudan; Sözel Testi, sözel akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik 50 sorudan oluştu. ALES 2021 sınavına kaç kişi girdi? ALES'e bu yıl kaç başvuru yapıldı? gibi soruların yanıtları merak konusu oldu. İşte tüm detaylar...

ALES 2021 SINAVINA KAÇ KİŞİ GİRDİ?

ALES 2021 sınavına kaç kişinin başvurduğuna dair resmi bir açıklama henüz gelmedi. Ancak ÖSYM Başkanı Halis Aygün, geçen yıl ALES'e 294 bin 101 adayın başvurduğunu açıklamıştı. Bu yıl da yaklaşık 300 bin adayın ALES'e katılması bekleniyor.

ALES SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

2 Mayıs tarihinde gerçekleştirilecek olan ALES sınavının sonuçlarının açıklanma tarihi belli oldu. ÖSYM'nin açıklamasına göre ALES sonuçları 27 Mayıs 2021 tarihinde açıklanacak.

ALES SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLECEK?

Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik/Y.U. Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden, mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. Sınav sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. İnternet sayfasındaki duyurular, sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir.

Sonuç bilgileri, Türkçe ve İngilizce olacaktır. Sonuçlarda, adayların sınavın bölümlerine ait doğru ve yanlış cevap sayıları, ALES puanları ve bu puanlara göre başarı sıraları yer alacaktır.

ALES'E KİMLER BAŞVURABİLİR?

ALES için ÖSYM tarafından yapılan açıklamada sınavın yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim planlamacısı kadrolarında açıktan veya öğretim elamanı dışındaki kadrolardan atanabilmek için zorunlu olarak belirlenmiş bir sınav sistemidir. Yüksek lisans programına geçiş olarak değerlendirildiğinde sınava lisans programından mezun olmuş, lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar ile yurt dışında lisans eğitimi görmüş ve denklik belgesi olanlar başvuru yapabilir.

ALES soruları nasıldı, zor muydu kolay mıydı? ALES 2021 sınav yorumları nasıl?

ALES soruları ve cevapları ne zaman yayınlanacak? ALES 2021 soru kitapçığı cevap anahtarı açıklandı mı?

  • ALESe kaç kişi girdi
  • ALESe bu yıl kaç kişi başvurdu
  • ALES 2021 kaç kişi girdi
  • kaç kişi girdi
  • kaç kişi başvurdu
  • ALES 2021 katılımcı sayısı
<p><strong data-flex-order='1'>Milli Savunma Bakanlığı Twitter hesabından yaptığı paylaşımda PKK/KCK

Teröre karşı güçlü mesaj! MSB sosyal medyadan duyurdu

İstanbul'da kısıtlama öncesi trafik yoğunluğu yaşandı

Rus donanmasına ait savaş gemisi İstanbul Boğazı'ndan geçti

İsrail polisi Kudüs'teki Şam Kapısı'nda Filistinlilere saldırdı