• $8,2901
  • €9,7765
  • 501.216
  • 1126.99
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
22 Haziran 2020 Pazartesi 20:27 | Son Güncelleme:

Libya'dan Mısır'a tarihi gönderme: Akıbeti Yemen'dekine benzer!

Libya'dan Mısır'a tarihi gönderme: Akıbeti Yemen'dekine benzer!
AA

Libya Devlet Yüksek Konseyi, Mısır'ın darbeci Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin "Mısır ordusunun ülke sınırları dışında askeri bir görevde bulunabileceği" mesajına sert tepki gösterdi. Konseyden yapılan açıklamada, Mısır ordusunun yıllar önce Yemen'de olduğu gibi Libya'da da bir maceraya sürüklenmesini beklemedikleri belirtildi.

Mısır'ın darbeci Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin "Mısır ordusunun, gerek duyulması halinde ülke sınırları dışında askeri bir görevde bulunabileceği" mesajını vermesinin ardından Libya Devlet Yüksek Konseyinden yazılı açıklama yapıldı.

AA'nın aktardığı habere göre, açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Mısır ordusunun yıllar önce Yemen'de olduğu gibi Libya'da bir maceraya sürüklenmesini beklemiyoruz."

YEMEN HATIRLATMASI

Mısır'ın kendisi açısından kötü sonuçlar doğuran 1962'de Yemen'deki Mütevekkili Krallığı'na karşı başlatılan devrimi desteklemesi hatırlatılan açıklamada, Mısır ordusunun Libya'da bir maceraya atılması halinde akıbetinin Yemen'dekine benzer olacağına dikkat çekildi.

Açıklama'da darbeci Sisi'ye hitaben ise şu ifadeler kullanıldı:

"Mısır'ın Libya'ya müdahalesi için bahane olarak kullanılan ulusal güvenlik sorunu ancak sınırlarının kapatılması ile çözülebilir. Yoksa Libyalıların özgürlüğü ve yönetiminin istikrarı Mısır rejimi için tehlike midir?"

DARBECİ SİSİ'YE SERT TEPKİ

Darbeci Sisi'nin Libya'daki kabileleri ve aşiretleri eğitip silahlandırma çağrısının, "fitneyi daha çok alevlendirerek Libyalıları birbirlerine öldürtmek" anlamına geldiği kaydedilen açıklamada, bağımsız ve egemen bir devlet olan Libya'da meşru hükümetin görevinin, tüm Libya toprakları üzerindeki kontrolünü genişletmek olduğu vurgulandı.

Açıklamada, Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter yanlısı Tobruk Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih'in Sisi'yi açıklamalarından dolayı kutlamasına da tepki gösterildi.

Salih'in Mısır'ın müdahale için sahip olmadığı meşruluğu ona vermeye çalıştığı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Mısır'ın Libya'ya yönelik güvenlik, siyaset, ekonomik ve sosyal koşulları ağırlaştıran müdahalesi 6 yıldır mevcut."

MISIR'IN VİETNAM'I

Mısır Yemen'de Mütevekkili Krallığına karşı 26 Eylül 1962 devrimini desteklemişti. Mütevekkili yanlıları ile Cumhuriyetçiler arasında çıkan iç savaşı Cumhuriyetçiler kazanmıştı.

Mısır'ın Vietnam'ı" olarak da anılan Yemen'deki iç savaşı, tarihçiler, Cumhuriyetçilerin kazanmasına rağmen Suudi Arabistan'ın Mütevekkili yanlılarını destekleyerek Mısır ordusunun enerjisini tükettiğini, bunun da Mısır açısından 1967 Arap-İsrail Savaşı'nın sonucunu etkilediğini belirtiyor. 

DARBECİ SİSİ'NİN AÇIKLAMALARI

Mısır'ın darbeci Cumhurbaşkanı Sisi, 20 Haziran Cumartesi günü, Libya sınırı yakınlarındaki Hava Kuvvetleri birliklerini ziyareti sırasında, "Mısır ordusunun, gerek duyulması halinde ülke sınırları dışında askeri bir görevde bulunabileceği" mesajını vermişti.

Libya'daki kabileleri ve aşiretleri eğitip silahlandıracaklarını aktaran Sisi, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Sirte ve Cufra, kırmızı çizgidir. Libya'yı Libyalılardan başkası savunmayacaktır. Yardım etmeye ve destek vermeye hazırız. Sınırlarımız içinde veya gerekirse sınırlarımızın dışında herhangi bir görevi yerine getirmek için hazırlıklı olun."

Yunanistan Başbakanı Miçotakis'ten haddini aşan çağrı: Türkiye'ye de uygulansın

Libya'da kritik toplantı: AFRICOM komutanı da katıldı!

ABD Başkanı Trump'tan Maduro'ya yeşil ışık

<p>Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Anar Eyvazov, AKŞAM  TV’den Ezgi Aşık’ın gündeme

Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Anar Eyvazov AKŞAM TV'ye konuştu

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Bağışıklığı güçlendiren kış besinleri

Brezilya^da korkutan hastane yangını! Hastalar sedyelerle dışarı çıkarıldı