• $8,658
  • €10,1795
  • 488.028
  • 1419.43
22 Haziran 2020 Pazartesi 19:05 | Son Güncelleme:

Libya'da kritik toplantı: AFRICOM komutanı da katıldı!

Libya'da kritik toplantı: AFRICOM komutanı da katıldı!
AA

Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac, ABD'nin Trablus Büyükelçisi Richard B. Norland ve ABD Afrika Kuvvetleri Komutanı (AFRICOM) Orgeneral Stephen Townsend ile toplantıda bir araya geldi.

Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac, ABD'nin Trablus Büyükelçisi Richard B. Norland ve ABD Afrika Kuvvetleri Komutanı (AFRICOM) Orgeneral Stephen Townsend ile ülkenin batısında bulunan Zuvara kentinde bir araya geldi.

AA'nın aktardığı habere göre, toplantıdan sonra Libya hükümeti tarafından yayımlanan yazılı açıklamaya göre, Başbakan ve Başkomutan Serrac, ABD Büyükelçisi ve AFRICOM Komutanı ile Zuvara kentinde görüşerek, Libya'da son dönemde meydana gelen gelişmeleri değerlendirdi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Toplantıda Libya’da yaşanan askeri alan ve güvenlik konularındaki son gelişmeler ve Amerika'nın Libya'da istikrarı sağlama çabaları gözden geçirildi. Ayrıca Libya Devleti ile ABD arasındaki stratejik iş birliği çerçevesinde ortak koordinasyon ile terörizmle mücadelede AFRICOM’la iş birliği konusu tartışıldı."

Toplantıya Serrac'ın İçişleri Bakanı Fethi Başağa ve Libya Ordusu Batı Harekat Dairesi Komutanı Usame Cuveyli’nin yanı sıra diğer üst düzey komutanların katıldığı belirtildi.

Görüşmelerde Mısır'ın darbeci Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin geçen cumartesi günü yaptığı açıklamalar ve Libyalı yöneticilerin sert tepkileri ile yansımalarının ele alındığı değerlendiriliyor.

Libya hükümeti dün yaptığı yazılı açıklamada, "Sisi'nin açıklamalarını reddediyor ve savaş ilanına varan bir müdahale olarak görüyoruz." ifadelerini kullanmış, başkent Trablus ise, darbeci Sisi'nin Libya'ya askeri müdahale imasında bulunmasını en sert ifadelerle kınamıştı.

Mısır'ın darbeci Cumhurbaşkanı Sisi, Libya sınırı yakınlarındaki Hava Kuvvetleri birliklerini ziyareti sırasında, "Mısır ordusunun, gerek duyulması halinde ülke sınırları dışında askeri bir görevde bulunabileceği" mesajını vermişti.

Mısır'ın darbeci Cumhurbaşkanı Sisi, Libya sınırı yakınlarındaki Hava Kuvvetleri birliklerini ziyareti sırasında, "Mısır ordusunun, gerek duyulması halinde ülke sınırları dışında askeri bir görevde bulunabileceği" mesajını vermişti.

Libya'daki kabileleri ve aşiretleri eğitip silahlandıracaklarını belirten darbeci Sisi, şunları demişti:

"Sirte ve Cufra kırmızı çizgidir. Libya'yı Libyalılardan başkası savunmayacaktır. Yardım etmeye ve destek vermeye hazırız. Sınırlarımız içinde veya gerekirse sınırlarımızın dışında herhangi bir görevi yerine getirmek için hazırlıklı olun." 

Libya'dan Mısır'a tarihi gönderme: Akıbeti Yemen'dekine benzer!

Yunanistan Başbakanı Miçotakis'ten haddini aşan çağrı: Türkiye'ye de uygulansın

ABD Başkanı Trump'tan Maduro'ya yeşil ışık

<p>Sosyal medyada en çok paylaşılan haftanın viral olmuş videoları 'GÖRMELİSİN'de sizlerle!</p>

Görmelisin

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, geleneksel sporlar tesisinin açılışını yaptı

Galatasaray Kulübünde yeni kurulan kadın futbol takımı tanıtıldı

Bingöl'de 284 kilo 200 gram esrar ele geçirildi