• $8,1712
  • €9,6759
  • 501.242
  • 1152.63
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
26 Şubat 2020 Çarşamba 11:08 | Son Güncelleme:

Koronavirüs mücadelesinde insansız döneme geçildi

Koronavirüs mücadelesinde insansız döneme geçildi

Çin sokaklarında koronavirüs ile savaşmak için maskeli insanlardan çok insansız hava araçları ve kendi kendine çalışan robotlar görülecek.

Çin, koronavirüs ile mücadele çabasının bir parçası olarak sokakları, hastaneleri, toplu taşıma araçlarını uzaktan dezenfekte etmek, yiyecekleri uzaktan sağlamak ve karantina kısıtlamalarını insansız yürütmek için robotlar ve insansız hava araçları kullanmaya başladı.

Sabah'ta yer alan habere göre, alınan son dakika kararıyla bu konuda bir yandan devlet imkanları seferber edilirken bir yandan da genç mucit ve mühendislerle iletişime geçildi. İnsansız koronavirüs mücadelesinde ilk robot örnekleri de böylece ortaya çıkmış oldu.

İNSANLAR SOKAKLARDAN ÇEKİLDİ, GÖREV ROBOTLARDA

Çin devlet medyası, duyurduğu son dakika haberinde, dronların ve robotların hükümet tarafından hastalığın kişiden kişiye bulaşma riskini azaltmak için kullanıldığını bildirdi.

Çin'de koronavirüs nedeniyle adeta ev hapsinde olan 780 milyon insan var. Dünyayı kasıp kavuran ve uluslararası ajansların son dakika olarak geçtiği viral salgının başladığı şehir olan Vuhan ise haftalardır dış dünyadan soyutlanmış ve hayalet şehre dönmüş durumda bulunuyor.

Koronavirüsten gelen küresel ölüm sayısı bu hafta 2 bin 100 kişiyi aştı ve 74 binden fazla enfekte olmuş hasta var.

ROBOTLAR İLAÇLAMA YAPIYOR, KARANTİNAYI İHA'LAR TAKİP EDİYOR

Global Times, kırsal alanlardaki bireyleri içeriye geri dönmeye yönlendiren hoparlörlerle insansız hava araçlarını gösteren viral videolar hakkında raporları aktardı. Yetkililerin teknolojiyi sivillere uzaktan gözetim ve yönlendirmek için kullandıkları iddia ediliyor.

ATEŞİ OLAN İNSANLAR HAVADAN TESPİT EDİLİYOR

Havadan ateşi olan insanları tespit etmek için termal görüntüleme kullanan insansız hava araçlarının raporları da var.

Öte yandan başta virüsün Çin'den sonra en çok can aldığı İran olmak üzere vakaların görülmeye başladığı ülkelerde de oluşan panik havası sonrasında ilaçlama ve dezenfekte çalışmalarına başlandı. Bazı ülkelerde ilaçlama faaliyetleri böyle görüntülendi.

Ülkede kırmızı alarm! Virüs orduya sıçradı

<p>Azerbaycan’ı cephede yenemeyen Ermenistan’ın Başbakanı Nikol Paşinyan'ın işgal altınd

İşgalci Ermenistan'ın Başbakanı Paşinyan PKK yanlılarıyla omuz omuza

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İstanbullular güne sisle başladı

27 Ekim çeyrek altın, gram altın fiyatları anlık, canlı ne kadar?