• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
04 Aralık 2020 Cuma 10:44 | Son Güncelleme:

İsrail'den dikkat çeken gizli görüşmeler: Önce Suudi Arabistan şimdi Ürdün

İsrail'den dikkat çeken gizli görüşmeler: Önce Suudi Arabistan şimdi Ürdün
AA

İsrail ile Ürdün Dışişleri Bakanlarının perşembe günü gizlice bir araya geldiği bildirildi. İsrail'de Başbakan Netanyahu'da geçtiğimiz haftalarda gizlice Suudi Arabistan'a giderek Veliaht Prens Muhammed Bin Selman ile görüşmüştü.

İsrail Dışişleri Bakanı Gabi Ashkenazi ile Ürdünlü mevkidaşı Eymen es-Safedi'nin iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek için perşembe günü gizlice bir araya geldiği bildirildi.

AA'nın İsrail'in Walla News gazetesinden aktardığı haberde, Ashkenazi ve Safedi'nin Ürdün-İsrail sınırında yer alan Kral Hüseyin Köprüsü Sınır Kapısı'nda (Allenby) bir araya geldiği belirtildi.

İki ülkenin Dışişleri Bakanları arasında yıllar sonra yapılan ilk görüşmede, Filistin ile İsrail arasındaki müzakerelerin yeniden başlaması ve Ürdün ile İsrail arasındaki ekonomik meselelerin ele alındığı ifade edildi.

Görüşmede ayrıca Safedi'nin ABD'nin seçilmiş Başkanı Joe Biden yönetiminin göreve geldikten sonra İsrail ile Filistin arasındaki barış sürecinin yeniden başlaması için adımlar atmayı hedeflediğini Amman yönetimine ilettiğini aktardığı kaydedildi.

ÜRDÜN GÖRÜŞMEYİ DOĞRULADI

Haberin İsrail basınında çıkmasının ardından Ürdün Dışişleri Bakanlığı, yaptığı yazılı açıklamayla Safedi ile Ashkenazi arasındaki görüşmeyi doğruladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Safedi, görüşmede İsrail'in barış sürecini ve iki devletli çözümü baltalayan tüm önlemleri durdurması gerektiğini dile getirdi.

İsrail gazetesi: Netanyahu, Suudi Arabistan'a giderek Veliaht Prens Bin Selman'la görüştü

SUUDİ ARABİSTAN'LA DA GİZLİCE GÖRÜŞMÜŞTÜ

İsrail'in Haaretz gazetesi de Netanyahu'nun geçtiğimiz haftalarda İsrail istihbarat servisi Mossad’ın Başkanı Yossi Cohen ile birlikte gizlice Suudi Arabistan'ın Neom kentine gittiğini yazmıştı..

<p>Millet ittifakının ortağı İyi Parti'den, HDP'yi sevindirecek bir açıklama geldi. İyi Parti Genel

İyi Parti'den skandal çağrı: Selahattin Demirtaş serbest bırakılmalı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yedikçe mutluluk veren 15 besin

Amasya'da mamutlara ait olduğu değerlendirilen fosiller bulundu