• $7,8121
  • €9,4377
  • 454.976
  • 1332.33
23 Nisan 2020 Perşembe 14:09 | Son Güncelleme:

İran'dan Trump'ın ‘vur emrine' yanıt: Hepsi hedef alınacak

İran'dan Trump'ın ‘vur emrine' yanıt: Hepsi hedef alınacak
Aksam.com.tr

İran Devrim Muhafızları Komutanı Selami, ABD Başkanı Trump'ın donanmaya verdiği “vur emri” ile ilgili açıklama yaptı. ABD donanmasını “terör örgütü” olarak nitelendiren Selami, “Ulusal güvenliğimize, deniz sınırlarımıza ve gemilerimize yönelik her saldırıya kararlı, etkili ve hızlı bir yanıt vereceğiz.” dedi.

İran Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Hüseyin Selami, ABD Başkanı Donald Trump’ın “İran gemilerinin olası bir tacizi durumunda vur emri vermesiyle” ilgili konuştu.

Aksam.com.tr’nin Sepah News’ten aktardığı habere göre, İran Devrim Muhafızları Komutanı Selami, beraberindeki Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Ali Rıza Tangsiri ile bir dizi denetimde bulundu.

“ABD’li teröristlere hızlı ve kararlı bir karşılık veririz”

ABD Başkanı Donald Trump’ın donanmaya verdiği “taciz edilmeleri halinde İran savaş gemilerini imha etmeleri” talimatıyla ilgili konuşan Selami şunları kaydetti:

“Amerikalılar şundan emin olmalıdır ki; ulusal güvenliğimizi, deniz sınırlarımızı, donanma güvenliğimizi ve tüm deniz güçlerimizi koruma noktasında son derece kararlıyız. (ABD’den gelecek herhangi bir saldırıya karşı) son derece kararlı, etkili ve hızlı olacağız.”

ABD donanmasını “terör örgütü” olarak nitelendiren ve ABD’nin bölgenin güvenliğini tehlikeye attığını belirten Hüseyin Selami, körfezde kendilerine yönelik herhangi bir saldırıya süratli ve kararlı bir şekilde yanıt verileceğini söyledi.

Ne olmuştu?

ABD donanmasına bağlı 5. Filo, geçen hafta İran Devrim Muhafızlarına ait 11 sürat teknesinin, Basra Körfezi’ndeki ABD gemilerine tehlikeli bir şekilde yaklaşarak taciz ettiğini açıklamıştı.

Yaşanan gelişmelerin ardından resmî Twitter hesabından bir paylaşımda bulunan ABD Başkanı Trump, “ABD donanmasına, denizde bizim gemilerimizi taciz etmeleri halinde İran gambotlarının vurulması ve imha edilmesi talimatı verdim.” diye yazmıştı.

AA’nın ISNA ajansından aktardığı haberde ise, İran Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Tuğgeneral Ebulfazl Şikarçi, ABD’nin İran’ı tehdit etmek yerine, ABD’yi kasıp kavuran koronavirüs salgınıyla uğraşması gerektiğini söylemişti.

Başkan Erdoğan'dan 23 Nisan mesajı

TBMM Başkanı Şentop Birinci Meclis'te düzenlenen anma törenine katıldı

THY, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını böyle kutladı

Tarihi Alan Başkanlığından ‘Çanakkale Kara Muharebeleri' paylaşımı

<p>Editör:<a href='#0'> </a><a href='mailto:eda.cabul@turkmedya.com.tr'>eda.cabul@turkmedya.com.tr</

Süper Lig'de 10. hafta bitti... Peki neler yaşandı?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Konserve kutusundan mangal yaptı

Besiciler, soğuk havaya rağmen sürülerinin yanına varmak için 50 kilometre yol kat ettiler