• $ 6,0835
  • € 6,8198
  • 251.269
  • 86.072
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Genelkurmay’daki körlük

Belli ki MİT zafiyet içine girdi, atladı. Geçmişte FETÖ’cülerin yuvalandığı emniyet istihbaratı da darbenin geldiğini göremedi. Peki Genelkurmay ne yaptı, kendi içindeki, burnunun ucundaki gelişmelerden nasıl haberi olmadı?

Olmadı, o da göremedi; çünkü asli görevinin dışındaki işlerle meşguldü! Dün Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ı dinleyince durumu daha iyi anladık. Çünkü, dünyanın hiçbir yerinde olmayan bir uygulama vardı bizde…

FETÖ’nün darbe denemesine kadar, iğneden ipliğe askerlik dışındaki her işle Genelkurmay ilgileniyordu. Milli Savunma Bakanlığı ise şeklen vardı. Bu yapısal sorun ve boğuştuğu bürokrasi, Genelkurmay’ın günlerdir hazırlanan, adeta ilan edilerek gelen bir darbe girişimini görmesini engelledi.

Durum bu olunca, gecikmiş bir dizi düzenleme de üst üste geldi.

***

Dün, Bakan Işık’la kahvaltıda bir araya geldik. Son derece önemli açıklamalar yaptı, bilgiler verdi…

Şimdi sıkı durun. Bakan Işık’ın verdiği bilgiye göre, 2000-2007 yılları arasında askeri liseden mezun olanların 1.598’inin ortak bir özelliği var. Tamamı, ortaokul birinci sınıfı, Türkiye’de değil, yurt dışında okumuş.

Belli ki, TSK’ya yönelik FETÖ operasyonu, 1990’lı yıllara dayanıyor. Bu çocuklar yurt dışına götürülmüş. Orada belli bir tezgahtan geçirilmiş. Daha sonra da askeri liselere yerleştirilmiş.

İlginçtir, hiç biri SBS ve TEOG gibi sınavlara girmemiş. Hepsi, doğrudan askeri liseye yönlenmiş.

Bakan Işık “tuhaf” diyor. Sadece tuhaf değil, aynı zamanda vahim. Bu büyük organizasyon ve sızma operasyonu, şimdiye kadar görülememiş, tespit edilememiş.

Bitmedi, dahası var…

2000 ile 2014 arası, bir “altın nesil” ortaya çıkmış. Bu okullardaki öğrencilerin hepsi muhteşemmiş! Niye dersiniz? Çünkü, sorular çalınıyor ve bunlara veriliyormuş.

2016’da alınan tedbirlerle sorular çalınamayınca “altın nesil” gitmiş, yerine “tenekeler” gelmiş. Bu defa da başarısızlık tavan yapmış.

Şimdi sorabilirsiniz, “Bunları kimse denetlememiş mi?” diye. Evet denetlememiş. Çünkü, sistem bunu engellemiş. Bakan Işık, “Sivil denetime tabi hiçbir kurumda böyle rezalet yok” diyor.

Doğru söylüyor.

Askeri liseler, zaten ciddi bir sıkıntıydı. Buluğ çağındaki çocukları alıp, yüksek bir disiplin altına sokuyordunuz. O yaşta, ömürleri boyunda unutamayacakları ciddi travmalar yaşatıyordunuz. Oralarda askeri üniformadan nefret eden askerler yetiştiriyordunuz.

Bir de bunun üzerine FETÖ’cü terörist yapılanmanın hakimiyetini koyun. Varın gerisini siz düşünün!

***

Yapılan düzenlemelerle bütün harp okulları kapandı.

Şimdi, “niye” diyenler çıkabilir. Çünkü, o okullar asker değil, FETÖ’cü insanlar yetiştiriyordu. Onlar da üniforma giyip, Silahlı Kuvvetlerin içine giriyordu. Bakan Işık’ın bu okullarla ilgili söyledikleri de dehşet verici:

-FETÖ’cü yapının harp okullarında mutlak bir hakimiyeti var.

Hani “Ört ki ölem” denir ya, aynen öyle! Harp okullarında o “mutlak hakimiyet” gerçekleşene kadar, yine kimse görmedi. Belli ki, 15 Temmuz darbe girişimi olmasaydı, halen de görülemeyecekti.

Görülemeyenlerden biri de Ordu içinde generalliğe yükselen FETÖ mensuplarının, YAŞ’ta terfiler belirlenirken, yükselmeleri için hep FETÖ’cü alt kadrolara yüksek notlar vermeleri!

***

Sohbet sırasında Bakan Işık, bizlere bir bilgi verdi…

Darbe girişiminin ardından ABD’nin Savunma Bakanı Ashton Carter’in kendisini telefonla aramış. “Geçmiş olsun” dedikten sonra, bir de açıklama yapmış:

-15 Temmuz darbe girişimi ile bizim ilişkimiz yok.

Bakan’a sordum, “Siz bir suçlamada bulundunuz da mı böyle bir açıklama yapma ihtiyacı duydu?” diye.

Bakan Işık, “hayır” cevabını verdi:

-Kendisi söyledi.

Ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti’nin Milli Savunma Bakanı olarak, Carter’a şu hatırlatmayı yaptığını da ekledi:

-Fethullah Gülen’in Pensilvanya’da bulunması dolayısıyla Türk halkının çok ciddi tepkisi var. Türkiye’ye iade edilmemesi halinde de tepkiler ve kuşkular, artarak devam edecek.

Tarihe not düşmek için bu önemli diyalogu da eklemek istedim.

Kolon kanseri belirtileri nelerdir?
<br>
Dışkılama alışkanlığının değişimi bize neyi gösterir?
<b

Kolon Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? | Doç. Dr. Erdal Polat

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

WhatsApp'tan “hayat kolaylaştıracak” iki yeni özellik birden

Yassı Ada'daki muhafız subayın gizlice ektiği fotoğraflar