Deniz Gökçe deniz.gokce@aksam.com.tr

kategori2

Ekonomi ne durumda?

Ey sevgili vatandaş, eğer ülkemiz ekonomisinde neler olduğunu anlamak istiyorsan, ne hükümet yanlısı ne de hükümet karşıtı medyaya itibar edebilirsin. Bu ülkede ayrıca birçok ideolog ve palavracı da var. Bu nedenle sürekli lehte ve aleyhte bombardıman altındasın. Bu durumdan kurtulabilmek, gerçeğe ulaşabilmek için çaba göstermen gerek.
AKŞAM Gazetesi siyasete taraf olan bir medya grubu veya ideolojiye sahip değildir. Bu satırların yazarının da 1997 yılından beri haftanın yedi günü yorum yazdığını biliyorsun, ama hiçbir gün siyasete bulaşmamış, ekonomi ile siyaseti ayırmaya çalışmıştır. Bu köşe her zaman sayılara ve gerçeklere sarılmış, siyaset dışı yorum getirmeye çalışmıştır. Yanılabilir, kızabilir ama uydurmaz! 1997 yılından bu yana da, haftanın yedi günü yazdığım gazetemde, hiçbir kimse bana yazdıklarım ile ilgili tek bir kelime etmemiştir. Bu köşe yazarı  şirketi kurtarmak için umreye gidenlerden değildir, tarikat evinde de oturmaz.
Tersine, sık sık, bazı holdinglerin gazete ve televizyonları kılıç olarak kullanmalarından, bazılarının ise kalkan olarak kullanma zorunda kalmalarından şikayet etmiş ve bir kanuni çerçeve ile medya holdinglerinin banka ve sanayi şirketi sahibi olmalarının sınırlanması talebini  gündeme getirmiştir. Unutmayın ki yazdığım AKŞAM Gazetesi'nin sahibi de banka ve şirket sahibidir. Şimdi sıra gerçeklerde. Aşağıda size durumu özetleyecek bir grafik sunuyorum.
Ülkenin yaşadığı 1994, 2001 ve 2008-2009 krizlerinin çöküş ve çıkış trendlerini karşılaştırabilmeniz için tüm krizlerin çeyreklik büyüme grafiklerini bir araya koyduk. Her krizin dip noktasını bir araya getirip düşüş ve çıkış grafiklerini yan yana getirdik. Grafikten görüldüğü gibi global krizde Türkiye biraz daha derin daralma yaşamıştır. Ama krize düşüş ve çıkış süreleri (ikisi de dört-beş çeyrek arasında) geçmiş krizlere benzer durumdadır. Ülkede banka batmamış, kur kopmamış, faiz delirmemiş, döviz bitmemiştir. Ama dünya dış ticareti yüzde 60 daralmış ve dünya sanayi üretimi yüzde 30 düşmüşken, 2008 yılında 130 milyar dolar ihracatı ve 200 milyar dolar ithalatı olan, yüzde elliye yakın oranda dışa açık bir ekonominin etkilenmemesi mümkün değildir. Bizde de dış ticaret çökmüş, sanayi üretimi daralmış, güçsüz ve küçük şirketler batmış, işsizlik artmıştır. Ama ülke ekonomisi peş peşe üç kavgalı seçime rağmen, grafikten görüldüğü gibi yavaşça olsa da olsa krizden çıkmaktadır. Tüketim toparlanmıştır. Yatırım ise artamaya başlamıştır. Bu gelişmeleri dış ticaret istatistiklerinden de izleyebilirsin. 
Ülkemizde özel tüketim (şirket ve kişiler), toplam harcamaların yüzde 70 kadarıdır. Kamu tüketiminin payı ise çok küçüktür. Özel tüketimin artışa geçtiğini aşağıdaki yüzde artış grafiğinden de görebilirsiniz. Özel yatırımda da (stok değişimi dahil özel yatırım)  benzer bir durum vardır. Yatırımın  beşte bir kamu tarafından, beşte dördü de özel tarafta  gerçekleştirilmektedir. Hem özel tüketim hem de özel yatırımın (stok değişimi dahil) her ikisinin de pozitif büyümeye geçmeye başladığını aşağıdaki grafikteki özel tüketim ve özel yatırım verilerinden  görebilirsiniz.     
TÜİK, GSYH verilerini mevsimsel dalgalanmalara ve tatil günlerine göre düzelterek de yayınlıyor. Bu veriler 2009'un son çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre büyüme oranının yüzde 2.3 olduğunu gösteriyor. Üçüncü çeyrekte de yüzde 2.7 oranında çeyreklik büyüme gerçekleşmiş. 2010'un ilk çeyreğinde bu oranın benzer tempoda (yüzde 2-2.5 arasında) gerçekleşmesini bekliyoruz. Ancak bu oran yüzde sıfır olsa bile, yani hiç üretim artışı olmasa bile, ilk çeyrekte yıllık büyüme oranı, baz etkisi sayesinde yüzde 9.5 oranında gerçekleşecek. Bu nedenle 2010 yılı ilk çeyreği için şimdiden çift haneli büyüme oranı tahmini yapabiliriz.

 Yasal Uyarı: TurkMedya internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları TurkMedya Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

İletişim |  Künye | 
Copyright Türkmedya A.Ş. Akşam Gazetesi Güneş Gazetesi Tercüman Gazetesi Autocar Dergisi Alem Dergisi FourFourTwo Dergisi Eve Dergisi Platin Dergisi Stuff Dergisi Maxim Dergisi Alem FM 89.2 Lig Radyo 92.3