• $31,0708
  • €33,679
  • 2032.57
  • 9374.2
20 Ocak 2024 Cumartesi

Tüm mesafeler ilk adım ile aşılır

Ve nihayet Türkiye uzaya ilk insanlı deneyimini Alper Gezeravcı ile birlikte başlattı. Muhtemelen sizler bu yazıyı okumaya başladığınızda içinde dört astronotun bulunduğu kapsül, Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaşmış olacaktır.

Neden uzay?

Uzay denilince her ne kadar hâlâ hafızalarımızda fantezi dolu şeyler canlansa da bugünün en çekişmeli alanlarının başında uzay geliyor. Hayatımıza dair hemen hemen her şeyin artık uzay ve uzay ile bağlantılı olduğunu bizzat yaşayarak görüyoruz.

Alçak irtifa internet uydularının günümüz savaşlarında ve devam eden trajedilerde nasıl yön değiştiren etkenler olduğunu artık bilmeyen kalmadı. Hatta Elon Musk, Kırım'a yönelik gerçekleşecek bir Ukrayna saldırısı için alçak irtifa internet uydularını devreye almayarak nasıl bir dünya savaşını engellediğini bizzat kendisi duyurmuştu.

Gazze'de devam eden soykırımda İsrail'i rahatsız eden en önemli iki unsur X platformu ve SpaceX firmasına ait olan alçak irtifa uyduları.

Uzayı önemli kılan sadece internet değil elbette. İletişimden uzayda hayat ve madenciliğe kadar çok geniş bir spektrumda milletler rekabete çoktan başlamış durumda.

Türkiye'de de Uzay Ajansı'nın kurulması ve uzay ile ilgili çalışmalara başlanması bu açıdan son derece kıymetli. Biliyorum itibarsızlaştırma baronları hemen devreye girmekte gecikmediler lakin bu onların vazifesi o yüzden bu sayfada buna yer vermeyeceğim.

Uzay konusunda fikirlerine çok değer verdiğim bir hocam ile yaptığım görüşmede son derece kritik bilgiler sundu.

Buyurun benim kalemimden okuyalım:

İnsanoğlunu uzaya götürebilen üç ülke var; Rusya, Amerika ve Çin. Avrupa bile eğitim verebiliyor ancak götürme işi Ruslara ve Amerikalılara kalıyor.

Astronot eğitimleri son derece meşakkatli

Eskiden astronot eğitimleri uzun sürüyor ve birkaç yılı buluyordu. 10 m derinliğinde büyük bir havuz içinde 6 ay eğitim alıyorlardı. Dünya üzerinde sıfır yer çekimi elde edilemediği için bu işi hep havuzda yapıyorlar.

Türkiye de vakit geçirmeden bu eğitimler için kolları sıvadı. Verilen ilan neticesinde 40 bine yakın başvuru yapıldı. Maalesef çoğu aday yabancı lisan bilmediği için elendi. Yapılan psikolojik testleri, fiziksel testleri bir savaş pilotu OLARAK Alper Gezeravcı geçti.

Gezeravcı ile birlikte testleri başarı ile tamamlayan bir diğer aday yedek olarak hazırlandı.

Ondan sonraki süreçler Gezeravcı'nın uzay yolculuğuna gidecek adımlar oldu.

Uzaya giden astronotların daha sonra farklı eğitim süreçlerinde öğretmen olarak kullanılması dünyada son derece yaygın olarak kullanılan bir yöntem. Bunun için astronotlara ödenen ücretler ise dudak uçuklatan cinsten. Gezeravcı'nın orada edindiği tecrübe ve sahip olduğu izlenimler bundan sonra Türkiye'deki Teknofest kuşağına da aktarılacağından kimsenin şüphesi olmasın.

Uzaydaki rekabet sadece Batı'dan ibaret değil

Ortadoğu'daki Uzay Ekosistemi hiç kimsenin tahmin etmediği boyutlara ulaşmış durumda. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Umman ve Suudi Arabistan son zamanlarda uzay sektörüne ciddi yatırımlar yapmışlar. Bu ilkeler uzay politikaları ve düzenlemeler, kanunlar, startup firmaları, uzay eğitimi ve devletin rolü gibi çok geniş bir yelpazedeki konuları tüm dünyadaki konunun uzmanları üzerinden enine boyuna ele alan konferanslar tertip ediyorlar. Umman daha şimdiden bir fırlatma tesisi projesine başlamış bile.

Sonuç olarak Türkiye uzay konusunda da geriden başlamakla birlikte ilk astronotunu uzaya göndererek önemli bir başlangıç yaptı. Yürünecek mesafe ne kadar çok ve meşakkatli olsa da her şey için ilk adım zaruridir.

Türkiye bu konuda ilk adımları başarıyla atıyor. İnşallah devamı bir devlet politikası olarak popülizme kurban edilmez ve başarıyla sonuçlanır.

<p>Alınan bilgiye göre kaza, Zafer Mahallesi Ankara-Eskişehir Yolunda meydana geldi. Doğan K. yöneti

Yaya geçidini kullanmadı, canından oldu

70.000 TL'den başlıyor: Kapış kapış gidiyor! İkinci el otomobil alacaklar dikkat…

Yavruları için ölümü göze aldı! Piton yılanı ile komodo ejderi karşı karşıya gelirse

Çöp evde emekli öğretmenin cansız bedeni bulundu! Yaklaşık 10 gündür haber alınamıyordu