• $28,9163
  • €31,2481
  • 1875.81
  • 8057.42
4 Kasım 2023 Cumartesi

Nasrallah'tan Tahran peşrevi

İsrail vahşeti başladığı andan bu yana İsrail'e kuzeyden bir Hizbullah cephesi açılacak mı diye yazılıp çiziliyor hatta kendisini bu savaş oyununa epey kaptıranlar İran'ın tüm ABD üslerine saldırılar gerçekleştirdiğini, Hizbullah'ın da devreye girmesinin an meselesi olduğunu dillendiriyorlardı.

Oysa İran'ın kendisine bizzat saldırılmadığı sürece ya da Lübnan'a yönelik direkt bir İsrail saldırısı olmadığı sürece vekillerini tamamen devreye sokmayacağı son derece aşikâr idi.

Neden?

Çünkü İran yıllardan bu yana coğrafyadaki yapılanmasını kendi güvenliğini sağlamaya yönelik aldı ve almaya devam ediyor. Bunu ulus devlet refleksi ve Fars milliyetçiliği adına yapsa da zahirde Kudüs üzerinden tevil etti.

Hama'da, Hums'ta, Halep'te, Ninova'da dökülen Müslüman kanı sürekli Kudüs üzerinden izah edildi. Katledilen Müslüman hayatları sürekli Kudüs üzerinden tevil edildi.

Ne zamana kadar?

İşgal altındaki Azerbaycan toprakları işgalden kurtarılana kadar.

Azerbaycan Devleti'nin topraklarını işgalden kurtarması Ermenistan'dan daha fazla Tahran'ı rahatsız etti. Kullanılan dil ve tehditler ortada duruyor ve Tahran'ın bu tehditleri yalanlama ihtiyacı dahi duymadığı bildiğimiz bir hakikat.

En son Azerbaycan'a yönelttiği tehditleri de Kudüs söylemleri ile piyasaya arz edince, yazılarımızda net bir dille dile getirmiştik: Kudüs'e giden yol Bakü'den geçmez diye.

İşte Hasan Nasrallah cuma namazı sonrası yaptığı açıklamada aynen tahmin ettiğimiz gibi İsrail'e bir cephe açmayacaklarını alenen duyurdu. Elbette bunu yaparken her zaman olduğu gibi hamaset dolu bir konuşma yapmayı da ihmal etmedi ve zaten savaştayız dedi.

Hülasa, coğrafyamızdaki tüm İran destekli vekil savaşçılar İran'ın bir Şii hilali ihdas etmesine matuftur. Bu hilal ise sadece İran çıkarlarına halel geldiğinde devreye sokulacaktır.

İran'ın Kudüs cümleleri ile bezenmiş lakırdılarının coğrafyadaki insanımızda bir karşılığı yoktur.

Bu durum artık o derece alenileşmiş durumdadır ki İran bu hakikat ortaya çıkmasın diye Hizbullah yerine Yemen'deki gruplara savaş ilanı yaptırtarak zevahiri kurtarma derdindedir. Biraz harita okuma bilgisi olanlar Yemen ile İsrail arasında coğrafi bir münasebet bulunmadığını bilir.

Hasan Nasrallah'ın da Irak ve Yemen'in bu savaşa katılmalarından dolayı kendilerine teşekkür etmesi İran siyasetinin özüne dair mükemmel misallerdendir.

KARA HAREKÂTI

Günlerden bu yana kara harekâtı üzerine yayınlar yapılıyor ve hâlâ kara harekâtı ne zaman başlar sualleri soruluyor. Lakin İsrail Gazze şeridini, Gazze şehir merkezinin güneyinden itibaren iki ana parçaya ayırmış durumda.

Bu noktadan sonra kuzeydeki Gazze dümdüz edilerek 45 kilometrelik Gazze şeridi 28 ve 17 kilometre olmak üzere iki ana parçaya ayrılacak.

Bu ne anlama gelir?

Gazze halkı yıllardan bu yana 45 kilometre üzerinden bir yaşam döngüsü kurmuştu. Şimdi bu parçalı yapı sayesinde bu yaşam alanını çökertecekler. Böylelikle Büyük İsrail projesinin önündeki önemli bir engel daha dünyanın gözü önünde katledilerek çözülmüş olacak.

Netanyahu'nun iki parçalı Gazze'nin kuzey bölümünün yok edilmesinin zaman alacağına dair açıklamalarını bu zaviyeden görmek gerekir.

Kuzey Gazze İsrail'e katılırken güneye itilmiş Filistinliler ise Sina yarımadasına sürülebilirse İsrail arz-ı mev'ud doğrultusunda çok büyük bir başarı daha sağlamış olacak.

Şimdiden Mısır Devlet Başkanı Sisi'ye IMF'e olan tüm borçlarının silinmesi teklifi yapıldı bile.

Malum Sultan Hamid'e de Duyun-ı Umumiye' ye olan borçların silinmesi karşılığında Filistin'den bir yurt vermesi teklif edilmiş ve Sultan Hamid kapıyı suratlarına kapatmıştı.

Sisi'den aynı tavrı göstermesini bekleyenimiz yoktur her halde?

<p>İstanbul'da deprem riski bulunan binaların yıkımları sürüyor. Zeytinburnu'nda E-5 karayolu üzerin

İstanbul'un 33 yıllık E-5 manzarası değişiyor! 2 binanın yıkımı böyle görüntülendi

İşgalci İsrail Batı Şeria'da ablukaya devam ediyor... Cenin Mülteci Kampı'na baskın

300 bin TL ile 350 bin TL arası! İşte adeta teklif yağan ikinci el otomobil modelleri…

Anadolu kökenli 41 eser Türkiye'ye dönüyor... Yurtdışına yasadışı yollarla kaçırılmışlardı