• $33,1952
  • €36,0226
  • 2551
  • 11156.2
12 Haziran 2024 Çarşamba

Kaptanları Nuh olan gemiler

Ve Avrupa Parlamentosu için yapılan seçimler sona erdi.

Öyle birilerinin sonuçları analiz dahi etmeden ırkçılık kasırgası esiyor gibi ezber cümlelere pek de kendimiz kaptırmayalım. Evet ırkçı partiler güçlenmeye devam ettiler ama bu cümleden de anlaşıldığı gibi olmayan bir şeye ilk kez şahitlik etmiyoruz, zaten son 20 seneden bu yana ırkçı partiler Avrupa'da sürekli yükselişte.

Bu seçimlerde de ırkçı partiler tedrici artışlarına devam ettiler fakat hâlâ Avrupa Parlamentosu'nun 720 sandalyeli yapısı içerisinde merkez partiler ırkçı partileri izole edebilecek sandalye sayılarını muhafaza ediyorlar.

Peki, bu durum daha ne kadar bu şekilde devam edebilir?

Bakın Fransa'da Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan Macron'un partisi Le Pen'in ırkçı partisinin yarısı kadar dahi oy alamadı. Macron'un partisi yüzde 15 civarlarında bir oy alabilirken, Le Pen'in desteklediği parti yüzde 32 civarında bir oy kazandı.

Fransa'daki iki turlu başkanlık sistematiği daha ne kadar ittifak yoluyla ırkçı partileri bertaraf edebilecek?

Almanya'da ırkçı AfP kadar oy alabilen Olaf Scholz o koltukta daha ne kadar oturabilecek?

Sadece Almanya'da yapılan bir ankette, 30 yaş altındaki erkek Alman vatandaşlarının siyasal tercihlerinde ırkçı partiye yönelik geçtiğimiz döneme göre yüzde 10 civarında bir artış meydana gelmiş.

Anlaşılan bu trend mevcut ekonomik şartlar altında devam edecek.

Yani anlayacağımız sistem bu badireyi şimdiye kadar farklı siyasi kanatların bir noktada toplanması yoluyla aştı fakat görünen o ki bu iş hızla bir kördüğüm noktasına doğru ilerliyor ve o noktadan sonra yaşanacaklar kimse için sürpriz sayılmayacak.

Yaşananların Türkiye'ye tezahürleri ne olacak?

Batı'da yaşanan bu ırkçı dalganın uzun bir süreden bu yana Türkiye Avrupa ilişkilerine de menfi manada tesirler oluşturduğunu hep birlikte yaşıyoruz. Anlaşılan o ki ırkçı partilerin söylemleri üzerinden Türkiye eleştirisi önümüzdeki günlerde daha da artacak.

Kendisini ifade etme kriteri olarak sürekli 'öteki' olgusu üzerinden paradigma inşa eden, tüm yolların sadece Roma'ya çıkmak zorunda kaldığı Batı, bu ırkçı iklim üzerinden siyaset geliştirmekte tereddüt göstermeyecektir. Bugüne kadar hemen hemen tüm Avrupa ülkelerinde yapılan seçimlerde tereddütsüz tüm siyasi partiler hedeflerine Türkiye'yi, İslam'ı ve Erdoğan'ı oturtmaktan hiç imtina etmediler.

Avrupa'da ırkçı söylemlerin altında ezilmemek için merkezde siyaset yapan partiler de yeşiller de bu dili konuşmakta hiç tereddüt göstermediler. Bundan sonra da ırkçı partilere oy veren seçmenin oyunu alabilmek için bu merkez partilerin daha keskin ifadeler ile Türkiye eleştirisi getirecekleri mukadderdir.

Avrupalı Türklere dikkat edelim

Bu sorunlu fasit dairenin en çok etkileyeceği kesim ise Avrupa'da yaşayan Türkler ve diğer azınlıklar olacaktır. Bugüne kadar Avrupa merkezli ırkçı saldırıların kurbanı olan Türklerin bu ortama hazırlıklı kalabilmeleri için kendi aralarında gösterecekleri dayanışma son derece kıymetli olacaktır. Ayrıca yeni ortaya çıkan siyasi oluşumlar üzerinden organize topluluklar haline dönüşmeleri de yine bu minvalde çok büyük önem arz edecektir.

Avrupa ile olan ilişkiler

Türkiye açısından Avrupa, Avrupa açısından da Türkiye birbirleri için bir seçenek değil bir mecburiyettir. Aynı coğrafyada yaşayan topluluklar olarak birbiri ile yoğun ticari, iktisadi ve askeri ilişkileri olan ülkeler olarak kimsenin kimseyi yok sayamayacağı geçmiş bin küsur yıldan çıkardığımız en önemli hissedir.

İşte tüm bu şerait içerisinde Türkiye dahil tüm dünya büyük bir kaosun eşiğine doğru pupa yelken giderken, her ülkenin ihtiyaç duyduğu en kıymetli iki husus siyasi istikrar ve gemileri emniyetli limanlara ulaştırabilecek nitelikli kaptanlardır.

<p>Esenköy beldesinde kıyıların ve açıklarında çok sıkılıkla görülen yunuslar bu kez drone ile kamer

Yalova'da ortaya çıktılar... Görsel şölen böyle görüntülendi

Ticaret Bakanlığı ekipleri İstanbul'da market ve restoranları denetledi

Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50'nci yılı! TCG Anadolu Gemisi geçit törenine hazır

Kastamonu'da şaşırtan olay! Söğüt ağacının gövdesinde kiraz ağacı büyüdü