• $31,3879
  • €34,0706
  • 2100.98
  • 9097.15
3 Şubat 2024 Cumartesi

Demek ki yokmuş

Geçtiğimiz günlerde Türkiye'yi ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Victoria Nuland'dan 'patron çıldırdı' tadında açıklamalar gelince, mahcup F35 lobicisi yazar çizer tayfasının eline kalemi alması gecikmedi ve yine başladılar tezvirata.

Önce Nuland ne dedi kısa bir ona bakalım.

Nuland, 'CAATSA yaptırımları, hükümetinizin Rusya Federasyonu'ndan S-400 hava savunma sistemleri satın alma kararıyla ilgiliydi.

Patriot satışını müzakere etme sürecindeydik ve bu müzakereler devam ederken Türkiye başka bir yöne gitti. Açıkçası bu S-400 meselesini halledebilirsek, ki bunu yapmak istiyoruz. ABD, Türkiye'yi F-35 ailesine geri almaktan memnuniyet duyacaktır" dedi.

Evet, Türkiye'ye yıllarca Patriot satmama konusunda ayak direyen ABD, Türkiye hava savunma sistemi tedariki ile ilgili ihale süreçlerini başlatınca Türkiye'ye Patriot satmak istedi, hatta açılan ihaleye teklif dahi sundu lakin sonradan anlaşıldı ki ABD ihaleden kendisinin çıkmadığı hiçbir sonucu zaten kabul etmeyecekmiş.

Konunun bu kısmını görmezden gelip 'ABD, Türkiye'ye Patriot satmak istedi' diyerek ekranda gerdan kıranların, gazetedeki köşesinde lobicilik yapanların gizledikleri nokta işte tam burası.

Evet, ABD Patriot sistemlerini Türkiye'ye satmak istedi lakin Türkiye farklı kaynaklardan tedarik süreci başlatma kararı aldıktan sonra yani pabucun pahalıya mal olacağını anladıktan sonra.

TÜRKİYE'NİN (T-LORAMIDS) PROGRAMI

Türkiye, ABD'den talep ettiği hava savunma sistemlerini uzun yıllar boyunca tedarik edemeyince, ihtiyacını her geçen gün daha fazla hissettiği bu sistemleri tedarik etme süreçlerini başlattı ve 2010 yılında 'Teklife Çağrı Dosyası' yayımladı.

Bu kapsamda ihaleye ABD, Rusya, Çin ile Fransa ve İtalya ortaklığındaki Eurosam Konsorsiyumu tekliflerini sundular.

26 Eylül 2013 tarihli toplantısında Savunma Sanayii İcra Komitesi, Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi (T-LORAMIDS) ihalesinde Çin'in CPMIEC firmasının teknik puantajlamadaki sırlamasını açıkladı fakat ihale sonuçlandırılmadı.

15-16 Kasım 2015 tarihinde Antalya'da icra edilen G-20 zirvesinin hemen öncesinde Türkiye'nin söz konusu ihaleyi iptal ettiği haberleri basına düştü ve öyle de oldu. İhalenin iptal edilme nedenini birçok uzman ABD'nin farklı kaynaklardan hava savunma sistemi tedarik edilmesine yönelik uyguladığı baskı ile izah ettiler.

VE 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

15 Temmuz gecesi yaşananlar, ahmaklar ve ruhunu üç kuruşa satmışlar dışında tüm vatanseverleri bir noktada birleştirdi. O nokta ise Batı'nın coğrafyamızda kendi çıkarları hilafında hareket eden hiçbir hükümete tahammülünün olmaması idi.

Mısır'da, Pakistan'da, Tunus'ta ve burada yazamayacağım birçok ülkede bu hakikat hâlâ caridir.

Türkiye'de karar vericiler işte böylesi bir ortamda S-400 hava savunma sistemlerini acil bir stratejik karar ile alarak ülkeye getirip yerleştirdiler. Sonrasında ise başlangıç seviyesi (IOC) ve final seviyesi (FOC) operasyon testlerini Ankara ve Sinop'ta herkesin gözü önünde yaparak kullanıma hazır hale getirdiler.

'S-400 sistemlerini alarak nasıl büyük bir kayba uğradık' diyenlerin yukarıda kaleme aldığım detaylara dair ağızlarından tek bir cümle, kalemlerinden ise tek bir satır dahi bugüne kadar sadır olmamıştır çünkü hakikati eğip bükerek gizlemek mayalarında vardır.

GELELİM BUGÜNE

Türkiye bugün kendi çok katmanlı hava savunma sistemini Hisar ve Siper sistemleri ile ihdas etme noktasında çok kritik bir eşiğe gelmişken, Nuland'ın Patriot satışını müzakere ederken gidip S-400 aldınız cümlelerini tam bu noktadan anlamalıyız.

Yok muydu Nuland'a bu çerçevede 'Hayır Bayan Nuland, sizler o sırada bize başkanınız Obama'nın beyzbol sopalı fotoğraflarını gösteriyor ve içimize soktuğunuz adamlarınızın 15 Temmuz akşamki başarısından son derece emin bir vaziyette kahvenizi köpürdetiyordunuz' diyecek?

Demek ki yokmuş, biz buradan bir sonraki yazıda demeye devam edeceğiz...

<p>ABD'nin California eyaletine bağlı Sierra Nevada bölgesini kar fırtınası vurdu. Sabah saatlerine

California'da kar fırtınası

İkinci el araba alacaklar dikkat: Bu otomobiller 50 bin TL ile 250 bin TL arası!

Sağlık çalışanları Filistin için ''sessiz yürüyüş'' yaptı

Hak mahrumiyeti cezası bulunan başkan kiraladığı yük asansöründe takımının maçını izledi