• $31,1221
  • €33,7831
  • 2035.09
  • 9332.51
13 Ocak 2024 Cumartesi

Ateş çemberi ve savunma sanayii

Gazze ile başlayan vahşet, kan, gözyaşı ve acı devam ederken çatışmaların bir ucu şimdi de Yemen'e sıçradı ve ABD ile İngiltere dün Yemen'de Husilerin silah sistemleri ve mevzilerini bombaladı.

İsrail'in ABD'yi bölgedeki çatışmaların içine çekme stratejisi adım adım işliyor.

Kızıldeniz'in girişindeki Babu'l Mendeb'in hemen dibinde devam eden bu saldırılar, dünyadaki petrol fiyatlarını anında yükseltmeye yetti. Şayet çatışmalar sonucunda Babu'l Mendeb üzerinden devam eden ticaret sıkıntıya girerse, bu tüm dünyadaki enerji ve emtia fiyatlarına anında yansır.

Erdoğan'ın ikazı

Cumhurbaşkanı Erdoğan MİT'in 97'nci kuruluş yıldönümünde yaptığı konuşmada direkt bu duruma işaret etti ve Ukrayna'nın işgali ile birlikte dünyanın çivisinin çıktığını vurguladı. Konuşmasında Türkiye olarak tüm küresel güç mücadelelerinin merkezinde olduğumuzu da vurgulayan Erdoğan, gelecek her türden tehdidi bertaraf edecek bir güvenlik yapısının önemine de temas etti.

Bu güvenlik mimarisinin en önemli temelinin savunma sanayii olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılında savunma sanayii ürünlerinin ihracatının 5,5 milyar doları aştığını da duyurdu.

Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün ile 2024 değerlendirmesi

Dün Savunma Sanayii Başkanı Görgün basın mensupları ile 2024 yılına dair kapsamlı bir değerlendirme toplantısı düzenledi. Toplantıda verilen bilgiler ve tanıtılan projeler ile ortaya koyulan vizyon yukarıda çerçevesini çizmeye gayret ettiğim ateş çemberi içindeki coğrafyamızda nasıl huzur içinde yaşadığımızın teknoloji boyutuna dair çok fazla şey söylemekteydi.

Bugün ve gelecekteki tehditlerin bertaraf edilmesinde ihtiyaç duyulan ürünlerin, savunma sanayii tarafından karşılanmasına oldukça kapsamlı bir stratejik vizyon basın mensuplarıyla paylaşıldı.

Daha önce Sanayi ve Ticaret Bakanı Fatih Kacır'ın açıklamış olduğu rakamlardan, Türkiye'nin 2023 yılında yaptığı ihracatın kilogram bazındaki değerinin 1,6 doları aştığını öğrenmiştik. Dün de Başkan Görgün'den bu rakamın savunma sanayii ürünlerinde kilogram başına 65 dolar civarında olduğunu öğrenmiş olduk.

2023 yılında tahakkuk eden savunma sanayii ürünü ihracatı 5,5 milyar doları aşarken, aynı yıl içerisinde sözleşmeye bağlanan yeni üretimlerin mali boyutunun 10,2 milyar dolara ulaştığını da bu toplantıda öğrenmiş olduk.

Savunma sanayii söz konusu olduğunda birçoğumuzun aklında vakıf şirketleri olsa da bugün Türkiye'de faaliyet gösteren özel şirket sayısı 3500'ün üzerine çıkmış durumda. Vakıf şirketlerimiz, kendi üretimlerinin yanında bu şirketler için de adeta şemsiye kuruluş gibi bir rol üstleniyorlar ve bu çok konuşulmayan bir hakikat.

Daha gidilecek çok yol var

Savunma sanayii ürünü olarak 185 ülkeye ihracat yapılması da ayrıca son derece büyük fırsatların önümüzde durduğunu bizlere gösteriyor. Bu ülkelere yönelik ihracatın daha da artması savunma sanayii alanında faaliyet gösteren firma ve kuruluşların ekonomik olarak ayakta kalması açısından son derece kritik.

Neden?

Çünkü sadece Türkiye'nin ihtiyaçlarını karşılamaya matuf bir savunma sanayii, orta vadede maliyet-etkin olma ve üretkenlik sorunlarını da beraberinde getirir.

Bunun önüne geçmenin yegâne yolu ise ölçek ekonomisi oluşturabilmektir, bu da dünya silah pazarından aldığımız payı artırmakla mümkündür.

Bunu bir örnek ile izah etmek gerekirse, sadece TSK için tank üretmek ile Türkiye'ye dost ve müttefik ülkeler için de üretmek karlılık ve verimlilik açısından son derece kıymetlidir.

Bugün yeni modellerin üretilmesi, AR-GE faaliyetlerinin finansmanı gibi birçok önemli süreçlerin başarıyla yönetilebilmesi ancak ölçek ekonomisi oluşturmakla mümkündür.

Bu yüzden Türkiye'ye müzahir olan ülkelere de ürettiğimiz ürünlerin satışını yapacak bir ortamın şimdiden hazırlanması, dünya silah ticaretinden aldığımız payın arttırılması son derece önemlidir.

Sadece üretilen ürün gamına değil, bu türden konulara da bu köşede bundan sonra daha fazla yer vereceğiz.

Kalın sağlıcakla.

<p>Kaza, akşam saatlerinde Kazımdirik Mahallesi 169 Sokak Küçükpark mevkiinde meydana geldi. İddiaya

İzmir'de korkunç kaza! Motosiklet kaldırımda yürüyenlerin arasına daldı

Atık lastikler geri dönüştürülerek ekonomiye kazandırılıyor

Türkiye büyüklüğünde buz eridi! Antarktika'daki Türk Bilim İnsanlarından yeni rapor

Dünyanın en zor tekerlemesi! Söylerken çok zorlanacaksınız