• $13,4009
  • €15,2057
  • 793.124
  • 2014.21
22 Şubat 2012 Çarşamba

Öğrenciler tablet çöplüğü olmasın

AK Parti'nin en önemli icraatı olan Fatih Projesi kısır tartışmaların hakim olduğu gündemin içinde kaynayıp gidiyor. Projenin medyaya yansıyan yanları tablet bilgisayarlardan ve akıllı tahtalardan ibaret.
Kamuoyunun Türkiye'nin geleceğini çizecek Fatih Projesi'ni algılayışı 'her öğrenciye tablet bilgisayar' verilecek olması, 'her sınıfa akıllı tahta' konacak olmasından öteye gidemiyor. Medyada projenin sadece bu boyutları işleniyor.
Vestel'in halkla ilişkileri sayesinde akıllı tahtalarla ilgili haberleri; Türk gazetelerinin Time, Economist gibi dergilerde öne çıkan konulara balıklama dalma merakı sayesinde ise tablet bilgisiyarlarla ilgili haberleri okuyoruz gazetelerde.
Teknolojisi Vestel tarafından geliştirilen akıllı tahtaların özelliklerine fazla bir diyeceğim yok. Kamuoyunda yeterince tartışılmadan geliştirilmiş olmasına rağmen gerçekten çok başarılı bir Ar-Ge çalışmasının ürünü.
Öğrencilere dağıtılmaya başlanan tablet bilgisayarların özellikleri için ise aynı şeyleri söylemek mümkün değil. 3G şebekelerinde kullanılamıyor olmaları, okul dışında bir süre sonra kendilerini kilitlemeleri şimdilik bildiğimiz en büyük eksiklikleri.
Öte yandan projenin asıl tartışılması gereken yanları gündemin tamamen dışında. Tablet bilgisayar ve akıllı tahtaların sağladığı eşsiz olanaklara uygun eğitim içeriğinin eksikliği, öğretmenlerin eğitilmesi, tablet bilgisayarlarla erişilebilecek kaynaklara uygulanan sansür gibi konulara neredeyse hiç değinilmiyor.
Bu konulara bundan önceki yazılarımda birkaç kez değinmiştim. Bilişim politikalarıyla ilgili genellikle paralel fikirlere sahip olduğumuz İnternet Teknolojileri Derneği de bu konulardaki görüşlerini bir süre önce duyurdu. Medyada haber olur belki diye bekledim ama olmadı. Başkanlığını İnternet'in Türkiye'deki öncü savaşçılarından olan Mustafa Akgül'ün yaptığı derneğin görüşlerinden kısa bazı alıntılar aktarmak istiyorum. Çok önemli tespitler içeren duyurunun tamamına http://bit.ly/w6Y6if adresinden ulaşabilirsiniz.
'Bu projeyi başarılı bir şekilde hayata geçirmek hepimizin; başta MEB ve TÜBİTAK olarak kamu, üniversiteler, bilişim ve eğitim sektörleri, ilgili STK'lar ve yurttaşların ortak sorumluğu ve görevidir. Bu nedenle, Fatih projesinin tüm paydaşların katılımıyla, saydam, planlı ve bilimsel bir şekilde hayata geçirilmesi gerekir (...)
İyi düşünülmüş, planlanmış ve hayata geçmiş Fatih projesi ülkemiz için yararlıdır. Ama özellikle öğretim tasarımı boyutuna en az donanım için harcanan düşünce, enerji ve kaynak harcanacaksa (...)
Bir büyük projenin başarısı için proje maliyetinin önemli bir kısmı araştırma ve geliştirmeye ayrılmalıdır. Ülkemizin eğitimde Bilgi Teknolojileri Kullanım stratejisi ortaya konmalı ve eğitim stratejisi ve Bilgi Teknolojileri stratejisi uyumlu olmalıdır (...)
Fatih projesinin donanım boyutu göreceli en kolay boyutudur. Öğretmenlerin eğitimi ve kazanılması, müfredatın yeni teknolojilere uyarlanması, içeriğin hazırlanması, öğretim tasarımının dikkatlice yapılması, yeni teknolojilerin istediği özgürlük ve işbirliği ortamının oluşturulması işin en kritik boyutlarıdır'.

Yeni Sosyal Medya twitter.com/yurtsan - friendfeed.com/yurtsan - neonebu.com

<p> </p>

Meteoroloji'den İstanbul'a yoğun kar yağışı uyarısı

67 yıldır banyo yapmayan dünyanın en pis insanı! Doktorları hayrete düşürdü!

Boğa'nın gazabı! Herkes kaçarken o kamerasını açtı ve...

Dev timsahı kepçeyle durdurabildi! Yaklaşık bir ton ağırlığında