• $13,4531
  • €15,3403
  • 786.023
  • 2085.76
22 Ağustos 2011 Pazartesi

Medya patronları bu yazıyı kesip saklar -2-

Oray Eğin'in, Türkiye'de gazetelerin paralı İnternet yayıncılığına geçme zamanının geldiğini iddia eden yazısına itirazlarıma dünkü yazımda kaldığım yerden devam ediyorum.
O.E.: Hürriyet'in İnternet baskısı halihazırda 'unique' içerik üreten nadir gazete sitesi: Kendi yayın yönetmeni, kendi Ankara temsilcisi, kendi yazarları var.
Oysa: Hürriyet'in İnternet versiyonu doğrudur, gazeteden bağımsız özgün içerik üreten nadir gazete sitelerinden biri. Ancak bu özgün içerik Oray'ın var olduğuna inandığı, İnternet gazetelerine para ödemeye hazır varsayımsal kitleye hitap eden tarzda bir içerik olmaktan çok uzak. hurriyet.com.tr uzun bir süredir tam da Oray'ın beleşçi olarak tanımladığı kullanıcı kitlesine hitap eden türden bir yayın politikası izliyor.
Haberi iletmekten çok haberi üretmek, olanları yansıtmaktan çok olanları merak uyandıracak şekilde yeniden oluşturmaya dayalı bir -habercilik demeyeyim de- yayıncılık anlayışı bu.
Başlıklar haberleri yansıtacak şekilde değil, kullanıcının merakını uyandırıp tıklamaya teşvik edici şekilde atılıyor. Kullanıcının tıkladığında karşısında bulacağı haberin beklentilerine uygun olup olmaması hurriyet.com.tr'cilerin umurunda değil.
Okur ulaşmak istediği habere tek tıkla en kısa yoldan değil, birkaç sayfadan geçecek şekilde yönlendirilerek fazladan sayfa gösterimi almak hedefleniyor.
Okuru değil, tıklanma reytingini el üstünde tutan bir yayıncılık anlayışına itibar ediliyor.
Kısacası hurriyet.com.tr'nin özgün içeriği, para verecek okura hitap edecek kalitede değil. hurriyet.com.tr'nin paralı modele geçme niyeti varsa yayın politikasını kökten değiştirmeye ihtiyacı var.
O.E.: Hürriyet tıpkı Times ve Murdoch gibi cesur bir adım atmalı. Bir an önce kapısını beleş okura kapatmalı ve abone sistemine geçmeli. Ayda bütün Hürriyet ve arşivi için diyelim ki 10 TL ödeyecek insan yok mudur?
Oysa: Bugünkü haliyle yoktur. 
Peki İnternet üzerinde içerik asla parayla satılamaz mı? Satılır. Ancak bu içeriğin başka hiçkimsenin veremeyeceği özgünlükte bir içerik olması şart. Örneğin bir önceki yazımda değindiğim birim kullanıcıya ulaşmanın ekstra maliyet getirmemesi özelliği ile İnternet yayıncılığına benzeyen TV'lerde bunun örneklerini görmek mümkün.
Televizyon yayıncılığında da kanalların büyük çoğunluğu ücretsiz. Ancak çok özel içerik sunan bazı kanallar parayla satılabiliyor. Ligi maçları, sinema filmleri, erotik yayınlar gibi...
İnternet'te de ancak başka bir sitenin ücretsiz veremeyeceği türden bir içerik parayla satılabilir. Belki bir tek arşiv, bu tür içeriğe girebilir. O da doğru fiyatlandırılması koşuluyla.

DHA'nın Somali uçağı sorumsuzluğu
Önce peşinen belirteyim. İnternet'te ancak başka hiçbir sitenin veremeyeceği içerik parayla satılabilir derken şimdi vereceğim sorumsuzluk örneğini kastetmiyordum.
hurriyet.com.tr'de dün kanadını çalılara sürten Somali uçağından, düşme tehlikesi geçirilen anın video görüntüleri yayınlandı.
Doğan Haber Ajansı muhabiri açmış kamerasını uçağın inişi sırasında, çekmiş pencereden görüntüleri. Muhabirin ismini vermiyorum. Uçaktaki herkesin hayatını tehlikeye atan bu cahilliğin asıl sorumlusu muhabirini eğitmeyen DHA yöneticileri çünkü. Ve tabii bu sorumsuzca görüntüleri yayınlayarak, muhabirleri bundan sonraki sorumsuzluklara da teşvik eden hurriyet.com.tr.
Uçakların kalkış ve inişi sırasında yapılan anonslarda, 'kalkış ve iniş sırasında tüm elektronik cihazlar kapalı tutulmalıdır', uyarısı yapılır. DHA muhabirine kamerasının elektrikle çalıştığını öğreten olmamış mı?
Dijital kameralar da dahil tüm elektronik cihazlar çalıştıklarında elektromanyetik dalgalar yayar. Bu dalgalar uçağın seyir sistemlerini etkileyerek tehlike yaratabilirler. İniş ve kalkış sırasında yasaklanmaları bu nedenledir. Profesyonel kameralar yaydıkları haberleşme sinyalleriyle daha da fazla risk yaratırlar.
Ayrıca uçak daha sert bir iniş yapsa, o kamera muhabirin elinden kurtulup başka yolcuların yaralanmasına hatta ölümüne de neden olabilirdi. İniş ve kalkış sırasında tüm eşyaların kaldırılması gerekliliği kuralının da, kurallara uymayanların düşünme kapasitesini aşabilecek de olsa, bir nedeni var kısacası.

Yeni Sosyal Medya
neonevar.naberler.com - www.twitter.com/yurtsan

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Emeklilere hangi banka ne kadar promosyon veriyor? İşte banka banka promosyon ücretler...

Gece yarısı çocuk kamerasına takıldı! İşte o anlar

Sosyal medyayı sallayan köpek balığı deneyi! Yürekleri ağızlara getirdi