• $13,5606
  • €15,3017
  • 804.067
  • 1968.43
9 Mayıs 2012 Çarşamba

İnternet dışında hayatımızda ne mi değişti?

Yok artık, devenin bale pabucu. Melis Alphan geçen cumartesi günkü yazısında Harward Business Review'dan Justin Fox'un yazısından aktararak soruyordu, 'İnternet dışında hayatımızda ne değişti?' diye...
Justin Fox da Neal Stephenson'ın MIT'de yaptığı bir konuşmaya dayanarak kaleme aldığı yazısında 21. yüzyılın başında İnternet dışında hayatımızda pek bir şeyin değişmediğini, hatta İnternet'in bile yaşam tarzımızı pek de değiştirmediğini iddia ediyordu.
Anlaşılan o ki ABD'nin başındaki dert finans krizinden ibaret değil. Ciddi şekilde entellektüel düşünce üretme sıkıntısı da baş göstermiş ABD'de. Neymiş efendim, 20. yüzyılın ilk yarısı teknolojik gelişmelerin günlük yaşama etkisi açısından heyecan vericiymiş de; aynı heyecanı, aynı dönüşüm hızını 21. yüzyılın başında göremiyormuşuz.
MIT'de, Harvard'da böyle temelsiz iddialarda bulunacak olanları eskiden olsa sopayla kovalarlardı. Şimdi kürsülerinde konuşma yaptırtıyorlar, dergilerinde makale yazdırtıyorlar. ABD'nin durumu gerçekten vahim olmalı. Finans darlığı gibi krizler aşılır da, düşünce darlığı krizini aşmak öyle kolay değil.
20. Yüzyıl'dan 21. Yüzyıl'a geçişte hangi teknolojiler günlük hayatımızı nasıl değiştirdi görmemek için insanın gerçekten kör olması gerekir:
- İnternet: Her yeni çağın tek bir başat dönüştürücü teknolojisi vardır. Dolayısıyla İnternet dışında hangi büyük teknolojiyle tanıştık sorusu bile abes bir soru. İnternet'in dünyayı dönüştürme gücü öylesine büyük ki bunu daha önceki çağların barut ve makineleşme gibi başat teknolojileriyle karşılaştırmaya kalkışmak taş yontuculuğu ile elektriği karşılaştırmak gibi olur. Üstelik İnternet'in dünyayı değiştirme hızı da diğerleriyle karşılaştırılamayacak kadar büyük.
- Cep telefonu: İnternet kadar olmasa da toplumsal hayatımızda çok köklü değişikliklere yol açan bir teknoloji. Son yıllarda İnternet'in gücünü de arkasına alarak günlük yaşamımızı daha da derinden değiştirmeye devam ediyor.
- Alışveriş: Eskiden ancak hayalini kurduğumuz ürünleri şimdi dünyanın bir diğer ucundan, koltuğumuzdan kalkmadan satın alabiliyoruz. Hatta yazılım, müzik, video, gazete gibi kimi ürünlere kargoya filan da gerek kalmadan, anında sahip oluyoruz.
-  Sosyalleşme: Eskiden beş, on, hadi bilemediniz yüz kişiden oluşan ve ancak bir yerlerde buluşarak, toplaşarak sosyal iletişim kurabildiğimiz çevremiz şimdi dünyanın dört bir yanından binlerce insandan oluşabiliyor.
- Kamu hizmetleri: Eskiden bir kuyruktan öbür kuyruğa geçe geçe birkaç günde bitirebildiğimiz işlerin çoğunu ekran başından kalkmadan, geri kalanını ise İnternet'ten randevu alarak birkaç dakikada gerçekleştirebiliyoruz.
- Fotoğraf-video: Tek bir fotoğraf filmi rulosunu içine ancak dört mevsimden anıları sığdırdıktan sonra laboratuvara verip bir hafta bekleyip aldığımız fotoğraflar şimdi birkaç saniyede cebimizde. Toplumun sadece çok kısıtlı bir kesiminin lüksü olan videolar ise cep telefonu olan herkesin cebine kadar girmiş durumda.
- Bankacılık: İnternet bankacılığı, kredi kartı, ATM, EFT, mobil cüzdan... Bunlar değil de daha ne kökünden etkileyecek günlük yaşantımızı Fox Efendi, Stephenson Efendi?
- İletişim: e.posta, cep telefonu, kısa mesaj (SMS), Skype, İnternet'ten kargo takibi. Tüm bunlardan bihaber mi Fox ve Stephenson? Yoksa posta treninden, telgraftan daha az mı girdiklerini düşünüyorlar insanların günlük hayatına?
Hadi ordan... MIT'de konuşmaymış, Harvard'da makaleymiş...

<p>İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uzmanı  Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı araç içinde

Yolda kalan sürücüler araç içinde ne yapmalı?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar