• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
6 Haziran 2012 Çarşamba

Galaxy S3 iPhone 4S'e karşı

iPhone ve benzeri ekrandan dokunmatik klavyeli telefonlara başından beri direniyordum. Apple'ın iPhone'unun özelliklerini, cep telefonu kullanımına getirdikleri tüm o devrimci yeniliklere rağmen yeterli bulmuyordum. Sonunda bu direncimi kıracak bir telefonla karşılaştım ve inadı bıraktım.
Samsung'un yeni modeli Galaxy S3'ü yaklaşık 5 gündür kullanıyorum. İkinci kullanım günümde çıktığım Las Vegas yolculuğu sayesinde telefonu seyahat sırasında da test etme olanağı bulduğum için şanslıyım.
Peki nedir Samsung Galaxy S3'ü Apple iPhone 4S'e göre öne çıkartan özellikleri.
Birincisi ekran boyutu... S3'ün 12 cm'lik ekranı, 4S'in 9 cm'lik ekranına göre çok daha kullanışlı bir boyutta. iPhone 4S'ten yüzde 37 daha büyük bir görsellik sunan ekranın kullanması da çok daha zevkli. Apple merakla beklenen iPhone 5'inde bu boyuta geçmezse rekabette çok şey kaybeder. Dokunmatik akıllı cep telefonlarında, Galaxy S3'ün 12 cm'lik ekranı standart olacaktır diye tahmin ediyorum.
Galaxy S3'ün bir başka güzel yanı ise büyük ekranına rağmen çok ince ve hafif olması. O kadar ince ve hafif ki insana bu kadar özelliği bu incelik ve hafifliğin içine nasıl sığdırıyor diye sorduruyor. 140 gr ve 9,3 mm'lik iPhone 4S'e göre 7 gr daha hafif ve 0,7 mm daha ince.
Galaxy S3 aynı zamanda hızlı bir telefon. Bu hızını Qualcomm'un her biri 1,5 GHz hızındaki çift çekirdekli Snapdragon S4 işlemcisinden alıyor. İşin Türkçesi iPhone S4'e göre üç buçuk kat daha hızlı.
Samsung Galaxy S3 akıllı telefonlar için çok önemli bir özellik olan pil ömründe de iPhone S4'e fark atıyor. S3'ün pil ömrü S4'e göre yaklaşık yüzde 50 daha fazla.
Popülaritesini hızla yitiriyor olmasına rağmen hala pek çok İnternet sitesinde karşımıza çıkan Flash uygulamaları desteklemeyen iPhone'un aksine Galaxy S3 güçlü işlemcisi ve pil ömrü sayesinde bu uygulamaları destekliyor.
Samsung Galaxy S3'te olup Apple iPhone 4S'te olmayan özelliklerden diğerleri ise şöyle sıralanıyor. Değiştirilebilir pil, USB ile şarj, kablosuz şarj, HDMI çıkışı, mikro SD bellek yuvası, temassız işlem (NFC)...
iPhone için Android'e göre çok daha fazla uygulamacık (Apps) olduğu gerekçesi de artık geçersiz. iPhone'lar için geliştirilmiş 425 bin uygulamacığa karşılık Galaxy S3'ün de işletim sistemi olan Android için geliştirilmiş 400 bir uygulamacık var. Çok yakında iPhone uygulamacıklarının sayısını geçecekleri de kesin.
Samsung Galaxy S3'te beğenmediklerime gelince. Bir kere bilgisayar ile senkronizasyonunda önemli sorunlar, zorluklar var. Bilgisayardan müzik yüklemek iPhone'da olduğu kadar basit değil. Telefonun müzikçaları da iPhone'unki kadar kullanışlı değil. iPhone'da olduğu gibi fotoğraf çekmek için fiziki bir tuşunun olmaması kullanım zorluğu yaratıyor. Galaxy S3'ün 16 GB'lık dahili belleği iPhone S4'ün 64 GB'lık kapasitesine göre çok düşük.
------------
twitter.com/yurtsan -
onkapak.com/yurtsan

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kıymetli izleyen HELAL kelimemiz Arapça kökenli olup izin

Helal olsun! Diyorum

Cezaevinde öğrendi! Devlet desteğiyle mesleği haline getirdi

Dalgıç son anda köpekbalığına yem olmaktan kurtuldu! Dehşete düşüren an

Model uydu yarışmasında dünya birincisi oldular! Türkiye'nin ilk cep uydusunu yapan ekip