• $15,9538
  • €16,881
  • 945.854
  • 2372.35
24 Temmuz 2011 Pazar

Ev kadını lafını da ev insanı yapalım

Türk halkının yüzde 30'u bazı kadınların kocalarından dayak yemeği hak ettiğini düşünüyormuş. Türkiye Değerler Araştırması 2011'den çıkan çarpıcı sonuçlardan sadece biri. Çarpıcı ve aynı zamanda çok acı ama tahmin edilebilir bir gerçek.
Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi'ndeki yıllarımda, en sevdiğim ve kendisinden en çok şey öğrendiğim üç hocamdan biri olan Prof. Yılmaz Esmer düzenli olarak yaptığı Türkiye Değerler Araştırması'nın 2011 bacağını da tamamlamış. Geçenlerde açıklanan sonuçları yine epey bir yankı buldu. Daha da bulmaya devam edecek umarım çünkü üzerinde derin derin düşünülmesi gereken pek çok sonuç çıktı araştırmadan.
Ben biraz kadınlarla ilgili sonuçlar üzerinde durmak ve yorumlamak istiyorum. Başta da dediğim gibi araştırmanın kadınların toplumdaki yeriyle ilgili olan sonuçları acı ama çoğu tahmin edilebilir gerçekler.
- Erkeklerin, genelde kadınlardan daha iyi siyasi lider olacağını düşünenlerin oranı yüzde 71.
Toplumun kadınlara verdiği değeri göstermesi açısından acı bir sonuç tabii ki. Ancak bu yüzdenin bir bölümünün erkeklerin siyasette daha üst mevkilerde olması gerçeğinden kaynaklandığını da göz ardı etmemek gerekir.
- Erkeklerin, genelde kadınlardan daha iyi şirket yöneticisi olacağını düşünenlerin oranı 67.
Siyasetteki sonuca çok paralel bir sonuç. Aynı şekilde yorumlanabilir.
- Üniversite eğitiminin kız çocuktan çok erkek çocuk için önemli olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 38.
Gönül ister ki bu oran yüzde 0 olsun ama gelinen nokta fena değil. Diğer sonuçların ortaya koyduğu acı tablonun içinde nispeten makul bir oran. Toplum demek kadının eğitimdeki başarısı konusunda, iş hayatı ve siyaseteki başarısına göre biraz daha bilinçlenebilmiş.
- Bizim toplumumuzda ailenin reisi erkek olmalıdır diyenlerin oranı yüzde 74.
Acı olmasının yanı sıra şaşırtıcı da bulduğum bir sonuç. Yüzde 50'lerin biraz altında çıkmasını, yani eğitimli erkeklerle kadınların çok büyük bölümünden oluşan bloğun yüzdeyi yarının altına çekmesini beklerdim.
- Kadın her zaman kocasına itaat etmeli, onun sözünden çıkmamalıdır diyenlerin oranı yüzde 62.
Aile reisinin erkek olmasıyla ilgili sonuçla paralel bir sonuç. Öte yandan evin reisi erkek olmalıdır diyen yüzde 74'ün içinde, evin reisi erkeğe isyan etmeye hazır en az yüzde 12'lik bir grup var :))
- Dışarıda çalışan bir annenin çocukları bundan zarar görür diyenlerin oranı yüzde 70.
Çok da vahim bulmadığım sonuçlardan biri. Yüzde 70'in haklılık payı da var çünkü. Soruyu 'Hem annesi, hem babası dışarıda çalışan çocuklar bundan zarar görür mü?' gibi aldım. Toplumdaki genel algı babanın çalıştığı yönünde olduğundan, çoğunluğun da böyle algıladığını düşünüyorum. Hem babası, hem annesi çalışan bir çocuğun bunun dezavantajlarını yaşama olasılığı yüksek ve yüzde 70 eğer bu gerçeği gördüğü için bu şekilde cevap verdiyse, doğru yapmış.
- Ev kadını olmak da, çalışmak ve para kazanmak kadar tatmin edicidir diyenlerin oranı yüzde 69.
Ev kadını olmayı kadın işi olmakla bir tutmazsak yine vahim bulmayacağım sonuçlardan biri. Eşlerden birinin çalışıp diğerinin ev kadını olması ve bu şekilde bir iş bölümü yapılmasında herhangi bir sakınca yok. Bu durumda ev işlerini üstlenen tarafın yaptığı işi para kazanmak kadar tatmin edici bulması bilakis arzu edilen bir sonuç olmalı.
Sonuçta ev işlerinin de birisi tarafından yapılması, çocuk bakımının birisi tarafından üstlenilmesi gerekiyor. Anne ve baba ikisi birden çalışıyor olsa da bu işleri birilerinin üstlenmesi gerekecek. Kısacası bu işlerin de bir değeri var ve diğer işlerden aşağı bir iş olarak görmemek gerekir. Hele çocuk bakımının bir çalışana teslim edilmesi yerine anne veya babadan biri tarafından üstlenilmesi arasındaki kalite farkı göz önüne alınca...

Yeni Sosyal Medya
neonevar.naberler.com
www.twitter.com/yurtsan

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak