• $7,3996
  • €8,9788
  • 441.947
  • 1541.46
07 Eylül 2011 Çarşamba

Artık tablet bilgisayar alma zamanı

Yurtsan Atakan
Yurtsan Atakan
YAZARIN SAYFASI

iPad furyası esmeye başladı başlayalı okurlar ve dostlar sık sık soruyorlardı; 'iPad alalım mı?'
Bugüne kadar 'Bekleyin', diyordum, 'Teknoloji henüz olgunlaşmadı'. Hiçbir ürün, piyasada sadece tek bir marka tarafından baskın bir şekilde temsil ettiği sürece olgunlaşamaz. Nihayet o gün geldi, rakip elektronik devleri kendi tablet bilgisayarlarını birer birer tanıtmaya başladılar. Öyle ki bugüne kadar piyasada tek olmanın keyfini süren Apple, diğer markaların piyasaya ardı ardına sürdükleri ürünlerin teknolojik üstünlüklerine yetişebilmek için artık bir sonraki modelini beklemek zorunda.
Bu yeni tablet modellerinden ikisini derinlemesine test ettim. Biri şimdiden piyasada olan Samsung Galaxy Tab 10.1, diğeri ise Sony'nin bu ayın sonunda piyasaya süreceği Sony Tablet S.
Her iki ürünü de test ettikten sonra artık bir tablet bilgisayar satın alma zamanımın geldiğine karar verdim. Sorun şu ki bu kez de Samsung Galaxy 10.1 ile Sony Tablet S arasında karar kılmakta zorlanıyorum. Her iki tablet de bugüne kadar test ettiğim iPad dahil tüm tabletlerden üstün özellikler sunuyor.
Samsung Galaxy 10.1'i yaklaşık 10 gündür test ediyorum. Bu kısa sürede elim ayağım oldu. Galaxy'nin iPad'e karşı en önemli üstünlükleri ekran boyutu, görüntü kalitesi, işlemci gücü.
Samsung Galaxy 10.1'in 26 cm'lik ekranı iPad'in 25 cm'lik ekranına göre çok da önemli bir büyüklükte değil ancak 1,280x800'lük çözünürlüğü iPad'in 1,024x768'lük çözünürlüğüne göre çok bariz bir görüntü netliği sağlıyor.
Galaxy Tab'in çift çekirdekli 1 Ghz işlemcisi, iPad2'nin yine 1 Ghz'lik ve çift çekirdekli A5 işlemcisiyle benzer özelliklere sahip gibi dursa da, ekranın parmak dokunuşlarına gözle fark edilir bir şekilde daha hızlı cevap veriyor.
Galaxy Tab, Samsung'un yeni panel teknolojisini uyguladığı ilk tablet modeli olma özelliğini de taşıyor. Plane to Line adı verilen bu teknoloji sayesinde ekran görüntüsü yüzde 10 daha parlak ve berraklıkta görüntü verirken aynı zamanda çok daha geniş bir görüş açısı sunuyor.
Gerek Galaxy Tab'in, gerek Sony Tablet S'in Android işletim sistemi Apple'ın IOS'ine göre çok daha gelişkin bir kullanım deneyimi sunuyor. iPad için geliştirilmiş uygulamaların bugün için Android için geliştirilmiş uygulamalardan daha fazla olması da geçici bir üstünlükmüş gibi duruyor. Android'in açık mimarisi sayesinde, farklı markalardan farklı tablet modelleri sel gibi gelmeye başlamışken, Android uygulamaların sayısının iPad uygulamaları sollaması pek fazla zaman almayacaktır.
Android'in bir diğer çok önemli özelliği ise iPad'de çalışmayan Flash uygulamaları çalıştırması.
Sony Tablet S'in iPad dahil diğer tüm tabletlerden en büyük farkı fiziksel formu. Katlanmış bir dergi formundaki tasarım ilk bakışta yadırgatıcı gelse de, ele alıp kullandıkça ne kadar ergonomik bir tasarım olduğunu hemen kanıtlıyor. Katlanmış dergi formundaki tasarım sayesinde Sony Tablet S'in ağırlık merkezi, tableti tutan ele doğru kaydırılmış. Bu da tableti elinizde çok daha uzun süreler yorulmadan tutmanızı sağlıyor. Aynı tasarım, tableti masa üzerinde kullandığınızda da, bakış açısını rahatlatan bir eğim sağlıyor.
Sony Tablet S'in bizim için en önemli özelliği ise Türkçe klavyesi. Sony Tablet S'in Türkçe Q klavyesi sayesinde Türkçe harfleri yazmak için diğer tabletlerde olduğu gibi çeşitli cambazlıklara girmek zorunda kalmıyorsunuz. Sony yakında Türkçe F klavye desteğini de vereceklerini müjdeliyor.
Kısacası henüz bir tablet bilgisayar satın almadıysanız ve daha da beklemek istemiyorsanız tıpkı benim gibi Samsung Galaxy 10.1 ve Sony Tablet S arasında düşünmeye başlamanızın tam zamanı.

Yeni Sosyal Medya
neonevar.naberler.com - www.twitter.com/yurtsan

<p>Türkiye'nin aşı haritası erişime açıldı. Vatandaşlar bunun  takibini nasıl yapabilir? İ<span>ki d

Aşının koruyuculuğu ne zaman başlar?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Beş asırlık Tarihi Maraş Çarşısı'nın dış cephesi yenileniyor

Haftanın yalanları