• $9,6479
  • €11,2078
  • 559.203
  • 1490.87
10 Ekim 2016 Pazartesi

Mağduriyet!

Gazete ve televizyonlara, sosyal medyaya bakılırsa, ülkede yaygın bir ‘mağduriyet’ vardır ve bu mağduriyete sebebiyet veren olaylar, uygulamalar giderek artmaktadır! Durum böyle midir, bu mağduriyet söylemi neyin nesidir?

15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ yapılanmasına karşı başlatılan mücadelenin etkin bir biçimde sürdürülmesinin de, hızlı hareket edilmesinin de önemli olduğu gibi, zorunlu olduğu açıktır. Çünkü bu yapılanma Türk demokrasisine karşı girişilen anti-demokratik bir hareket olduğu kadar ülkenin bağımsızlığına karşı girişilmiş bir ihanet hareketidir ki bu yapının mensuplarının bir an önce tasfiye edilmesi hayati ehemmiyete sahiptir. “Devlet, ülkenin bağımsızlık hukukunu temsil ettiği kadar bunu sağlama, sürdürme görevi olan bir kurumdur, bu bakımdan devlet mekanizması içinde olduğu gibi kamusal alanda, sivil toplumda bu terör örgütüne mensup bütün unsurları etkisiz kılacak mücadeleyi yapmak mecburiyeti vardır.”

FETÖ’nün sahipleri rahatsız

Türkiye’nin herhangi bir anti-demokratik saldırıdan daha fazla bir tehditle karşılaştığının bilinmesi, bu mücadelenin, bir milli bağımsızlık meselesi olduğunun bilinciyle yapılmasını gerektirmektedir. Bu aynı zamanda mücadelenin demokrasi içinde hukuk devletinin kurallarıyla yapılmasını da önemli kılmaktadır. “Unutmayalım ki Olağanüstü Hal rejimi demokratik sistem içinde düzenlenmiş bir müessesedir ve Meclis’in denetiminde gerçekleşen bir uygulamadır. Türkiye 15 Temmuz’da bir şok yaşamıştır ve devletin buna bir şok yaparak karşılık vermesi anlaşılabilir bir durumdur.”

Günümüzde terör örgütlerinin, uluslararası siyasetin bir mücadele aracı, bir uzantısı olduklarını düşünürsek (aksi, takdirde ayakta kalmaları uzun süre varlıklarını korumaları mümkün değildir) kendilerine karşı yapılan anti-terör mücadelesini etkisizleştirmek için söylem geliştirme, medya üzerinden baskı kurma ve terörle mücadeleyi itibarsızlaştırıp, etkilemek için geniş bir destek bulmaları zor olmayacaktır.

Türkiye’ye karşı silahlı bir terör faaliyetini yıllardır sürdüren PKK terör örgütünün, üstelik uluslararası hukuk kuralarına göre ‘terör örgütü ilan edilmiş’ olmasına rağmen, başta AB ülkeleri olmak üzere çeşitli platformlarda kamuoyu oluşturma, siyaset yapma, bürolar kurarak faaliyette bulunma gibi faaliyetlerine nasıl destek verildiğini üstelik bunların aleni yapıldığını söylemeye dahi gerek yoktur.

Ülkeyi kontrolden çıkaran adam

FETÖ yapılanmasının iyi hazırlanmış yıllarca çalışılmış ‘bir proje’ olduğu, yabancı servislerin istasyon şeflerinin özel ilgisi altında geliştiği; bu örgüt, faaliyetlerini uluslararası zemine taşırken de aynı koruma şemsiyesi altında çalışma imkânını bulduğu unutulmamalıdır. “15 Temmuz darbe girişiminin planlayıcılarının bu derin çalışmayı yapan servis elemanları olduğu ve Türkiye’nin sistemin kontrolünden çıkmasına karşı bir operasyonu bizzat kontrol etmek üzere görev başında olduklarını artık bilmeyen kalmamıştır. Bu durumda bu çevrelerin ‘Türkiye’yi kontrolden çıkaran adam’ diye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef tahtasına koymaları anlaşılabilir bir şeydir; yeterince anlaşılamayan ise bu meselenin Erdoğan değil Türkiye’nin bağımsızlık meselesi olduğudur.”

Şimdi bu mağduriyet hikâyeleri anlatanlar “FETÖ yapılanmasının darbe saldırılarında yüzlerce şehidin binlerce yaralının, yakınlarının, ülkenin uğradığı mağduriyeti yok sayarak, göz altına alınanları, tutuklananları, bunlarla ilgili sayıları gerekçe gösterip bir kamuoyu oluşturarak, bu ihanet çetesine karşı yürütülen mücadeleyi baskı altına almak, Türkiye’yi yıldırmak için içeride ve dışarıda örgütlü bir çalışma başlatmış bulunmaktadırlar.” Kabul edilmesi gerekir ki bu mücadele ‘teröriste karşı terör yöntemiyle değil, hukuk devletinin normatif düzeni içinde yapılmaktadır’ ve yapılmış olan yanlış uygulamalar, yargı sürecinde zaten ayıklanacaktır ve ayıklanmaktadır. O halde ‘mağduriyet edebiyatıyla’ baskı yaparak, hukuki süreçlere idareden müdahale yapılmasını beklemek neyin nesidir!

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Az bilinen tarihi fotoğraflar ve hikayeleri

''Gıda Denetim Seferberliği'' kapsamında Trakya'da denetimler başladı

İstilacısı aslan balığı Ege'de de yayılıyor