• $32,2511
  • €35,0023
  • 2418.47
  • 10676.7
26 Kasım 2020 Perşembe

Atatürk'ten intikam almaya kalkanlar!

Benzerlerine başka yerlerde rastlansa da, kurumsal olarak Türkler tarafından geliştirilen etkin ve özgün formda kullanılmış bir yapı olarak ‘devşirme’ müessesesinin, çok önemli olduğu zaman Osmanlı çağlarıdır. Bu dönemde devşirme yapısı devletin ‘merkez kaç unsurlara’ karşı birliğini sağlayan, merkezi gücünün oluşumuna katkı yapan bir kurumdur.

Şimdi durum tersine işlemektedir; devşirme müessesesi Türklere karşı adeta gizli bir servis gibi kullanılmaktadır. NATO bünyesinde yer alan çeşitli militer unsurların devşirilip Pentagon çıkarlarına uygun çalışmalar yapması, Türkiye’nin demokratikleşmesine karşı darbe girişimlerini örgütlemesi, cuntalar oluşturması, darbe yaptıktan sonra Pentagon taleplerini gerçekleştirmeyi ‘birinci vazifeleri’ sayarak, mesela U-2 casus uçaklarının Rusya üzerinde uçarak Türkiye’nin Sovyetler’le karşı karşıya getirilmesi ya da Yunanistan’ın NATO’nun askeri kanadına girmesini sağlamasında hep bu devşirmeler rol almıştır. Elbette en son örnek FETÖ yapılanması içindeki başta NATO karargâhındakiler olmak üzere FETÖ yapılanması üzerinden yapılan devşirmelerdir.

DEVŞİRME!

Mesele bu kadar değildir; Başta ABD olmak üzere Batılı servislerin önemli kaynaklarından biri dış işleri teşkilatı ve benzeri dış görevliler üzerinden yürütülen devşirme çalışmalarıdır. Bunların hikâyesine girecek değilim fakat bunlar arasında Batılı merkezlerde çalışıp döndükten hatta siyasete atıldıktan sonra açıktan Batılı merkezlerin sözcülüğünü yapanlara bakmak lazımdır. Utanmadan Pentagon tarafından ortaya konulan taleplerin bunlar tarafından içerde takibinin yapılması, mesela önce ‘S-400ler alınmasın, şimdi paketlenip kullanılmasın; Türkiye, Suriye’de ABD’nin bu terör devleti kurma girişiminin önünden çekilsin, Libya’da ayak bağı olmasın, Akdeniz’den çekilsin, Kıbrıs’ta Türk Devleti mi olur, Rumlarla birlikte yaşansınlar; Azerbaycan ‘a cihatçı gönderme’ suçlaması gibi bütün bu söylemler nasıl bir devşirme işlemine maruz kalındığının ifadesi olan olaylardır.

Diyebilirsiniz ki bu tür devşirme girişimlerine her ülkenin askerleri, hariciye memurları, siyasetçileri maruz kalabilir; bunda şaşıracak bir şey yoktur fakat bunun bu ülkenin Bağımsızlık Savaşının Kahramanı Mustafa Kemal Paşa’nın, Atatürk’ün siyasi mirasına konanların/ele geçirenlerin üzerinden yapılması oldukça dramatiktir.

NEREYE?

Batı emperyalizminin, Gazi Paşa karşısında kaybettiği savaşın intikamını, yaklaşık yüz yıl sonra onun adını kullanan, onun siyasi mirası etrafında toplananlar üzerinden almaya kalkmaları ilginç bir durumdur. Bağımsız Türkiye mücadelesine darbe vurmak isteyenler, adeta bu şekilde ondan intikam almayı hesaplamaktadırlar. Bu devşirmelerin Atatürk istismarı, FETÖ alçaklarının darbe girişiminde kullanmaya kalktıkları ‘Yurtta Sulh Konseyi’nin ‘Atatürkçülüğünden’ farksızdır.

Açıkça söylemek gerekir ki, Türkiye bağımsızlık yolunda ilerlemeye devam edecektir; bu ülkenin Batılı kurumlarla ilişkileri ancak ve ancak karşılıklılık ekseninde, eşitlik temelinde sürdürüldüğü zaman, işbirliğine dönüştükçe kendileri için de faydalı olacaktır. Hatırlatalım, ‘devşirmeler’ üzerinden gidilebilecek bir yer yoktur. 

<p>19 Mayıs'ta İbrahim Reisi ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham  Aliyev birlikte baraj açılışı yaptı.

İRAN CUMHURBAŞKANI İBRAHİM REİSİ KİMDİR?

Kapış kapış gidiyor: 80.000 TL'den başlıyor! İşte ikinci el araba modelleri

2024 bekçi alımı ne zaman?

Serenay Sarıkaya Mardin'de!