• $13,8044
  • €15,6457
  • 787.839
  • 2044.63
13 Nisan 2020 Pazartesi

Türkiye ve koronavirüsle küresel mücadele

Koronavirüs salgını kapasite açısından üç çeşit devleti ön plana çıkardı. Birincisi, sadece kendi kendine yeten ya da yetmeye çalışan devletler. Bu devletler sınırları içerisinde bir seferberlik haline girip, salgını kendi imkanlarıyla atlatma telaşına düştü. Bunu başarmak için, izolasyoncu bir yaklaşımı benimseyip, kısıtlı imkanlarını sadece kendi vatandaşları için kullanmak zorunda olduğu düşüncesinden hareket etti. Genel tabloya baktığımızda büyük oranda kendi kendine yetebilme kapasitesi de elbette değerli. Bu daha önceden hibrit bir takım tehditler karşısında belli miktarda hazırlık derecesine işaret ediyor. Sağlık, ekonomi ve lojistik alanlarda yatırımın yapıldığı anlaşılıyor.

İkincisi, salgın karşısında acze düşen ve kendi imkanlarıyla salgınla mücadelede temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamayan devletler. Koronavirüsün paralize ettiği sistemin, halkın temel ihtiyaçlarının dahi karşılanmasını engellediği devletler bunlar. Büyük oranda dışa bağımlı olarak, derme çatma yollarla karşılanan ihtiyaçlarla tek düze bir mücadele planını hayata koyamayan devletler, doğal olarak salgından en fazla etkilenenler oldu, olacak. Salgın karşısında bir kısmı parasıyla mücadele araçları teminine gidiyor, bir kısmı ise maddi imkanların yokluğunda hibeye muhtaç durumda.

Üçüncü ise kendi imkanlarıyla salgınla mücadeleyi sürdürebildiği gibi küresel çapta da salgınla mücadeleye destek veren Türkiye gibi devletler. Bu kapasiteye erişim için başta sağlık altyapısı olmak üzere, tedarik zinciri ve acil durum yönetimi konusunda çok önceden yatırımların yapılması şart idi. Salgına paralel olarak kapasite artırımı kısmen işe yarıyor, fakat daha önceki yatırımlar sonuç aldırıyor.

Türkiye bir taraftan salgınla ülke içerisinde mücadele ederken diğer taraftan da İngiltere’den Kosova’ya, İtalya ve İspanya’dan Libya’ya geniş bir coğrafyadaki koronavirüse karşı mücadeleye somut destekler sunuyor. Karantina sebebiyle insanlar ülke dışına çıkmıyor ama Türkiye’nin insani yaklaşımı sınırlarının çok ötesine kadar ulaşıyor. Türkiye, Covid-19 sürecinde hem insani diplomasisini hem de kapasitesini ülke içinde olduğu gibi küresel ölçekte salgınla mücadele için de seferber etmiş durumda. Bu da Türkiye’yi Dünya Sağlık Örgütü’nün de teyit ettiği gibi Covid-19’la mücadelede küresel anlamda ön plana çıkarıyor. 

<a href='https://www.aksam.com.tr/aksam-tv/kisaca/iklim-degisikligindeki-komplo-teorileri-nereden-ci

Küresel ekonomik krizin asıl nedeni

Sünnet Gölü'nde yüzlerce ölü balık kıyıya vurdu

Severek tükettiğiniz besinlerin az bilinen zararları

Samsun'da kaybolan 130 küçükbaş hayvanı drone ile bulunan çiftçinin sevinci