• $8,635
  • €10,1523
  • 495.152
  • 1407.46
3 Şubat 2020 Pazartesi

Teslim ol etrafın sarılı

Ufuk Ulutaş
Ufuk Ulutaş
Uzun süredir açıklanması beklenen Filistin’i tasfiye planı ABD tarafından açıklandı. Açıklamanın içeriğine baktığımızda daha önce basına sızdırılan bilgilerin doğru olduğu anlaşıldı. Aynı şekilde planın bir barış planı olmaktan ziyade tasfiye planı olduğu da ortaya çıkmış oldu. Planda Filistin’in kabul edebileceği herhangi bir madde bulunmamakta. Zira Filistin milli davasının hemen hemen her önceliğini gözardı eden ve merkezine sadece ve sadece İsrail’in güvenliğini koyan bir plan.

Plan öncelikle Kudüs’ün bölünemez bir şehir olduğunu iddia edip şehrin tamamını İsrail’e veriyor. Batı Şeria’daki yasadışı Yahudi yerleşimlerinin İsrail tarafından ilhak edilmesine müsaade ediyor. Filistin devletinin kurulmasını İsrail’in karar vereceği subjektif şartlara dayandırıyor, yani Filistin devletini tamamen İsrail’in insafına terk ediyor. Filistinli mültecilerin vatanlarına dönüşünün yolunu kapatıyor. Filistin’in tüm egemenlik haklarını elinden alıyor. Ordusu olmayan, hava sahasına ve karasularına hakim olmayan ve göbeğinden İsrail’e bağlı bir yapı kurulacağını söylüyor fakat bunun da garantisini vermiyor.

Amerika’nın bu planı Filistinlilerin kabul etmesi üzerine kurulmuş bir plan değil. Aksine Filistinlilerin kabul etmemesi üzerine şekillendirilmiş bir plan. Ana amacı “barış isteyen İsrail barış istemeyen Filistinli” söylemini uluslararası camiaya kabul ettirmek. Buradan hareketle de hem İsrail’in işgaline meşruiyet kazandırmak hem de Filistinlilere yönelik yapılacak askeri operasyonlarda özellikle Amerika’nın desteğini celp etmek. Yani bu plan bir barış planı değil aksine çatışmayı derinleştirme planı.

Filistin’in teslimiyeti üzerine kurulu bu planın hayata geçirilmesi pek mümkün görünmüyor. Çünkü plan hem coğrafi olarak uygulanabilirliği imkansız olan bir harita ortaya koyuyor. Hem Filistinlileri tamamen süreçten dışlıyor yani bu kararı kabul etmesi gereken bir taraf denklem dışı kalmış durumda. Hem de güvenlik açısından Filistinliler için de İsrailliler için de sürdürülemez olan bir denklem kurma gayreti içerisinde. Hal böyle iken tarihi Filistin topraklarında barıştan ziyade daha fazla çatışma kaçınılmaz oluyor.

<p>Bayram değil seyran değil, Atina  Belediye Başkanı Kostas Bakoyanni İmamoğlu'nu neden bu kadar sı

Atina, İmamoğlu'nu kullandı mı?

Bodrum'un suyunu karşılayan Mumcular Barajı yüzde 10'luk seviyenin altına düştü

İETT tarihinin aynı hatta çalışan ilk şoför çifti

Van Gölü'nde binlerce yıllık mikrobiyalitler görüntülendi