• $17,9585
  • €18,2934
  • 1017.13
  • 2980
30 Haziran 2014 Pazartesi

IŞİD’in sırları: Öldürme lisansı

Son üç yazımda @wikibaghdady isimli Twitter kullanıcısının geçtiğimiz aralık ayından beri IŞİD ile alakalı yazdığı bilgileri derlemeye çalışmıştım. Irak İslam Devleti, El-Nusra’nın kuruluşuna vesile olur, ardından El-Nusra IŞİD’nin kontrolünden çıkar. Bunun üzerine IİD Suriye’ye girer ve El-Nusra’yı kontrol altına alma umutlarının tükendiği noktada içine Suriye’yi de alacak şekilde isimlerini IŞİD olarak değiştirir. IŞİD yabancısı olduğu Suriye’de hayatta kalabilmek için internet aktivitelerinden, intihar saldırılarına, fetva arayışlarından Suriye Baas rejimiyle dirsek temasına kadar birçok alanda çalışmalarını yürütecektir. El-Nusra’nın dizginlenememesiyle birlikte El-Bağdadi’nin Suriye içerisinde zaten tartışmalı olan karizması iyice zedelenir. İlk aşamada Irak’tan getirdiği ve El-Nusra’dan topladığı savaşçılarla IŞİD’i kuran El-Bağdadi, daha sonraki dönemlerde kopmalara engel olamaz. Kopmaları engellemek için bir taraftan özellikle Suud ulemasından “İslam Devleti’nden kopmanın caiz olmadığı” temasında fetva arayışına girer ve bunda büyük oranda başarılı olamaz. Ardından internet üzerinden diğer Suriyeli gruplar aleyhine muazzam bir dezenformasyon ve karalama kampanyasına girişir.

Sanal cihat

IŞİD adına kampanyayı yürüten Ömer El-Kahtani, forumlarda ve sosyal medyada sahte hesaplar kurdurarak IŞİD aleyhine yazılan yazılara Kuran’dan ayetlerle cevaplar verir. Bununla birlikte IŞİD aleyhine konuşan cihadi figürlere yönelik bilgi ve kayıt toplama uğraşı içerisine girer. Bu figürlerle telefon görüşmeleri yapılır ve kaydedilen görüşmeler işe yarayacak şekilde kesilip internette servis edilir. Profesyonel bir ekiple adam kazanmalarının birincil yolu olan internet boş bırakılmaz. Özellikle Musul ve sonrasındaki dönemde IŞİD’ın sosyal medyada sesinin çok duyulmasını da bu açıdan değerlendirmek mümkün. Irak’taki isyanın sadece IŞİD tarafından idare edildiği izleniminin ortaya çıkmasında IŞİD’in internet deneyimi etkilidir.
Sanal faaliyetler belki de IŞİD’in bu süreçteki en masum faaliyetleridir. Tehlike olarak görülen Suriyeli grupların içerisine ajanlar yerleştirilir. Üç gruptan büyük endişe duyulur. Otorite savaşına girdikleri El-Nusra, Suriye’nin en büyük devrimci grubu Ahrar’uş-Şam ve Halep’in en büyük grubu Tevhid Tugayları. Tevhid Tugayları’nın Halep’te IŞİD’den sayıca 5 kat daha fazla olması IŞİD’ı endişelendirir. Bu süreçte El-Bağdadi, Ebu Cafer isimli bir Tunuslu’yu hem Suriye dışından hem de Suriyeli gruplardan adam çekmesi için görevlendirir. Saf değiştirenlere Suriye ölçeğinde ciddi paralar verilir.

Öldürülecekler listesi

Bu sıralarda kritik bir gelişme El-Bağdadi’nin sağkolu ve gölge adamı Hacı Bekir’in ölümü olur. Hacı Bekir Ocak 2014’te Halep’te Suriyeli muhaliflerle yapılan çatışmada öldürülür. Hacı Bekir’in boşluğunu, yine Iraklı olan Ebu Ali El-Anbari doldurmaya çalışır. Hacı Bekir’in ölümü IŞİD’den kopuşları daha da artırır. Bunun üzerine IŞİD strateji değiştirir ve Suriye rejimiyle çatışmayı bırakarak, intihar saldırılarıyla Suriyeli muhalif komutanlara yönelir. Üç isim öldürülecekler listesinin başında yer alır: El-Nusra’nın Kadısı Ebu Maria El-Kahtani, Ahrar’uş-Şam’ın lideri Hassan Abbud ve Suudlu Abdullah El-Mahisini.
Bu isimlere yönelik operasyonlar başarılı olmaz. Fakat Tevhid Tugayları’nın Komutanı merhum Abdulkadir Salih’in Suriye rejjimi tarafından hava bombardımanı sonucunda öldürülmesinde IŞİD’in rejime sağladığı istihbaratın büyük rol oynadığı iddia edilir. Suriye rejimiyle devam eden ilişkilerin kilit ismi eski Baasçı Ebu Ahmed El-Elvani’dir. Hedef alınan önemli bir diğer isim de Ahrar’uş-Şam liderlerinden ve cihadi çevrelerin tanıdık isimlerinden Ebu Halid El-Suri olur. Daha önce IŞİD ile Suriyeli gruplar arasında sulh için El-Zevahiri tarafından görevlendirilen El-Suri, IŞİD tarafından büyük ihtimalle Hacı Bekir’in ölümünün intikamı olarak hedef alınır. IŞİD’in rejimle çatışmadan kaçındığı bu dönemde Suriyeli muhalifler IŞİD eliyle büyük zarar görür. IŞİD kendi gündemi olan ve birçok odakla dönemsel ilişkiler içerisine giren bir yapıya dönüşmüştür. Irak sınırında güçlenmesiyle asıl hedefleri olan Irak’a yönelik operasyonel kaabiliyetlerini artıracak ve an itibarıyla yaşanan gelişmelere alt yapı hazırlayacaktır.

<p> </p>

ŞAM YÖNETİMİ İLE MUHALEFET UZLAŞABİLİR Mİ?

Bayiden 3 milyon TL'ye sıfır lüks cip aldı hayatının şokunu yaşadı

Bakan Soylu paylaştı! Daha önce hiç böyle görmediniz

Parmaklarınız sizi ele veriyor! İşte kişiliğinizi ortaya çıkarılabilecek gizli gerçekler