• $18,0876
  • €18,1625
  • 1016.26
  • 3020.2
17 Ocak 2014 Cuma

İHH neden hedefte?

Bir süredir sistematik olarak Türkiye'de El-Kaide hortlatma çabaları devam ediyor. Önce Türkiye'nin Suriye'de radikal unsurlara destek verdiği iftiraları, daha sonra durdurulan TIR ve en son yapılan “El-Kaide” operasyonu.
Bilinçli olarak bir taraftan El-Kaide'nin Türkiye'de operasyonel varlığı varmış gibi gösterilmeye çalışılıyor, diğer taraftan da başta hükümet olmak üzere toplumun itimadını ve beğenisini kazanmış insani yardım kuruluşları ve STK'lar hedef alınıyor.
Daha önce bu köşede Mavi Marmara hazımsızlığından bahsetmiştim. Belki de Türkiye'nin insani yardım geçmişi açısından bir kırılma noktası olan Mavi Marmara bir taraftan geminin asıl muhatabı olan İsrail cenahında rahatsızlık uyandırırken, diğer taraftan da Türkiye'de “İsrail'e yakın çevrelerin" hışmına uğramıştı.
İHH hedef gösteriliyor. Bu artık açık bir şekilde ortada. İHH'nın Suriye'ye yaptığı yardımlar bahane olarak gösterilse aslında hedefte olan İHH'nın ve Türkiye'nin diğer yükselen insani yardım kuruluşlarının son yıllarda ortaya koyduğu muazzam performans.
Afrika'dan Uzakdoğu'ya, Ortadoğu'dan Kafkaslar'a. Nereye giderseniz gidin İHH gibi, Hudayi Vakfi gibi, Cansuyu gibi ve daha birçok insani yardım kuruluşlarının ve vakıfların faaliyetlerini görebilirsiniz.

Mavi Marmara hazımsızlığı
Özellikle İHH'nin hedef seçilmesi ise büyük oranda Mavi Marmara'nın organizatörü olması ve İslam coğrafyasında çoğu çevreler arasında ismini duyurmasıyla alakalı.
Abluka altındaki Gazze'ye yardım götürme uğruna göze aldıklarından, Suriye'nin çatışma bölgelerine ekmek götürme adına göze aldıklarından ve karşılık beklemeden Türkiye insanının bağışlarını geniş bir coğrafyaya ulaştırdıklarından olsa gerek, İHH bir türlü dış dünyanın da ne ülke içindeki odakların da gündeminden düşmüyor.
Oysa durdurulan TIR'dan yine algı operasyonu olarak gerçekleştirilen İHH'nin Kilis şubesine yapılan baskın da siyasi hesaplar bir yana acı bir şekilde Suriye'de Türkmenlerin, Arapların, Kürtlerin ekmeğine, mamasına, sütüne mal oluyor.
Tabii ki İHH sadece bir araç. Uzun süredir devam eden El-Kaide üzerinden Türkiye'ye vurmak asıl gündem.
Oysa El-Kaide Türkiye'nin değil, İslam bölgesine yönelik operasyonlara girişen odakların, yine bu odaklar adına ülkemizde operasyon yürüten odakların ayıplarını örtmek için kullanılıyor.
Algı operasyonu
Dünyada radikal unsurlara destek veren Türkiye imajını peyda ederek özellikle Cenevre-2 toplantısı öncesinde Suriye'nin gerçek dostlarının hareket alanı kısıtlanmaya çalışılıyor.
Sürekli El-Kaide denilip duruluyor da El-Kaide denilen örgütün aslında kimin çıkarlarına hizmet ettiğini ve kimler tarafından kullanıldığını dünya öğrendiğinde artık yeni bir dünyadan bahsediyor olacağız. El-Kaide bahanesiyle gerçekleştirilen operasyonları hem Türkiye'de hem de dünyada net bir şekilde görebileceğiz.
Şu an örneğin Irak ve Şam İslam Devleti isimli grubun Suriyeli muhaliflerin kanını neden döktüğünü ve kimin için döktüğünü net bir şekilde görebileceğiz.
Dün bir resim yansıdı. İHH'ya yönelik operasyondan sonra İHH şubelerinde bağış için kuyruklar oluşmuş. Diyorum ki bağış için kuyrukların oluştuğu bir ülkenin sırtı yere gelmez.

<p> </p>

Kritik zirvede neler konuşuldu?

Köpek saldırısından kurtardı! Şimdi de yalnız kalmasın diye yanında işe götürüyor

Antik kentteki kazılarda bulundu! 2'nci yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor

Son anları kameraya yakalandı! Ölmeden saniyeler önce çekilen fotoğraflar ve hikayeleri